Vasario 16-ąją jaunimas iš visos Lietuvos ir Vilniaus tradiciškai susirenka Šventaragio slėnyje į eiseną „Lietuvos valstybės keliu”. Vien tik iš Vilniaus eisenoje šiandien dalyvauja 4,5 tūkstančio moksleivių! Šiemet moksleivių kelyje laukė ypatingas liudijimas – susitikimas su partizanų ryšininke Lulu, partizanų dainos.
„Kad mes ateitume į šią Vasario 16-ąją, daug žmonių nuėjo didelį kelią. Šiandien mūsų kelias bus trumpesnis, bet skirtas atminti šiems žmonėms. Tai kelias, jungiantis mus su Valstybe ir jos kūrėjais. Kai ateisime prie J. Basanavičiaus kapo, neužmirškime, kad ten miega didvyriai, bet mūsų širdyse jie gyvi, kaip ir gyva Laisvės dvasia. Linkiu pažadinti ją savo širdyse ir džiaugtis mūsų nuostabiu miestu ir Laisve!” – sveikino jaunimą miesto meras Remigijus Šimašius.
Eisenos kelyje – 16 svarbių Valstybės istorijos vietų. Dainuodami, mušdami būgnais, nešini trispalvėmis ir savo mokyklų vėliavomis moksleiviai nuo Valdovų rūmų ir Katedros, kur ilsisi Vytautas Didysis ir Lietuvos globėjas Šv. Kazimieras pajudėjo link Signatarų namų. Čia aktorius Algirdas Latėnas iš balkono perskaitė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą.
Vėliau eisena pajudėjo iki Jono Basanavičiaus aikštės, kur laukė ypatingas susitikimas. Prie paminklo tautos patriarchui moksleivius bendražygių partizanų vardu pasveikino partizanų ryšininkė „Lulu” – Apolonija Liekytė – Navickienė, čia skambėjo „Ratilio” atliekamos partizanų dainos. Ji su moksleiviais pasidalijo jautriais prisiminimais apie žmonių kančią, tremtį, išdavystes, neišlikusį gimtą kaimą, brangų mokytoją ir partizanų kovą už Laisvę.
„Išeidami į kovas, partizanai sakydavo: mes mirsim, bet Jūs liksit gyvi. Iš duobių ir kalvų kalbėsime į Jus. Kiekviena žemės pėda Lietuvoj aplaistyta jaunuolių, partizanų krauju. Šiandien lenkiuosi prieš visus Mokytojus, kurie moko ir įkvepia mylėti savo Tėvynę, atiduodami visą širdį. O moksleiviams linkiu – pakilkit ir būkit laimingi, mylėkite savo Tėvynę”, – kalbėjo partizanų ryšininkė Lulu.
Profesorius Vytautas Landsbergis pradėjo giedoti „Tautišką giesmę” ir jos garsai užliejo visą Jono Basanavičiaus aikštę, aidėjo po Senamiesčio erdves.
Toliau „Lietuvos valstybės kelias” moksleivių eiseną atvedė iki pat Rasų kapinių. Čia moksleiviai atnešė gėlių ir pagerbė Vasario 16-osios Akto signatarus, aplankė Jono Basanavičiaus, Mykolo Biržiškos ir Jono Vileišio kapus, sovietų nužudytų signatarų, už Laisvę žuvusių karių savanorių ir kitų garsių Lietuvos žmonių kapus.
Nuotraukos – fotografo Sauliaus Žiūros.
Vilniaus miesto savivaldybės informacija