Dėl COVID-19 pandemijos sunkumus patiriančios smulkiojo verslo įmonės kviečiamos jungtis prie naujos socialinės iniciatyvos PLANAS A. Projekte užsiregistravę verslai kviečiami pasinaudoti projekto partnerių pasiūlymais – finansinėmis paslaugomis, nemokama reklama, nuolaidomis.
Projektą inicijavo Šiaulių bankas, o prie šios iniciatyvos taip pat prisijungė Vilniaus miesto savivaldybė ir „Versli Lietuva“. Vienas pirmųjų prisijungusiųjų – žinomas žurnalistas, rašytojas ir visuomenininkas Andrius Tapinas.
Jungtis prie PLANAS A ir savo pagalbą mažiems verslams pasiūlyti kviečiamos socialiai atsakingos įmonės, valdžios institucijos, nevyriausybinės organizacijos – visi norintys ir galintys padėti smulkiojo verslo įmonėms išgyventi sudėtingą ekonominį laikotarpį.
„Lietuvos ūkis pirmąjį pandemijos smūgį atlaikė, tačiau grėsmės ir toliau išlieka didelės. Ypač sunku smulkioms įmonėms, kurios neturi sukaupusios finansinių rezervų ir yra priklausomos nuo kelių užsakovų. Smulkusis ir vidutinis verslas – tai Lietuvos ekonomikos stuburas, todėl PLANAS A iniciatyva siekiame padėti verslui išlaikyti augimo kelią – t.y. kad nereikėtų keisti esamų planų į planą B ar C. Pristatome unikalią Lietuvoje platformą, kurioje dalyvaujančios smulkios įmonės gali pasinaudoti specialiu naudų paketu, o socialiai atsakingi iniciatyvos partneriai prisidėti, siūlydami savo pagalbą smulkiesiems verslams“, – teigė Šiaulių banko administracijos vadovas Vytautas Sinius.
Prie projekto prisijungusi Vilniaus miesto savivaldybė savo pagalbos priemonių verslui sąrašą kovai su pandemijos pasekmėmis paskelbė dar gegužės mėnesio pradžioje. Plane „4×3” numatytos priemonės, kurios jau įgyvendinamos sostinėje.
“Pandemijos sukeltas pasekmes jaučiame visi, tačiau smulkiajam verslui keli mėnesiai veiklos stabdymų ar apribojimų gali būti pražūtingi. Todėl turime naudoti visas galimybes ir taikyti visas priemones, kurios leistų padėti išgyventi šį sudėtingą etapą. Savivaldos ir nacionalinių institucijų pagalba ir žmonių solidarumas labai svarbu”, – teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Pandemijos smūgis
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje veikia apie 87 tūkst. SVV įmonių, kuriose bendrai dirba beveik 700 tūkst. darbuotojų. SVV įmonių dalis sudaro 99,5 proc. visos Lietuvos ekonomikos, jos įdarbina beveik 72 proc. darbuotojų. Net 83 proc. SVV įmonių – labai mažos, kurios įdarbina iki 10 darbuotojų. „Verslios Lietuvos“ Lietuvos verslumo tendencijų vertinimo duomenimis, SVV sukuria apie du trečdalius Lietuvos bendrojo vidaus produkto – akivaizdu, kad šio ūkio segmento svarba Lietuvos ekonomikos raidai ypač didelė.
„Tai rodo, kad Lietuvos gyventojų verslumas nuolat auga – vis daugiau žmonių imasi verslo ir jį pradeda kaip smulkieji verslininkai. Tačiau taip pat stebime tendenciją, kuri nėra tokia džiuginanti – verslai neauga ir neišauga iki didesnių įmonių. Lietuvos SVV grandis ekonomikoje yra labai svarbi, bet tuo pačiu ir labai jautri bet kokiems rizikos faktoriams. Vienas jų – pasaulinė pandemija, karantinas ir dėl to besikeičiantys vartotojų įpročiai. Norinčiam išgyventi verslui reikia transformuotis, inovuoti savo verslo modelius ir prisitaikyti prie naujų rinkos sąlygų, todėl pagalba verslui augti ir didinti konkurencingumą yra reikalinga“, – sako Daina Kleponė, „Verslios Lietuvos“ generalinė direktorė.
D. Kleponės teigimu, nuo pirmosios karantino dienos Lietuvos verslas nebuvo paliktas likimo valiai – „Versli Lietuva“ pirmoji ištiesė pagalbos ranką su iniciatyva „Internete karantino nėra“ suteikdama plačias galimybes Lietuvos verslui greitai skaitmenizuoti verslą, pradėti e. prekybą, kelti savo e. komercijos kompetencijas. „Prisijungiame prie naujų pagalbos verslui iniciatyvų drauge su partneriais siekdami to pačio tikslo – sušvelninti SVV įmonių galimas naujų grėsmių pasekmes, padėti valdyti rizikas, išlikti stipriems ir išsaugoti stabilų Lietuvos ekonomikos stuburą“, – pažymi D. Kleponė.
Visuomenė nori koordinuotos pagalbos
Siekiant sušvelninti koronaviruso pandemijos krizės sukeltus padarinius, Vyriausybė patvirtino 5 mlrd. eurų vertės ekonomikos skatinimo planą, tačiau apklausos duomenys rodo, kad vien šių pastangų nepakanka.
Šiaulių banko užsakyto visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, net 91 proc. Lietuvos gyventojų tvirtina, kad šiuo metu būtina pagelbėti SVV, tačiau net 76 proc. respondentų pabrėžė, kad valstybė šiuo metu SVV skiria per mažai dėmesio ir pagalbos.
Dauguma apklausos (92 proc.) dalyvių ypač akcentavo, kad pagalba SVV turi būti vieninga, t.y. būtinos bendros valstybės, verslo ir gyventojų pastangos. Be to, absoliuti dauguma (93 proc.) apklausos dalyvių teigė, kad turi būti sudarytos sąlygos SVV pagalba pasinaudoti paprastai., t.y be sudėtingų procedūrų.
PLANAS A: kaip tai veikia
Prie PLANAS A iniciatyvos smulkios ir vidutinės įmonės gali prisijungti užpildę registracijos anketą svetainėje www.planas-a.lt. Šioje svetainėje bus talpinama informacija apie visus projekto partnerių pasiūlymus ir naudas, kuriomis galės pasinaudoti iniciatyvoje dalyvaujantys smulkieji verslai. Į iniciatyvą gali registruotis visos smulkiojo verslo įmonės.
PLANAS A – atvira platforma tiek pagalbos ieškančioms smulkios bendrovėms, tiek partneriams, turintiems idėjų ir galimybių padėti mažiesiems verslams. Todėl Šiaulių bankas kviečia prie PLANAS A iniciatyvos prisijungti partnerius – socialiai atsakingas įmones, kurios savo paslaugomis, nuolaidomis, nemokama reklama gali padėti SVV. Taip pat kviečiamos valdžios institucijos, savivaldybės, socialiai atsakingas verslas.