Sausio 19 d. Vilniaus rajono savivaldybės taryba rinkosi į pirmąjį šių metų posėdį, kuriame svarstė bei priėmė svarbius sprendimus.
„Auksinės verbos“ apdovanojimai
Vilniaus rajono savivaldybė, siekdama pagerbti nusipelniusius rajonui asmenis už jų veiklą, idėjas bei darbus Vilniaus rajono labui, jo vardo garsinimą Lietuvoje ir pasaulyje, pristatė steigiamą garbingą apdovanojimą – „Auksinės verbos“ statulėles.
Vaizdiniu statulėlės prototipu pasirinkta simbolinė verba – rajono vizualinis identitetas.
„Auksine verba“ gali būti apdovanojami asmenys, įnešę svarų indėlį tokiose srityse, kaip kultūra, menas, inovacijos, verslas, švietimas, mokslas, sveikatos apsauga, teisėsauga, aplinkos apsauga, turizmas, labdaringa veikla, sportas ir kitos. Statulėles įteiks Vilniaus rajono savivaldybės meras iškilmingos ceremonijos metu. Per metus tokių statulėlių planuojama įteikti ne daugiau kaip 10.
Galutinį sprendimą dėl apdovanojimo steigimo ir nuostatų patvirtinimo Tarybos nariai priims kito posėdžio metu.
Naujas savivaldybės partneris
Tarybai pateiktas svarstyti sprendimo projektas užmegzti partnerystę su Raseinių rajono savivaldybe, pasirašant oficialią bendradarbiavimo sutartį. Tarybos sprendimo projektas parengtas atsižvelgiant į Vilniaus rajono savivaldybės ir Raseinių rajono savivaldybės merų iniciatyvą.
Pamatus savivaldybių draugystei padėjo Raseinių rajono savivaldybės vadovybės viešnagė Vilniaus rajone 2023 m. rugpjūtį. Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič, susitikęs su Raseinių rajono meru Arvydu Nekrošiumi, teigė palaikantis iniciatyvą į Vilniaus rajono kultūros pažinimą įtraukti kuo daugiau Lietuvos gyventojų, kadangi Vilniaus kraštas turi savo unikalumų ir tikrai gali sudominti ne vieną. Tų metų rugsėjį Vilniaus rajono savivaldybės tarybos nariai ir darbuotojai taip pat dalyvavo išvykoje į didžiųjų Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidus Šiluvoje, Raseinių r.
Pasak mero R. Duchnevičiaus, tikimasi glaudaus bendradarbiavimo, kuriuo bus sudarytos prielaidos stiprinti vietinį turizmą, skatinti kultūrinius ir profesinės patirties mainus, įgyvendinti bendrus projektus, siekiant didinti abiejų savivaldybių žinomumą bei turistinius srautus.
Bendradarbiavimo metu planuojamos įgyvendinti veiklos: pėstieji žygiai Raseinių ir Vilniaus rajonuose, pažintiniai turai, akcijos „Pažink ir keliauk Raseinių ir Vilniaus rajono savivaldybėse“ bei kitos.
Savivaldybė finansuos sporto projektus
Pasikeitus teisiniam reglamentavimui, Tarybos svarstymui pateikta parengta nauja sporto projektų finansavimo iš Vilniaus rajono savivaldybės biudžeto tvarka, kuria siekiama remti Vilniaus rajono gyventojų fizinio aktyvumo ir sporto veiklas.
Savivaldybės lėšomis finansuojama:
- sporto klubų veikla – sporto klubų, kurių komandos dalyvauja rajoninėse, regioninėse, nacionalinio, tarptautinio lygio varžybose bei vykdo fizinio aktyvumo veiklas;
- sporto renginių organizavimas – renginiai, skatinantys fizinio aktyvumo plėtrą, sporto ir sveikatos renginius.
Projektų atrankos konkurse negali dalyvauti įmonės, siekiančios pelno, bendruomenės, švietimo bei biudžetinės įstaigos.
Projektų vertinimas vyks skiriant balus pagal tokius kriterijus, kaip projekto aktualumas ir svarba (1-30 balų), projekto veiksmingumas, poveikis, tęstinumas (1-30 balų), projekto sąmatos realumas ir pagrįstumas (1-20 balų), projekto viešinimas (1-20 balų). Finansavimas gali būti skiriamas projektams su ne mažiau kaip 50 balų.
Įvedami pokyčiai valstybinės žemės valdymo ir administravimo procesuose
Nuo 2024 m. sausio 1 d. šalies savivaldybėms valdyti, naudoti ir disponuoti pasitikėjimo teise perduodama valstybinė žemė, esanti miestuose ir miesteliuose, kuri nėra suplanuota valstybės reikmėms. Pritarus sprendimų projektams, savivaldybė atliks naujas funkcijas, susijusias su valstybinės žemės valdymo, naudojimo ir administravimo procesais.
Vilniaus rajono savivaldybė išduos šiuos sutikimus:
- sutikimus statyti statinius žemės sklypuose, besiribojančiuose su valstybinės žemės sklypais ar valstybine žeme, kurioje nesuformuoti žemės sklypai;
- sutikimus laikinai naudotis valstybine žeme statybos metu, esančia už žemės sklypo, kuriame planuojama vykdyti statybą, ribų;
- sutikimus statyti valstybinės reikšmės paviršiniuose vandens telkiniuose laikinuosius nesudėtinguosius statinius;
- sutikimus statyti nesudėtinguosius statinius, įrengti įrenginius valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai;
- sutikimus tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus ir statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius, įrengti plokščiuosius horizontalius inžinerinius statinius valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai.
Atkreiptinas dėmesys, kad šiuos sutikimus savivaldybė išduos tik dėl valstybinės žemės, esančios Bezdonių, Mickūnų, Maišiagalos ir Šumsko miestelių bei Nemenčinės miesto teritorijoje.
Savivaldybė siekia gerinti šeimos medicinos paslaugas
Taryba galutinai patvirtino pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų (šeimos gydytojų) prieinamumo gerinimo Vilniaus rajono viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose 2024 metais programą. Ja siekiama pagerinti pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros (PAASP) paslaugų prieinamumą, maksimaliai sumažinant laukimo eiles pas šeimos gydytoją. Sprendimas numato savivaldybės finansinį indėlį 2024 metams mokant priedus prie darbo užmokesčio šeimos gydytojams ir kitiems jų komandos nariams.
Vilniaus rajono savivaldybės iš biudžeto skirs: VšĮ Vilniaus rajono centrinei poliklinikai 314,22 tūkst. eurų, VšĮ Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinikai – 46,64 tūkst. eurų.
Pagirių seniūnija turės savo herbą
Pritarta Pagirių seniūnijos iniciatyvai turėti savo skiriamąjį simbolį – herbą ir vėliavą. Artimiausiu metu bus kreiptasi į Lietuvos heraldikos komisiją su prašymu dėl Vilniaus rajono Pagirių heraldikos elementų kūrimo inicijavimo.
Pagirių gyvenvietės heraldikoje siūloma naudoti raudoną arba žalią herbo skydą sidabriniu kairiuoju šonu, iš kurio išauga žydinčios obels arba sidabrinė liepos šakelė, kuri primena raidę „P“ – pirmąją Pagirių kaimo pavadinimo raidę. Šakelė turi ne tik tiesioginę asociaciją su kaimo pavadinimu „Pagiriai“ (kaimas prie girios), bet ir papildomą simbolinę prasmę – žydinčios obels šakelė įprasmina augančią ir besivystančią Pagirių kaimo bendruomenę, liepa yra kaimo bendruomenės simboliu. Sidabrinis kairysis šonas arba banguota juosta simbolizuoja per Pagirius tekantį Vokės upelį. Taip pat kituose herbo eskizuose siūloma panaudoti tarako – totorių simbolį (šalia Pagirių, Keturiasdešimties totorių kaime yra įsikūrusi totorių bendruomenė) arba septyniakampę žvaigždę, simbolizuojančią apsukrumą; pilkasis garnys – simbolizuoja vandens paukščių populiacijas, gyvenančias prie Lietuvos upių ir upelių.
Spalviniu atžvilgiu sidabras heraldikoje reiškia vandenį, tyrumą, dorą, ištikimybę. Raudona spalva – drąsą ir meilę.
Kaip galutinai atrodys Pagirių seniūnijos herbas, sužinosime tik po kėlių mėnesių, kai bus atliktos visos reikalingos herbo ir kitų heraldinių elementų projektų derinimo ir tvirtinimo procedūros.
Savivaldybė skirs subsidijas už centralizuotai teikiamą šilumą
Nuspręsta, kad nuo š. m. sausio 1 d. iki kovo 31 d. Vilniaus rajono savivaldybė gyventojams subsidijuos centralizuotai tiekiamos šilumos kainos dalį pagal naujai patvirtintą subsidijavimo tvarką. Sprendimu norima padėti sumažinti gyventojų finansinę naštą dėl išaugusių energetinių resursų kainų.
Mokestis gyventojams už centralizuotai tiekiamą šiluminę energiją keisis kiekvieną mėnesį priklausomai nuo Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos kiekvieną mėnesį skelbiamos vidutinės šilumos kainos Lietuvoje.
Gyventojai neprivalo niekur kreiptis – centralizuotos šilumos tiekėjai, pasibaigus ataskaitiniam mėnesiui, pateiks savivaldybei kiekvieno praėjusio mėnesio ataskaitas ir skaičiavimus, o Savivaldybė pagal patvirtintą formulę apskaičiuos subsidijų dydžius ir atsiskaitys su šilumos tiekėjais.
Pažymima, kad subsidija taikoma, jeigu šilumos tiekėjui nustatyta kaina viršija Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos kiekvieną mėnesį skelbiamą vidutinę šilumos kainą Lietuvoje.
Kiti priimti sprendimai
- Patvirtintas aktualus parduodamų savivaldybės būstų ir pagalbinio ūkio paskirties pastatų sąrašas, kuriame šiemet yra 12 nekilnojamojo turto objektų. Visas sąlygas, susijusias su pageidavimu įsigyti nuosavybėn nuomojamą Savivaldybės būstą, ūkio pastatą ar jo dalį, kitas pagalbinio ūkio paskirties patalpas, inžinerinius statinius, galima rasti Vilniaus rajono savivaldybės būstų ir pagalbinio ūkio paskirties pastatų bei kitų priklausinių pardavimo tvarkos apraše.
- Pritarta pasiūlymui padidinti įkainius akredituotą socialinę priežiūrą teikiančioms socialinių paslaugų įstaigoms, kurių teisinė forma nėra biudžetinė įstaiga.
Kaip teigiama aiškinamajame rašte, nuo 2021 m. savivaldybėje kiekvienais metai didinamas vaikų dienos socialinės priežiūros finansavimas, todėl atsižvelgus į pokyčius ekonomikoje bei siekiant palaikyti nevyriausybinio sektoriaus socialinių paslaugų įstaigas teikiančias paslaugas Vilniaus rajono savivaldybės vaikams siūloma didinti finansavimo sumas ir 2024 m.
Vaikui su negalia ir (ar) turinčio specialiųjų ugdymosi poreikių nustatyta1,6 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio suma per mėnesį, kitam vaikui – 0,8.
Plačiau apie šiuos ir kitus tarybos posėdžio metu priimtus ir gyventojams aktualius sprendimus informuosime artimiausiu metu savivaldybės svetainėje www.vrsa.lt.
Primename, kad tiesiogiai tarybos posėdžius galite stebėti ir vėliau įrašus peržiūrėti Vilniaus rajono savivaldybės YouTube kanale ir Facebook paskyroje. Tarybos posėdžio transliacijos yra verčiamos į gestų kalbą. YouTube kanale taip pat transliuojami visų komitetų posėdžiai ir saugomi jų įrašai.