Vasario 21 d., Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyrius pakvietė rajone gyvenančius nuo karo pabėgusius ukrainiečius į susitikimą, kuriame aptartos jų įsidarbinimo galimybės.
Susitikime dalyvavo Šalčininkų rajono vicemeras Valdemar Sliževski, Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Regina Sokolovič, skyriaus specialistai, Užimtumo tarnybos ir darbdavių atstovai.
Atvykusius į susitikimą ukrainiečius pasveikinęs vicemeras Valdemar Sliževski atkreipė dėmesį, kad Šalčininkų rajono turtas – daugiakultūriškumas, todėl čia vertinami ir gerbiami įvairių tautybių žmonės.
– Suprantame, kokia situacija yra Ukrainoje, su kokiais sunkumais susiduria jos gyventojai. Todėl sau išsikeliame tikslą – padėti Jums spręsti kylančius sunkumus atvykus į Lietuvą. Džiaugiuosi, kad dalyvaujate organizuojamo projekto pabėgėlių iš Ukrainos priėmimo ir ankstyvos integracijos veiklose. Integracija svarbi įvairiose plotmėse: pažįstate mūsų rajoną ir Lietuvą, mokotės kalbos, ieškote darbo, dalyvaujate visuomeniniame gyvenime, – kalbėjo vicemeras Valdemar Sliževski.
Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyriaus specialistė Sonata Rus pristatė šiuo metu valstybės biudžeto lėšomis organizuojamo projekto „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“ veiklas ir rezultatus. Jos teigimu, Šalčininkų rajone įsikūrusiems Ukrainos piliečiams buvo organizuojamos socialinės – kultūrinės išvykos, užtikrinančios lietuvių kultūros pažinimą, lietuvių kalbos kursai, psichologo konsultacijos ir teikiama pagalba įsidarbinant. Nuo karo Ukrainoje pradžios į Lietuvą atvyko ir registravosi daugiau negu 90 tūkst. Ukrainos piliečių, Šalčininkų rajone jų buvo 142. Kai kurie iš jų įsidarbino savarankiškai, kiti – kreipėsi į Užimtumo tarnybą. Sonata Rus informavo, kad Šalčininkų rajone be smulkaus ir vidutinio verslo platus ūkininkų tinklas, kuriame galima įsidarbinti.
Susitikime dalyvavusios Užimtumo tarnybos specialistės supažindino ukrainiečius su šiuo metu aktualia darbo pasiūla ir atkreipė dėmesį, kad siekiant dirbti pagal kvalifikaciją Ukrainos piliečiams reikia įteisinti specialybę patvirtinančius dokumentus ir mokytis kalbos. Jų teigimu, yra atvejų, kai žmonės tai yra padarę ir sėkmingai dirba. Lietuvių kalbos kursai pradedantiesiems trunka apie 2 mėnesius, tačiau dėl dalyvavimo juose reikia užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje.
Darbdavių atstovai pastebėjo, kad įsidarbinimo galimybės priklauso nuo abipusio darbdavio ir darbuotojo susitarimo ir lankstumo.
Į susitikimą atvykęs ukrainietis Oleksandr dalijosi patirtimi, kaip jiedu su žmona bando sukurti darbo vietas sau. Jo teigimu, svarbus dalykas – mokytis kalbos ir domėtis Lietuvos teisine baze, reikalavimais verslui ir įgyti žinių, reikalingų pradėti smulkų verslą. Jo teigimu, šioje srityje svarbų vaidmenį vaidina savivalda, kuri visada padeda ir pataria, kur jam reikėtų kreiptis rūpimais klausimais.
Pensininkė Valentina atviravo, jog atvykusi į Šalčininkus netgi ne iš namų, o iš svetimų namų rūsio, tačiau Šalčininkų rajone buvo svetingai priimta. Jos žentas jau dirbo Lietuvoje tolimųjų reisų vairuotoju, todėl važiavusi čia jau turėdama užnugarį. Dukrai pavyko sėkmingai įsidarbinti, o anūkė, baigusi mokyklą, įstojo į Vilniaus universitetą, buvo išvykusi pagal mainų programą į Gruziją, tačiau grįžusi teikia pirmenybę lietuvių kalbos mokymuisi.
Socialinės paramos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Regina Sokolovič kvietė Ukrainos karo pabėgėlius reikalui esant kreiptis į skyrių, specialistai visada patars arba padės jiems rūpimais klausimais. Anot jos, Šalčininkų rajono savivaldybė taip pat ištiesusi pagalbos ranką ukrainiečiams ir suteikusi apgyvendinimo patalpas. Yra šeimų, gyvenančių Čiužiakampio savarankiško gyvenimo namuose ir Krizių centro patalpose.
Artimiausią sekmadienį, vasario 23 d., Šalčininkų kultūros centre įvyks solidarumo akcija „Radarom“. Pradžia 17.30 val. Programoje Maryna Pylypenko ir grupė „Art of Music“. 18.00 val. – nacionalinė tylos minutė už žuvusius ukrainiečius.