Praėjusių metų vasario mėnesį keturios Šalčininkų rajono gimnazijos pristatė savo lūkesčius dėl kokybiško ugdymo turinio kūrimo ir mokinių pasiekimų atotrūkių mažinimo. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos „Tūkstantmečio mokyklos II“ projekte dalyvauja Šalčininkų J. Sniadeckio, Jašiūnų M. Balinskio, Eišiškių ir Eišiškių S. Rapolionio gimnazijos. Kitos rajono ugdymo įstaigos ir partneriai projekte dalyvauja vadovaujantis tinklaveikos principu – jungimasis į tinklus, kuriant naujus tarpusavio ryšius. Savivaldybėje siekiama diegti tinklaveika grįstą ugdymo organizavimą, atveriant galimybes kitų mokyklų mokiniams ir mokytojams naudotis materialiaisiais, intelektiniais ir žmogiškaisiais ištekliais.
Kiekviena dalyvavimui projekte besiruošusi gimnazija išgrynino stipriąsias ir silpnąsias puses, orientavosi į darbus aktualių problemų sprendimui. Taip sudarytas unikalus dokumentas, pagal kurį numatyti ir realizuojami darbai projekte dalyvaujančiose gimnazijose.
Šiandien aptarsime darbus, kurie užtikrino infrastruktūros atnaujinimą. Vienas svarbiausių darbų – patalpų pritaikymas judėjimo negalią turintiems žmonėms, taip užtikrinant įtraukiojo ugdymo realizavimo galimybes. Kai kuriose gimnazijose jau buvo įrengta žmonėms su negalia skirta infrastruktūra, tačiau projekto metu ji modernizuojama, atnaujinama ar įrengiama nauja. Atnaujinant mokyklų infrastruktūrą taip pat daug dėmesio skiriama gamtos mokslų, dirbtuvių, informacinių technologijų klasių modernizavimui, ergonomiškų baldų ir kokybiško apšvietimo sistemų įrengimui. Siekiant padidinti mokymosi efektyvumą, įtrauktį bei galimybes naudoti skaitmeninius išteklius vykdomas interaktyvių lentų, kompiuterių ir kitos modernios įrangos pirkimas. Atnaujinamos kūrybiškumą ir saviraišką skatinančios erdvės: aktų ir choreografijos salės, modernizuojamos poilsio erdvės.
Šalčininkų J. Sniadeckio gimnazija, kurią lanko 770 mokinių, dirba 98 mokytojai, pasirinko atlikti darbus, kurie užtikrintų mokinių ir mokytojų poreikius. Šiuo metu rengiamas techninis lifto įrengimo projektas. Užbaigti remonto darbai medžio dirbtuvėse, choreografijos salėje, informacinių technologijų kabinetuose, perkama reikalinga įranga ir mokymo priemonės, pavyzdžiui, įranga informacinių technologijų klasei. Robotikos komplektai, muzikos instrumentai, muzikos kūrimo programa, įranga ir priemonės choreografijos salei jau pristatyti į mokyklą. Šiuo metu net 288 mokiniai kartu su mokytoja sėkmingai naudojasi Spotiself profesinio orientavimo platforma. Pokyčiai vyksta ir lauko teritorijoje – gimnazijos parke įrengta lauko muzikos instrumentų aikštelė, netoliese atsiras ir lauko klasė patyriminiam mokymui, kurią suprojektavo patys mokiniai gimnazijai bendradarbiaujant su „Keliaujančiomis architektūros dirbtuvėmis“, šiuo metu vyksta praktiniai statybos darbai. Realizuodama projekto „Tūkstantmečio mokyklos II“ veiklas gimnazija siekia patalpų universalumo ir funkcionalumo, todėl numatyta koridorius paversti poilsiui, mokymui(si), individualiam ar komandiniam darbui skirtomis erdvėmis, kuriose atsiras šiuolaikiški baldai. Įtraukiojo ugdymo praktikai stiprinti gimnazijoje atliktas sensorinės ir atsipalaidavimo erdvės remontas, nupirkta reikalinga įranga, baldai ir priemonės. Švietimo pagalba – labai svarbi ugdymo proceso dalis, todėl atliktas patalpų perplanavimas, remontas, perkami baldai ir reikalingos mokymo priemonės. Tikimasi sukurti gimnazijoje stiprią materialinę bazę ugdymo procesui organizuoti ir jaukią aplinką mokinių poilsiui ir motyvacijos stiprinimui.
Eišiškių gimnazijoje prieš keletą metų atlikti remonto darbai, todėl jos bendruomenė rinkosi atlikti darbus, kurie užtikrintų ugdymo turinio visumos organizavimą. Istoriškai susiklostė, kad statant Eišiškių mokyklą, joje nenumatyta aktų salė ir didesnius renginius gimnazija organizuoja sporto salėje arba keliasi į kitas patalpas, kiek mažesnės apimties renginiai paprastai organizuojami nedidelėje pirmojo aukšto salėje. Projektas „Tūkstantmečio mokyklos II“ atvėrė galimybes atlikti jos remontą ir sudaryti geresnes sąlygas renginių organizavimui. Atsižvelgiant į įtraukiojo ugdymo keliamus iššūkius gimnazijos II ir III aukštuose įrengiama universalaus dizaino grindų danga, draugiška žmonėms su negalia. Šiuo metu gimnazija realizuoja muzikos lauko erdvės ir lauko klasių įrengimo darbus. Realizavus visus numatytus darbus 397 mokiniai ir 54 mokytojai visi kartu galės kurti kokybiška mokymo(si) ir ugdymo(si) procesą.
Eišiškių S. Rapolionio gimnazija taip pat modernizuos aktų salę ir sieks užtikrinti renginių kokybę. Ši gimnazija skyrė dėmesį dirbtuvių ir laboratorijų įrengimui. Šiuo metu jau baigti fizikos laboratorijos infrastruktūros atnaujinimo darbai, vyksta įrangos ir mokymo priemonių įsigijimo procesas. Gimnaziją jau pasiekė robotikos rinkiniai, 3D ir lazerinis spausdintuvai, o interaktyvūs ekranai ir baldai, mokymo priemonės laboratoriniams fizikos darbams – pakeliui. Siekdama užtikrinti sėkmingą įtraukiojo ugdymo nuostatų realizavimą gimnazija numačiusi įrengti kabinetuose darbo vietas mokiniams su negalia, šiuo metu rengiama techninė baldų specifikacija. Viena iš priemonių sudominti vaikus mokytis, keisti mokymosi aplinką – lauko klasė. Ji taip pat bus įrengta S. Rapolionio gimnazijos teritorijoje. Visos šios naujovės padės švietimo įstaigai kartu tobulėti ir keistis, o 295 mokiniai ir 42 mokytojai pajus pokyčius lemiančią naudą.
Jašiūnų M. Balinskio gimnazija įtraukiojo ugdymo užtikrinimui dar rudenį pradėjo keltuvo įrengimo darbus, o tam, kad mokiniai jaustųsi patogiai atnaujintose klasėse, rengia pritaikytų ir ergonominių baldų technines specifikacijas. Šios gimnazijos kryptis – inžinerinis ugdymas, todėl joje jau atliktas maisto ir tekstilės technologijų kabinetų, technologijų ir robotikos dirbtuvių remontas, fizikos laboratorijos modernizavimas, įrengiamas informacinių technologijų kabinetas. Gimnazija jau įsigijo daugiafunkcinius spausdintuvus, kompiuterius, planuoja pirkti fizikos laboratorijos mokomajai aplinkai reikalingą įrangą ir priemones, taip pat numatytas baldų, įrangos ir priemonių pirkimas maisto ir tekstilės dirbtuvių kabinetui: mezgimo įrenginiai, manekenai, siuvimo reikmenų rinkiniai ir kt. Gimnazija numačiusi įrengti erdvę mokiniams, kurioje jie sėkmingai galėtų realizuoti mentorystės galimybes, motyvuoti vieni kitus, teikdami tarpusavio mokymosi pagalbą pasiekimų rezultatų gerinimui. Be to, gimnazijos aktų salėje įrengta kondicionavimo sistema, kad mokyklos bendruomenė patogiai jaustųsi per organizuojamus renginius ir kitas veiklas. kiemelyje įrengta lauko klasė – pergola, kurioje bus organizuojamos netradicinės pamokos, tiriamieji darbai ir kūrybinės dirbtuvės. Tikimasi, kad realizavę numatytas veiklas 276 mokiniai ir 45 mokytojai stiprės ir augs kartu ugdymo procese.
– Nacionaliniame „Tūkstantmečio mokyklos – II“ projekte galėjo dalyvauti tik gimnazijos, kuriose mokosi daugiau negu 200 mokinių. Tokių turime keturias, ir visos sėkmingai įgyvendina projekto veiklas. Svarbiausia, kad realizuojami darbai atitinka gimnazijų poreikius, kuriuos jos pačios išsikėlė. Ne viską pavyko įtraukti į projekto veiklas. Nepaisant to matome didžiulius pokyčius, kurie užtikrins gimnazijų stiprėjimą ir produktyvumo didinimą. Moderni infrastruktūra ne tik užtikrins geresnes mokymosi ir darbo sąlygas, bet ir padės kurti palankų mikroklimatą, kuris lems mokytojų ir mokinių emocinę gerovę, motyvaciją, mokymosi rezultatus. Problemų taip pat netrūksta. Viena iš jų – viešųjų pirkimų procedūros. Neįvykusios arba vėluojančios jos sujaukia planus, dėl to vėluoja darbų arba įrangos užsakymo terminai. Gimnazijoms tai papildoma našta. Nepaisant to jos turi ambicijų sėkmingai realizuoti projektą, demonstruoja profesionalumą, atkaklumą, ryžtą ir atsidavimą. Siekis kurti geresnę aplinką mokiniams yra stipresnis už bet kokius iššūkius, – sako Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Markevič.
Kaip matome, keturios Šalčininkų rajono gimnazijos priėmė nacionalinio projekto „Tūkstantmečio mokyklos II“ iššūkį ir ambicingai jį įgyvendina, siekdamos būti konkurencingos, patrauklios, šiuolaikiškos ir siekiančios, kad visa kiekvienos mokyklos bendruomenė būtų stipri. Šalčininkų rajono savivaldybės administracija teikia koordinuotą pagalbą gimnazijoms ir siekia kokybiško ir rezultatyvaus projekto „Tūkstantmečio mokyklos II“ įgyvendinimo. Investicijų ir strateginio planavimo skyrius atlieka ir rūpinasi visais projekto administravimo darbais, glaudžiai bendradarbiauja su gimnazijomis ir kartu bando rasti geriausius sprendimus. Realizuoti remonto darbus rajono gimnazijoms padėjo ir vis dar padeda Statybos ir architektūros skyriaus specialistai, užtikrinę darbų priežiūrą ir konsultavimą. Švietimo ir sporto skyrius organizuoja ir koordinuoja susitikimus dėl pažangos plano veiklų įgyvendinimo situacijos, renka ir analizuoja kvalifikacijos tobulinimo programų turinio informaciją, koordinuoja veiklų poveikio matavimo procesus ir jų atitikimą „Tūkstantmečio mokyklos II“ programos sričių sėkmės požymiams. Švietimo ir sporto skyrius taip pat renka ir analizuoja privalomų ir unikaliųjų savivaldybės stebėsenos rodiklių duomenis, koordinuoja tinklaveikos procesus bei kitus darbus.
Projekto „Tūkstantmečio mokyklos II“ veiklos apima investicijas ne tik į infrastruktūros, ugdymo įrangos ir priemonių pirkimą, bet ir į mokytojų kompetencijų stiprinimą bei įvairias ugdomąsias veiklas mokiniams. Apie tai skaitykite kitą savaitę.
Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.