Rugsėjo 21 d. prie Valčiūnų ugniagesių mokyklos (Juodšilių seniūnija) vyko Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) prie Vidaus reikalų ministerijos organizuojamos valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybos, kurių metu buvo imituojama nelaimė Astravo atominėje elektrinėje.
Pratybose dalyvavo ir Vilniaus rajono savivaldybės, seniūnijų ir švietimo įstaigų atstovai. Pažiūrėti, kaip sekasi organizuoti pratybas buvo atvykęs Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Vladislav Kondratovič.
„Tai labai svarbios valstybinio lygio civilinės pratybos, kuriose dalyvavo labai daug institucijų. Imituojant įvairias galimas situacijas ir išskylusius iššūkius, kurių tikros nelaimės metu tikrai netrūksta, buvo tikrinamas ekstremaliųjų situacijų valdymo plano veiksmingumas ir reagavimas. Mums labai svarbu, kad tokio masto pratybos vyko būtent Vilniaus rajone ir mes taip pat galėjome prisidėti prie organizavimo, patikrinti savo žinias ir įgūdžius. Dėkoju visoms tarnyboms už darbą ir bendradarbiavimą”, – sako V. Kondratovič.
Pratybų metu buvo vertinama už civilinę saugą atsakingų institucijų sąveika ir pasirengimas vykdyti nustatytas funkcijas branduolinės ir (ar) radiologinės avarijos Astravo atominėje elektrinėje atveju.
Daug dėmesio buvo skirta įvertinti į rizikos (galimo poveikio) zoną patenkančių Vilniaus rajono ir Kalvarijos savivaldybių pasirengimą operatyviai evakuoti ir priimti evakuotus gyventojus bei veiksmų, apsaugančių nuo galimos radiacijos poveikio, organizavimą.
Pratybų metu buvo imituojamas asmenų surinkimas iš užterštų teritorijų, transporto ir asmenų švarinimas, pavojingų medžiagų neutralizavimo darbai, asmenų priėmimas ir apgyvendinimas kolektyvinės apsaugos statiniuose.
Dalyvių pratybose skaičius – arti 500, dirbo 50 atsakingų valstybės institucijų. Iš Vilniaus rajono savivaldybės administracijos, seniūnijų ir švietimo įstaigų dalyvavo apie 50 asmenų.
Mokymuose taip pat dalyvavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba, Lietuvos Policija, Radiacinės saugos centras, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Viešojo saugumo tarnyba, Lietuvos kariuomenės, GMP atstovai, taip pat Raudonasis kryžius, Šaulių sąjunga, Maisto bankas ir kt. Dalyvavo Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI), Norvegijos radiacijos ir branduolinės saugos tarnybos (DSA), Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovai.
Daugiau informacijos apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms rasite interneto svetainėje www.lt72.lt, kurioje galima sužinoti, kaip pasirengti nelaimei, kaip elgtis jai įvykus, kaip gauti reikiamą informaciją ekstremaliosios situacijos metu ir kt.