Europos paveldo dienų proga, rugsėjo 15–24 d., organizuojamas renginių ciklas „Praeities langai“. Kiekvienas iš šio ciklo įvykių skatina į vietą pažvelgti naujai, patirti nuaidėjusias istorijas, atrasti jų prasmes ir kodus.
Šių metų pagrindinė idėja – tai kultūrinis kraštovaizdis, žmogaus ir jį supančios gamtos sąveika ir sugyvenimas. Tapatumas, pačiu bendriausiu atveju susijęs su būdingais tam tikrai vietovei požymiais. Trakų rajono unikalumas atskleidžiamas ne tik tautos istoriniam naratyvui svarbių žmonių gyvenimo istorijose, bet ir gamtos peizažuose. „Skaitant“ kraštovaizdį svarbus ne tik pavidalas, bet ir funkcija bei prasminiai kodai.
Dr. Jurgis Bučas yra pasakęs: „Vietos ir jų reikšmės skiriasi pagal tai, kiek jos turi sukaupusios prasmių, kurias joms suteikia paveldo objektai. Kuo daugiau paveldo objektas turi prasmių ir suteikia jas vietai, tuo jos tapatumas ir išskirtinumas tampa reikšmingesnis…“ Žvelgiant iš šios perspektyvos Trakų rajonas vienas reikšmingiausių Lietuvoje. Klausiate „kodėl“? Kviečiame atrasti atsakymą dalyvaujant „Praeities langų“ programoje.
Renginių ciklas prasideda rugsėjo 15 d. 16.00 val. Užutrakio dvaro sodyboje. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos komanda ekskursijos metu pristatys Užutrakio dvarą Trakų kraštovaizdžio sąveikoje. Turo metu bus detalizuojama aplinkos įtaka dvaro dislokacijai ir dvaro reikšmė istoriniam Trakų kraštovaizdžiui, taip pat aptariami esminiai dvaro komponavimo principai ir jų raiška šiandieninėje erdvėje.
Rugsėjo 16 d. vyks pagrindinis ciklo renginys – „Trakų gatvės gyvos“ – ekskursija su gidu Albertu Kazlausku. Teatralizuotos kelionės mieste metu bus pristatomi neatrasti (ar nepelnytai užmiršti) paveldo objektai ir vietos Trakų mieste. Trakų karališkojo teatro, Vilniaus senjorų teatro ir Trakų meno mokyklos pagalba kelių vietų reikšmės bus teatralizuotai įprasmintos, o jų „dvasia“ prikelta nors vienai dienai…Ekskursijos finalas – Birutės kalnas, kur dalyvių laukia vakarinė programa, kolektyvo „Kūlgrinda“ pasirodymas ir Hefaisto ugnies šou. Šios dalies epicentras – piliakalnis –vietos riboženklis, nuo seno turėjęs ypatingą rolę. 2017-ieji LR Seimo paskelbti Piliakalnių metais, todėl šiemet – ypatingai puiki proga pažinti šios vietos prasmę.
Rugsėjo 17 d. vyks dviračių žygis „Neaprėpiamas Trakų kraštovaizdis“, kviečiantis perskaityti kraštovaizdžio pasakojimą. Sudarytas maršrutas atskleis, kad neatsitiktinai šias vietas Lietuvos didieji kunigaikščiai pasirinko bei puoselėjo. Trakų žemės gamtos grožis čia persipina su priešistorinių laikų paslaptimi, Lietuvos valstybingumo ištakomis, įvairių tautų palikimu. Norintys patirti tikrąją Trakų dvasią – kviečiami keliauti dviračiais, žvalgytis nuo aukščiausių apylinkių kalvų!
Rugsėjo 18 d. vyks Totorių skvero iškilmingas atidarymas skiriamas totorių apgyvendinimo Lietuvoje 620-osioms metinėms paminėti.
Rugsėjo 24 d. 13.00 val. Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje prof. dr. Giedrė Mickūnaitė skaitys paskaitą „Matymas, tikėjimas ir žinojimas: fizinės ir prasminės Trakų miesto ašys“. Paskaitos metu bus atskleista paslaptingoji pilies ir bazilikos sąveika Trakų kraštovaizdyje.
Kviečiame dalyvauti ir įvairiapusiškai pažinti rajono kultūros paveldo vertybes!
Pabaigai: „…palikimas yra tai, ką mums palieka praeitis, paveldas, tai, ką mes iš šio palikimo pasiimame ir kuo disponuojame kaip savastimi, o kultūros paveldo vertybės – tai, ką mes iš kultūros paveldo atsirenkame naudoti ir saugoti ateičiai“ (Dr. Jurgis Bučas)
Ekskursijų dalyviams – būtina registracija, išsamią programą rasite trakai.lt bei savivaldybės Facebook paskyroje.
Evelina Šuscickytė
Trakų rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė