Prieš metus buvo įsteigtas Trakų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Ką pavyko per šį laiką nuveikti, kokie laukia sumanymai ir darbai ?
Deja, Trakų rajono gyventojų sveikatos stebėsenos duomenys yra vieni prastesnių Lietuvoje. Savivaldybėje užfiksuoti aukšti mirtingumo rodikliai dėl ,,išorinių mirties priežasčių“ – tai yra dėl transporto įvykių, priežasčių, susijusių su alkoholio vartojimu, nelaimingų atsitikimų darbe, savižudybių, atsitiktinių paskendimų. Taip pat liūdna, kad prastesnė nei Lietuvos vidurkis, ir savivaldybės gyventojų mirtingumo dėl kraujotakos sistemos ligų, ypač nuo galvos smegenų kraujagyslių ligų bei insulto statistika tarp 45–64 metų, tai yra darbingo amžiaus asmenų.
Tačiau neretai kalbant apie sveikatą, diskusijos susiaurinamos iki asmens sveikatos priežiūros sistemos problemų, vaistų kainų, eilių gydymo įstaigose ir pan. O štai Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis asmens sveikatos įstaigų –poliklinikų, ambulatorijų, ligoninių – paslaugos, jų kokybė tik 10 procentų lemia bendrą žmogaus sveikatą. Kitaip tariant šios asmens sveikatos priežiūros įstaigos padeda žmonėms nugalėti staiga ištikusią ligą, traumą, bet tik nedidele dalimi prisideda prie mūsų visų bendros sveikatos ir geros savijautos išsaugojimo. Žinoma, ta nedidelė dalis taip pat labai svarbi, nes ištikus bėdai ji turi funkcionuoti kaip gerai suderintas šveicariškas laikrodis.
Tačiau grįžkime prie platesnio konteksto. Svarbiausia yra tai, kaip šalyje veikia plati visuomenės sveikatą sauganti sistema: saugūs maisto produktai, saugi aplinka, švarus vanduo, oras, gyventojų mokymas kaip pasirinkti sveikatą tausojantį gyvenimo būdą. Šalies gyventojų sveikatos išsaugojimui ir stiprinimui turi būti skiriamas ypatingas dėmesys, nes sveikata – tiesioginis darbingumą lemiantis veiksnys. Sveikesnė visuomenė daugiau gali prisidėti prie darbo našumo, šalies ekonomikos augimo ir konkurencingumo, mažėja socialinė atskirtis, sveikatos netolygumai.
Todėl remiantis Europos Sąjungos šalių patirtimi buvo patvirtinta Lietuvos sveikatos strategija 2014–2023 metams, kurioje numatyti 4 tikslai ir priemonės jiems pasiekti: sukurti saugesnę socialinę aplinką, mažinti sveikatos netolygumus ir socialinę atskirtį, sukurti sveikatai palankią fizinę darbo ir gyvenamąją aplinką, formuoti sveiką gyvenseną ir jos kultūrą, užtikrinti kokybišką ir efektyvią asmens sveikatos priežiūrą, orientuotą į gyventojų poreikius.
Tam, kad ši mokslo įrodymais grįsta strategija būtų įgyvendinama ir Trakų rajone, Savivaldybės taryba 2016 metų spalį priėmė sprendimą nuo 2017 metų sausio įkurti Visuomenės sveikatos biurą. Tokie biurai nuo 2008 metų kuriami visose Lietuvos savivaldybėse, finansuojami tiesiai iš valstybės biudžeto specialiąja dotacija, kurios dydis priklauso nuo gyventojų skaičiaus. Pagrindiniai Visuomenės sveikatos biuro tikslai:
visuomenės sveikatos stiprinimas savivaldybės bendruomenėje;
savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsena (monitoringas)
vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimas;
neinfekcinių ligų, traumų, užkrečiamųjų ligų profilaktika ir kontrolė savivaldybėje;
visuomenės sveikatos programų savivaldybėje įgyvendinimas;
Taigi, 2017 metų sausio 2 dieną Valstybės registrų centre buvo įregistruota biudžetinė įstaiga Trakų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir prasidėjo veiklos – buvo samdomi darbuotojai, nuomojamos patalpos, kuriami veiklos planai. Šiuo metu biure dirba 18 darbuotojų. 11 iš jų – visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, veikiančios rajono ugdymo įstaigų sveikatos kabinetuose. Jos prižiūri ir kontroliuoja, kad mokyklose būtų stebima, fiksuojama ir tiriama mokinių sveikatos būklė, kad aplinka atitiktų higienos normas, mokiniai būtų maitinami tinkamai paruoštu maistu, kad būtų mokomi higienos įgūdžių, būtų formuojamos neigiamos nuostatos žalingų įpročių pasireiškimui.
Trakuose, Vytauto g. 87, II aukšte pagal panaudos sutartį iš Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro nuomojamos Trakų rajono visuomenės sveikatos biuro patalpos. Čia dirba 3 visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės, kurių pagrindinis uždavinys organizuoti rajono gyventojams įvairių fizinio aktyvumo būdų, taisyklingos mitybos, streso valdymo, žalingų įpročių prevencijos, pirmosios pagalbos, higienos mokymus ir koordinuoti mokymo įstaigose dirbančių visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių darbą. Visos šios paslaugos gyventojams teikiamos nemokamai. Renginių ir mokymų organizuojama tiek, kiek pakanka valstybės dotacijos lėšų mokėti lektoriams, psichologams, treneriams ir kitiems specialistams.
Per pirmuosius darbo metus Trakų visuomenės sveikatos biuras organizavo ir suteikė galimybę gyventojams pasitikrinti gliukozės ir cholesterolio kiekio kraujyje rodiklius. Populiarūs tarp gyventojų – taisyklingo ėjimo su šiaurietiškomis lazdomis mokymai liepos ir spalio mėnesiais, pilateso užsiėmimai moterims Trakuose ir Lentvaryje, streso valdymo mokymasis su psichologe Trakuose lapkričio mėnesį.
Trakų visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Trakų policijos komisariatu, Trakų viešąja biblioteka, gimnazijomis, Trakų kooperatyvu, Trakų seniūnija ir savivaldybe smagiai dalyvavo Europos judumo savaitės renginiuose.
Kviečiame sekti informaciją apie Trakų visuomenės sveikatos biuro organizuojamus renginius tinklapyje www.trakuvsb.lt ir kuo aktyviau dalyvauti, pasinaudoti Lietuvos valstybės suteikta galimybe mokytis tausoti savo sveikatą.
Zita Norkienė
Trakų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė