Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys „valstietis“ Tomas Tomilinas siūlo griežčiau bausti darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų nepaisančius darbdavius.
T. Tomilinas Seime registravo Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis siūlo nuo šių metų liepos 1 dienos du-tris kartus didinti baudas įmonių vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims.
„Šiek tiek kilstelėjus baudas, sudarysime pakankamai geras prielaidas darbo teisės pažeidimų prevencijai“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Seime sakė T. Tomilinas.
Pasak jo, dabar verslo priežiūra darbo santykių srityje remiasi valstybės pasitikėjimo verslu principu, todėl dalis verslininkų tuo naudojasi.
„Deja, labai nedidelė, bet reikšminga verslo dalis naudojasi šia situacija ir (…) pakankamai lankstus, liberalus reguliavimas sudaro prielaidas pažeidimams“, – kalbėjo T. Tomilinas.
Socialinių reikalų ir darbo ministras Linas Kukuraitis pabrėžė, kad pastaruoju metu ir darbuotojų ir darbdavių rūpestis darbo vietos sauga yra susilpnėjęs.
„Skaičiai rodo, kad tas rūpestis tiek darbuotojų savo saugumu ir sveikata, tiek darbdavių – darbuotojų sauga yra sustojęs. Bet trejus metus skaičiai nerodo jokių gerėjančių tendencijų, nes mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičiai išliko nepakitę nuo 2017 metų , o lengvų 14 proc. net padaugėjo“, – tvirtino ministras.
Jo duomenimis, pernai darbe įvyko 24 mirtinos nelaimės.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė aiškinantis darbo teisės pažeidimus siūlo leisti inspektoriams į darbo vietą patekti be darbdavio įspėjimo apie planuojamą patikrą. Ji tai pat siūlo Lietuvoje taikyti Švedijos pavyzdį ir tais atvejais, kai įmonėje nustatomas darbo teisės pažeidimas, sustabdyti darbo procesą, kol darbdavys neištaisys situacijos.
I. Ruginienė taip pat už darbo teisės pažeidimus siūlo taikyti ir baudžiamąją atsakomybę.
„Argi galima traktuoti kaip lengvą pažeidimą, jeigu įmonė penkis mėnesius nemoka algų“, – tvirtino profesinių sąjungų lyderė.
Valstybinės darbo inspekcijos vadovas Jonas Gricius informavo, kad dabar Lietuvoje veikia apie 100 tūkst. įmonių, o darbo teisės pažeidimų per metus nustatoma apie 25 tūkst.
Už darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų nepaisymą minimalią baudą siūloma didinti triskart – nuo dabar nustatytų 80 eurų iki 240 eurų. Maksimalią baudą už šiuos pažeisimus siūloma palikti – 880 eurų. Už pakartotinai padarytus šiuos nusižengimas, baudos sieks nuo 1,4 tūkst. eurų iki 3 tūkst. eurų.
Nustačius kolektyvinėje arba darbo sutartyje nustatytos darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimą, darbdaviams baudos grėstų nuo 300 (dabar 150 eurų) iki 1,45 tūkst. eurų. Analogiško dydžio bauda darbdaviams grės ir už pažeidimus, susijusius su darbo laiko apskaita.
Nuo 60 eurų (dabar nuo 30 eurų) iki 90 eurų baudos grės darbuotojui, jeigu jis neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių ar kitų medžiagų bus ne tik darbo vietoje, bet ir pačios įmonės patalpose ar teritorijoje darbo metu arba pasibaigus darbo laikui. Analogiška bauda būtų taikoma ir tada, kai darbuotojas vengs pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo.
Autorė Sniegė Balčiūnaitė
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.