Saule lepinantis pavasaris kuria pasiruošimo Velykoms nuotaiką – vienos svarbiausių metų švenčių lietuviai neatsieja nuo iš kartos į kartą perduodamų senųjų tradicijų. Visgi kartais įprastai šventei norisi suteikti šiuolaikiško prieskonio. Tokiu atveju, maisto tinklaraštininkė, „Michelin” gido rekomendaciją pelniusio sostinės restorano virtuvės šefė ir prekybos tinklo „Rimi“ ambasadorė Goda Juknaitė pataria pagalvoti apie įdomesnes kiaušinių variacijas. Vėlyviems Velykų pusryčiams ji siūlo išbandyti ne tik margintus virtus, bet ir Benedikto, turkiškus kiaušinius ar aromatingąją šakšuką.
Kiaušinių marginimas – džiugiausia šventės įžanga
Receptų kūrėja ir žinomo sostinės restorano šefė Goda Juknaitė sako, kad vienintelės Velykos, praleistos ne su artimaisiais, buvo COVID-19 karantino metais. „Buvimas su seneliais yra neįkainojama patirtis: daugybę metų dieną prieš Velykas susirenkame kartu marginti kiaušinius svogūno lukštais ir įvairiomis žolelėmis. Kiekvienais metais naudojame tą pačią techniką, tačiau kaskart jie išeina skirtingi! Man šis momentas yra net malonesnis už pačią šventę, kurią irgi pasitinkame su tradiciniais patiekalais, o Velykų rytą daužiamės margučiais, dalijamės maistu ir įspūdžiais“, – pasakoja G. Juknaitė.
Restorano šefė pabrėžia, kad šventės atmosferą kuria ir pasiruošimas: tobula, jei nereikia skubėti, o darbais galima pasidalinti su artimaisiais: „Šeštadienį prieš Velykas galima šiek tiek ilgiau pamiegoti, o paskui įsisukti į pasiruošimo sūkurį. Tai man primena aukščiausio lygio restorano virtuvę, kai kiekvienas šeimos atstovas turi savo užduotį: kas serviruoja lėkštes, kas blizgina įrankius, o kas barsto pudrą ant velykinės bobos“.
Nepamirškite žaismingai dekoruoti šventinio stalo
Kartais išmoningas paprastų patiekalų dekoravimas tarsi kilsteli juos į aukštesnį lygį, tad restorano šefė siūlo apie tai pagalvoti ir ruošiant šventinį stalą: „Drąsiai naudokite įvairias šviežias žoleles ir jomis dekoruokite patiekalus. Juk pavasarį skleidžiasi begalė vis naujų žiedų, dalis jų yra valgomi ir net maistingi: jais puikiai galime puošti ir gardinti maistą. Spalvos, aromato ir gaivos patiekalams suteiks net paprasčiausia patarkuota citrinos žievelė. Stalą denkite dailia staltiese, puoškite šviežiomis gėlėmis ir labai nepersistenkite: kartais mažiau yra daugiau, juk svarbiausia – mėgautis vienas kito kompanija“, – pataria ekspertė.
Jei ta kompanija – tik du žmonės, Goda Juknaitė siūlo vis vien kūrybiškai surengti vėlyvus Velykų pusryčius: pasirūpinti šventiška aplinka ir kartu pasigaminti savo mėgstamą restorano patiekalą. „Jei nedažėte kiaušinių, bet labai nutolti nuo tradicinių velykinių patiekalų nenorite, galite juos pakeisti pastaruoju metu išpopuliarėjusia šakšuka – pomidorų padaže troškintų kiaušinių patiekalu, pagardintu įvairiais rytietiškais prieskoniais, sūriu ir dažniausiai valgomu su duonele“.
Restorano šefė pastebi, kad gana paprastas patiekalas virtuvės naujokams gali taip gerai nepavykti, jei nesekamas receptas, per trumpai troškinami pomidorai ar padauginama prieskonių. „Labai svarbu nuolat ragauti padažą ir pasistengti, kad jis nebūtų per skystas. Taip pat svarbu kiaušinius įmušti tik tuomet, kai padažas bus pakankamai tirštas, bet dar drėgnas. Tuomet, įmušę kiaušinius, uždenkite keptuvę dangčiu ir leiskite jiems keletą minučių pavirti: tada tryniai bus dar skysti, o baltymai tobulai išsitroškinę“.
Tinklaraštininkės ir restorano šefės Godos Juknaitės šakšukos receptas
Patiekalui reikės:
- 5 vnt. kiaušinių;
- 20 g alyvuogių aliejaus;
- 4 skiltelių smulkiai pjaustyto česnako;
- 1 vnt. smulkiai pjaustyto svogūno;
- 1 vnt. raudonosios paprikos;
- 6 vnt. prinokusių pomidorų arba skardinės pomidorų savo sultyse;
- 2 šaukštų pomidorų pastos;
- 1 šaukštelio saldžiosios paprikos miltelių;
- 1 šaukštelio malto kumino;
- druskos ir pipirų – pagal skonį;
- šviežių žolelių – kalendros, petražolės, laiškinio česnako;
- šiek tiek fetos sūrio;
- citrinos žievelės ir sulčių.
Kaip gaminti:
- Įkaitinkite alyvuogių aliejų didelėje, storadugnėje keptuvėje ant vidutinės kaitros. Suberkite smulkintą svogūną ir, nuolat maišydami, kepkite jį iki auksinės spalvos. Tuomet berkite trintą česnaką, pasmulkintą raudonąją papriką, kepkite dar kelias minutes, kol daržovės suminkštės.
- Į keptuvę supilkite supjaustytus arba konservuotus pomidorus, pomidorų pastą, įmaišykite prieskonius. Paragaukite. Leiskite padažui troškintis apie 10–15 minučių, kol jis šiek tiek sutirštės. Tada keptuvėje padarykite nedidelius įdubimus ir atsargiai įmuškite kiaušinius. Nedelsdami keptuvę uždenkite ir leiskite kiaušiniams troškintis ant nedidelės kaitros tol, kol baltymai sustings, o tryniai liks švelnūs – dažniausiai apie 5-7 minutes.
- Pagardinkite patiekalą šviežiomis petražolėmis, laiškiniu česnaku ir kalendra. Jei patinka, įmaišykite trupinto fetos sūrio, tiks ir švelnesnis mocarela sūris ar net kietasis. Patarkuokite citrinos žievelės, apšlakstykite šakšuką geru alyvuogių aliejumi ir pagardinkite šviežiai maltais pipirais. Patiekite kartu su šviežia pita arba kita mėgstama duona.
Skanaus!