Ar kada esate pagalvoję, kokie skirtumai yra tarp šių dviejų svetainių adresų: „http://” ir „https://”? Ar apskritai adreso gale pridėtas vienas simbolis „s” gali ką nors keisti? Be abejonės taip. Svetainės, kurių adresuose yra pridėtas papildomas ženklas „s” reiškia, kad svetainė yra saugi. Na, o šis kriterijus yra svarbus kiekvienam lankytojui.
Taip pat tokie svetainių adresai, kaip „https://” nurodo, kad tokie internetiniai tinklalapiai naudoja SSL sertifikatą, kuris užkoduoja bet kokią informaciją, kurią suveda lankytojai toje svetainėje. Tokį žingsnį, kaip svetainės iškodavimas gali atlikti tik svetainės serveris. Taigi, informacija yra visiškai apsaugota ir treti asmenys negali pažeisti privatumo ir nuskaityti lankytojo duomenų.
Tikriausiai esate girdėję, kuomet kalbant apie svetainių veikimą, minimi tokie trumpiniai, kaip HTTP, HTTPS, SSL.
HTTP – (angl. Hypertext Transfer Protocol) tai pats populiariausias internetinis protokolas, kuriuo sujungiamas serveris ir informacija atvaizduojama interneto naršyklėje.
HTTPS – (angl. Hypertext Transfer Protocol Secure) tai patobulinta HTTP versija, kuri visą perduodamą informaciją tarp lankytojų ir serverio šifruoja.
SSL – (angl. Secure Sockets Layer) kriptografinis protokolas, kuris tą informaciją šifruoja.
Terminas „SSL sertifikatas” reiškia, skaitmeninių raktų rinkinį, kuris yra diegiamas serveryje. Jo svarbiausi tikslai yra užkoduoti ir atkoduoti informaciją, kurią pasiekia serveris ir lankytojas. Vienas svarbiausių dalykų, ką turite žinoti, lankydamiesi vienoje ar kitoje svetainėje – SSL sertifikatas patvirtina svetainės tapatybę. Internetinio tinklalapio savininkas norėdamas gauti sertifikatą, privalo įrodyti teisę naudotis domenu, o kartais ir pateikti įmonės rekvizitus.
Įdiegus SSL sertifikatą į serverį, tinklalapio naršyklė ir serveris susijungia su HTTPS protokolu. Prie tinklalapio adreso yra rodoma spynelės piktograma, kuri lankytojams primena, kad visa jų suvedama informacija ir duomenys yra saugūs. Tokiu būdu klientai gali labiau pasitikėti jūsų internetine svetaine.
Nors šiandien itin daug kalbama apie HTTPS protokolo reikalingumą svetainėms ir tokių svetainių skaičius ženkliai padidėjo, svetainės turinčios HTTPS protokolus siekia tik 30 procentų.
Apie SSL sertifikatus vis dar sklando įvairūs mitai. Vienas jų – sertifikato kaina itin didelė. Tačiau tai netiesa, kadangi sertifikato kainos varijuoja nuo 13.33 eurų + PVM.
Daugelis galvoja, kad SSL sertifikatas sulėtina tinklalapio užsikrovimo greitį. Specialistai sako, kad naudojant SSL sertifikatą svetainė greičiau neužsikraus, tačiau realaus sulėtėjimo visai nesijaučia. Jeigu po sertifikato įdiegimo jaučiamas svetainės sulėtėjimas, paveikslėlių ir kito turinio optimizacija padeda greitį atstatyti.
Taip pat ne vienas baiminasi, kad SSL sertifikato diegimas yra itin sudėtingas procesas, tačiau baimintis nereikia, kadangi šią paslaugą gali atlikti hostingo paslaugų įmonėje dirbantys specialistai.
Nors HTTPS protokolas kol kas dar nėra privalomas, tačiau svetainė turinčios šį sertifikatą yra geriau vertinamos paieškoje, o taip pat svetainių lankytojai yra įspėjami apie tai, kad jų lankomos svetainės yra nesaugios.
Pabaigai, jeigu dar dvejojate ar savo svetainėj reikia įsidiegti SSL sertifikatą, tuomet patariame pasvarstyti, ar jūsų lankytojai būtų patenkinti, kad jų informacija būtų matoma trečiosioms šalims. Ši apsauga itin svarbi tose svetainėse, kuriose lankytojai pateikia tokią savo informaciją, kaip mokėjimo kortelių informacija, nauja registracija, kontaktiniai duomenys ir t.t. Jeigu svetainėje nėra naudojamas SSL sertifikatas, visą šią informaciją gali perimti tretieji asmenys.