Penktadienį Vilniaus rajono savivaldybės meras Robert Duchnevič pasirašė potvarkį, kuriuo Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos direktorių Tadeušą Grigorovičių atleidžia iš šių pareigų. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į nustatytus šiurkščius ir tuo pačiu pasikartojančius darbo pareigų pažeidimus, atliktus šiam direktoriui vadovaujant švietimo įstaigai.
Savivaldybės komisija atliko tyrimą dėl T. Grigorovičiaus galimai padarytų pažeidimų ir pateikė išvadas, kuriose pažymėta apie kelių teisės aktų nuostatų pažeidimus, įskaitant Lietuvos Respublikos darbo kodeksą, Biudžetinių įstaigų įstatymą, Viešųjų pirkimų įstatymą ir Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą.
„Švietimo įstaigos vadovo pareigų pažeidimai turi būti vertinami itin atsakingai, ypač tais atvejais, kai jie tiesiogiai susiję su darbuotojų ir mokinių teisių apsauga bei viešųjų finansų naudojimo skaidrumu. Todėl savivaldybė nedelsdama ėmėsi veiksmų, siekiant užtikrinti tinkamą mokyklos valdymą ir sudaryti sąlygas, kad ši įstaiga galėtų veikti laikydamasi aukščiausių skaidrumo ir atsakomybės standartų“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės meras Robert Duchnevič.
Šių metų spalį savivaldybė sulaukė Specialiųjų tyrimų tarnybos rašto dėl pranešimo apie padėtį Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijoje. Su tarnybos raštu pateiktas anoniminis pranešimas. Jame direktorius kaltinamas piktnaudžiavimu tarnyba įdarbinus daugiau kaip penkis giminaičius, vaizdo stebėjimo kamerų įrengimu ir neteisėtu asmenų stebėjimu, neskaidriu prekių/paslaugų tiekėjų parinkimu, neteisėta grynųjų pinigų apskaita, surinkimu ir laikymu, fiktyviu darbuotojų įdarbinimu, darbo jėgos išnaudojimu ir kt.
Galimai padarytiems direktoriaus darbo pareigų pažeidimams tirti Vilniaus rajono savivaldybėje buvo sudaryta komisija.
Tyrimo metu nustatyti pažeidimai, susiję su personalo dokumentacijos tvarkymu, viešųjų pirkimų procedūromis bei vaizdo stebėjimo kamerų įrengimo ir duomenų naudojimo taisyklėmis.
Sprendimas atleisti T. Grigorovičių priimtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 58 straipsniu, kuriame numatyta galimybė darbdaviui nutraukti darbo sutartį dėl darbuotojo kaltės. Kadangi šie pažeidimai buvo pripažinti šiurkščiais ir tuo pačiu pasikartojančiais, o jų padariniai reikšmingai paveikė įstaigos veiklą, T. Grigorovičius atleidžiamas iš pareigų nuo ateinančio pirmadienio, lapkričio 11 d.
Kol bus paskirtas naujas vadovas, Vilniaus rajono savivaldybė užtikrins sklandų ir skaidrų mokyklos valdymą bei aktyviai bendradarbiaus su švietimo bendruomene.
Gimnazijoje – agitacija už LLRA-KŠS kandidatę į Seimą
Vadovaudamasi Vietos savivaldos ir biudžetinių įstaigų įstatymais bei Darbo kodekso nuostatomis, Vilniaus rajono savivaldybė kiek anksčiau atliko ir dar vieną tyrimą dėl T. Grigorovičiaus veiklos atitikimo teisės aktams.
Tyrimo metu nustatyta, kad rugsėjo 25 d. Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijoje vyko renginys, kuriame dalyvavo ir rinkimų kampanijos veiklą vykdė Seimo narė, tuometinė kandidatė į šalies parlamentą, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovė Rita Tamašunienė. O belaukiant jos gimnazijoje buvo platinamos šios partijos pirmininko Waldemaro Tomaszewskio ir R. Tamašunienės rinkiminiai lankstinukai.
Tyrimo komisijos išvadose pažymima, kad gimnazijos direktorius pažeidė įstatymus, reglamentuojančius švietimo įstaigų vadovų veiklą ir Pedagogų etikos kodekso normas. Nurodoma, kad minėtas renginys buvo nesuderinamas su tinkamais švietimo įstaigos skaidrumo, objektyvumo bei nešališkumo principais. Pažymima, kad direktorius neužtikrino tinkamo gimnazijos turto naudojimo ir metodinės veiklos organizavimo bei nesirūpino švietimo įstaigos veiklos skaidrumu.
Rinkimų kodekse nustatyta, kad vykdant rinkimų agitaciją, draudžiama naudotis tarnybine padėtimi valstybės, savivaldybių ir kt. įstaigose, bandyti paveikti rinkėjų valią. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dar pavasarį savivaldybių merams ir mokyklų vadovams siuntė raštą, kuriame pažymima, kad mokykla yra švietimo įstaiga, kurios pagrindinė veikla yra formalusis ir (ar) neformalusis švietimas. Nurodyta, kad mokyklų vadovai turi organizuoti įstaigų veiklą, laikydamiesi teisės aktų reikalavimų, ir rinkiminiams susirinkimams naudoti mokyklų patalpas tik tada, kai pagal tvarkaraščius nevyksta pamokos ar neformaliojo švietimo užsiėmimai. Nustatyta, jog nebuvo laikytasi šių reikalavimų.
Komisija, įvertinusi visas aplinkybes, nustatė, kad direktorius nesiėmė jokių priemonių tinkamai vadovauti ir koordinuoti gimnazijos veiklos, jog ji atitiktų jos tikslus, t.y. nesiėmė priemonių išsiaiškinti apie atvykstančio svečio tapatybę, kokiais tikslais jis atvykta, taip pat, ar švietimo įstaiga gali leisti naudoti jos turtą atvykstančiam svečiui, ar reikalinga sudaryti sutartį dėl naudojimosi švietimo įstaigos turtu. Taip pat, komisijos vertinimu, jis nesiėmė veiksmų, kad švietimo įstaigos turtas būtų naudojamas pagal paskirtį bei vykdoma rinkiminė agitacija nepažeistų švietimo įstaigos veiklos tikslų.
Komisijos išvadose nurodoma, kad tokiu būdu gimnazijos direktorius neužtikrino, jog jo vadovaujamos švietimo įstaigos veikla būtų sąžininga, skaidri, atitiktų teisės aktų reikalavimus. Atsižvelgiant į tai, Vilniaus rajono savivaldybės mero potvarkiu direktoriui buvo skirtas oficialus įspėjimas. O dėl galimų rinkimų agitacijos pažeidimų visa tyrime surinka medžiaga perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai.
Vilniaus rajono savivaldybė pažymi, kad rajono švietimo įstaigose turi būti laikomasi aukštų darbo etikos bei veiklos skaidrumo standartų, o gimnazijos vadovai rodytų pavyzdį tiek darbuotojams, tiek mokiniams.