Ar lengva dviem unikaliems, savitais gebėjimais ir ryškiomis patirtimis garsėjantiems aktoriams perteikti vieną ir tą patį scenos vaidmenį, ypač kai jis – sunkus ir dramatiškas? Jau greitai žiūrovai galės patys nuspręsti, kuo skirsis teatro legendos Vlado Bagdono ir Giedriaus Arbačiausko kuriamas naujas lietuviškos raštijos pradininko Martyno Mažvydo personažas pagal Justino Marcinkevičiaus dramą. Specialiai Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtoje koliažinėje operoje „Mažvydas“, kurios premjera jau kovo 11 d. Vilniaus „COZY by Siemens arenoje“, žinomi Lietuvos aktoriai net neketina būti identiškais herojais – kiekvienas Mažvydo rolę praturtins savaip, per aktorinį ir asmeninį gyvenimą sukauptas patirtis.
Žiūrovai patys spręs, kas jiems artimiau
Pasak G. Arbačiausko, kai kuriais spektaklio momentais aktoriai skirtingai interpretuos savąjį Mažvydą. Tiesa, tai galės įvertinti tik žiūrovai.
„Tos siužeto vietos, kurios laisvos interpretacijai, abiejų bus kitokios. Taip ir turėtų būti. Mes esame skirtingi žmonės, net ir tą patį darydami, būsime kitokie. Vaidindami išgyvename savo patirtimis ir taip, kaip suprantame savo vaidmenį. Tada iš tikrųjų būna tikra“, – komentavo G. Arbačiauskas, paklaustas apie bendrą vaidmenį kartu su V. Bagdonu.
Vienas pagrindinių spektaklio solistų neslėpė, jog ir repeticijos kartu su kolega yra turiningos – jas drąsiai galėtų vadinti pamokomis.
„Labai įdomu su juo dirbti, bendrauti, nes jis patyręs. Tai nuostabus ir talentingas aktorius. Mūsų pasikalbėjimai apie vaidmenį ar jo pastabos daug atneša. Kai į tuos pačius dalykus žmogus pažvelgia kitu kampu, tuomet vau – pasižiūri, jog gali būti ir kitaip. Nepaprastai didelė dovana būti šalia tokios didelės asmenybės kaip V. Bagdonas, galima daug ką iš jo išmokti“, – pasakojo G. Arbačiauskas.
Ir artimas, ir naujai atrandamas vaidmuo
Nors V. Bagdonas sukaupęs milžinišką aktorystės patirtį, gilus ir dramatiškas Mažvydo vaidmuo valstybinio ansamblio „Lietuva“ premjeroje – vis dar jaudinantis ir naujai atrandamas. Aktorius svarstė, kaip su juo galėtų jaudintis ir žiūrovai.
„Mėgstu dalyvauti muzikiniuose projektuose, o ir Mažvydo dvasia man pakankamai artima. Vis dėlto muzikinis spektaklis ir draminis spektaklis – skirtingi žanrai. Gal todėl šiek tiek jaudinuosi. Svarbiausia, kad pastatymas būtų gražus, atitiktų visus lūkesčius, o vaidmuo paveiktų žiūrovų širdį ir sielą, kad žiūrovas atpažintų mūsų transliuojamus ženklus“.
Garsiam aktoriui nekilo abejonių, kad vis dar turėtume įprasminti savo pamatines tautos vertybes, atrasti mus visus vienijančias ištakas.
„Man atrodo, mūsų tautinei savimonei šito spektaklio ir apskritai tos temos niekada nebus per daug. Juk turime kažkaip įprasminti savo egzistenciją, priminti visiems kadaise trapų, bet dabar stiprėjantį mūsų identitetą. Taip kad nesijaudinkime, jei pernelyg kartojamės, esame laisvi veikti kūrybiškai“, – tikino aktorius V. Bagdonas.
Geriau į tokias situacijas nepapultume
„Aktoriaus darbas įdomus tuo, kad tenka pabūti asmenybėmis, kokiomis jis iš tikrųjų gyvenime nėra. Arba patekti į situacijas, kuriose, duok dieve, geriau niekada neatsidurtum. Jos dažnai būna ekstremalios, ypač dramose. Ten didžiuliai pergyvenimai, lūžiai, kurie sukrečia iki sielos gelmių. Didžiausia žmogaus galia nėra ta, kurią matome superherojų filmuose, kuomet lazeriais pramuša sienas. Galia yra vidinė stiprybė, tikėjimas ir šviesa, palaikanti žmogų“, – teigė G. Arbačiauskas, jaučiantis kitokį santykį su Mažvydo role.
Greta didžių ir prasmingų Mažvydo darbų, aktorius kvietė šią dramą priimti kaip itin žmogišką, neretai sunkių pasirinkimų vedamą istoriją. Ji galėtų ištikti mus kiekvieną.
„Tokias svarbias asmenybes mes šiek tiek užkeliame ant pjedestalo. Bet faktas, jog tais laikais Mažvydas buvo toks pat žmogus su visomis teigiamomis savybėmis ir ydomis, iš kraujo ir kaulų. Jis turėjo misiją, ir akivaizdu, kad savo gyvenimą ir meilę paaukojo vardan pareigos. Kažkuria prasme jis jautėsi nelaimingas.“
Režisieriaus Kęstučio Jakšto režisuojamame spektaklyje „Mažvydas“ pagrindinius vaidmenis atliks ir kiti žinomi veidai: Mažvydo mylimąją Mariją – dainininkė, „Lietuvos balso“ nugalėtoja Monika Marija, sūnų Kasparą – Mantas Jankavičius, posūnį Kristupą – Rokas Laureckis, o Mažvydo žmonos Benignos vaidmenį pakaitomis atliks operos žvaigždės Jovita Vaškevičiūtė ir Joana Gedmintaitė. Kitus koliažinės operos veikėjus įkūnys projekto sumanytojai – valstybinio ansamblio „Lietuva“ atlikėjai.
Po valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ premjeros Vilniuje koliažinė opera „Mažvydas“ bus rodoma Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje ir Mažeikiuose. 2020 m. rudenį programa bus tęsiama ir kituose Lietuvos miestuose. Ateityje planuojama pristatyti kūrinį užsienyje gyvenantiems lietuviams.
Projektą globoja J. E. Prezidentas Valdas Adamkus.