Vasario 16-oji – tai viena iškiliausių datų mūsų šalies kelyje, todėl kviečiame praleisti šią dieną keliaujant Tėvynės istoriniais keliais.
Vilniaus rajono turizmo informacijos centras parengė trumpą, tačiau kupiną atradimų maršrutą, kuris supažindins su istoriniais objektais į pietryčius nuo Vilniaus – čia ir Medininkai su savo legendomis, ir ilgai neramumus išgyvenusi Šumsko bažnyčia, ir daug kitų lankytinų vietų. Aplankę šiuos mažus, bet reikšmingus Lietuvos miestelius liksite nustebę, kiek daug istorijų jie mena.
Šumskas
Ilgai išgyvenusi neramumus Šumsko bažnyčia ir vienuolynas šiandien alsuoja ramybe ir kviečia lankytojus architektūrinių paminklų apsuptyje susikaupti bei pasisemti tikėjimo šviesos. Prie Baltarusijos sienos, apie 32 km į rytus nuo sostinės Vilniaus galima aplankyti nedidelį miestelį, kurio centrą puošia originalus vėlyvojo baroko stiliaus architektūrinis ansamblis. Ant kalvelės, tarp gausių želdinių išsidėstę Šumsko Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios ir dominikonų vienuolyno statiniai. Į šventorių patenkama per po varpine įrengtus vartus. Šioje ramybe alsuojančioje ir rūpestingai prižiūrimoje aplinkoje galima susipažinti su įdomia komplekso istorija, apžiūrėti čia įkurdintus koplytstulpius, dailės paminklus ir kt.
Medininkai
Medininkų pilis. Medininkų aukštumoje stūksanti Medininkų pilis kviečia ne tik pasigrožėti didžiausia gardinio tipo pilimi Lietuvoje, bet ir sudalyvauti čia organizuojamuose renginiuose.
Medininkų bažnyčia. Švč. Trejybės ir Šv. Kazimiero bažnyčia Medininkuose kviečia pasigrožėti savo dailės kūriniais bei susipažinti su įdomia jos istorija.
Slėniais ir kalvomis nusėta Medininkų aukštuma kviečia pasimėgauti išskirtiniu kraštovaizdžiu ir aplankyti aukščiausią Lietuvos tašką – Aukštojo kalną.
Rukainiai
Rukainių bažnyčia. Istoriniuose šaltiniuose ši vietovė minima nuo XV a. Pirmąją bažnyčią Rukainiuose pastatė vyskupas Povilas Alšėniškis 1538 m. Senoji medinė šventovė stovėjo toje vietoje, kur dabar yra senosios kapinės. Prancūzijos kariuomenė 1812 m. sudegino bažnyčią ir kleboniją. 1818-1823 m. bažnyčia atstatyta, bet buvo paversta stačiatikių cerkve. 1907 m. buvo leista toliau nuo cerkvės statyti mūrinę bažnyčią, bet iš pradžių nuspręsta pastatyti laikiną medinę. Pirmos pamaldos mūrinėje bažnyčioje buvo laikytos 1918 m.
Minint krikščionybės 2000 metų jubiliejų, buvo pastatyta ir pašventinta Jėzaus Kristaus skulptūra. Aplink ją pasodinta dvylika sidabrinių eglučių, simbolizuojančių dvylika apaštalų. Skulptūra įrengta Rukainių centre prie Senasalio ir Minsko kelių sankryžos, tarytum Jėzus Kristus laimintų ir vienytų visus gyventojus.
Bareikišės
Vladislavo Sirokomlės muziejus. Bareikiškių dvarelis siejamas su vieno populiariausių XIX a. Lietuvoje kūrusių poetų vardu. Grafui Benediktui Tiškevičiui anuomet priklausiusį pastatą buvo išsinuomojęs ir čia gyveno Vladislavas Sirokomlė su šeima. Poetas, dramaturgas ir publicistas Sirokomlė čia pragyveno aštuonerius itin kūrybingus metus.
Vilniaus rajono turizmo informacijos centras