Higienos institutas informuoja, kad birželio mėnesio antroje pusėje atlikti maudyklų vandens kokybės tyrimai parodė, jog daugumoje stebimų maudyklų vanduo atitinka Lietuvos higienos normas. Tačiau kai kuriose vietovėse nustatyti vandens taršos atvejai, kur maudytis draudžiama ar nerekomenduojama.
Vilniaus mieste, Vilnios upės Naujosios Vilnios paplūdimyje, birželio 19 d. nustatyta žarninių enterokokų koncentracija viršijo leistiną normą beveik 3,5 karto. Pakartotiniai tyrimai, atlikti birželio 26 d., parodė, kad vandens kokybė pagerėjo ir atitinka higienos reikalavimus. Kalvarijos rajono Orijos ežero maudykloje birželio 19 d. buvo nustatytas didelis melsvabakterių kiekis, todėl dėl grėsmės sveikatai draudžiama maudytis. Pakartotinai gauti birželio 30 d. vandens tyrimai rodo išliekančią melsvabakterių grėsmę sveikatai. Šilalės rajono Paršežerio ežero maudykloje pastebėtas sumažėjęs vandens skaidrumas, todėl rekomenduojama laikinai nesimaudyti.
Iš 145 tirtų rekreacijai skirtų zonų mikrobiologinė tarša birželio mėnesį buvo fiksuota Statkūniškio ežere (Kaišiadorių r., birželio 16 d.), Jurbarko karjere (Tauragės r., birželio 18 d.) ir Elektrėnų mariose prie nudistų ir prie Geibonių poilsio zonų (birželio 23 d.). Pakartotiniai tyrimai rodo, kad Jurbarko karjere ir Statkūniškio ežere mikrobiologinės taršos neliko, iš kitų minėtų vietų pakartotinų tyrimų rezultatų nėra gauta.
Informacija apie maudyklų vandens kokybę visuomenei turi būti skelbiama savivaldybių interneto svetainėse, o naujausi maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatai ir rekomendacija nesimaudyti ar draudimas maudytis, jei nustatyta tarša, – stenduose prie paplūdimių.
Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal mikrobiologinius rodiklius – žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000/100 ml vandens. Nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas turi būti paimtas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos.
Informaciją apie maudyklų vandens kokybę galite patogiai rasti Higienos instituto svetainėje, adresu https://www.hi.lt/maudyklos/ , kuri atnaujinama iš karto gavus informaciją iš savivaldybių.