Vilniaus miesto savivaldybė toliau rūpinasi vaikų fiziniu aktyvumu ir saugumu vandenyje – 2025-2026 mokslo metais tęsiama antrokų mokymo plaukti ir saugaus elgesio vandenyje programa. Mokėjimas plaukti nuo mažų dienų ne tik padeda užtikrinti vaikų saugumą prie vandens telkinių, bet ir stiprina jų sveikatą, ugdo pasitikėjimą savimi bei mažina stresą.
Programos metu stiprinami mokinių plaukimo įgūdžiai, skatinamas jų fizinis aktyvumas, puoselėjamos olimpinės sporto vertybės. Taip pat plaukimo pamokos padeda atrasti gabius plaukikus ir paskatinti juos lankyti šią sporto šaką. Tokiu būdu kuriama bendruomenė tarp mokinių ir jų tėvų, mokytojų, trenerių, socialinių partnerių bei rėmėjų, plečiant vaikų mokymą plaukti.
„Mokėjimas plaukti – ne tik smagus sportas, bet ir gyvybę gelbstintis įgūdis. Ne visi vaikai turi galimybes lankyti mokamus plaukimo būrelius. Įtraukę nemokamas plaukimo pamokas į bendrojo ugdymo programą užtikriname, kad kiekvienas vaikas įgytų šį gyvybiškai svarbų įgūdį, stiprinantį ir emocinę sveikatą. Šiam tikslui įgyvendinti plečiame Vilniuje esančių baseinų infrastruktūrą – jau šiemet atsidarys rekonstruotas Žirmūnų baseinas“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Vytautas Mitalas.
Programa startavo 2018 m. su 1400 plaukimo pamokose dalyvavusių mokinių. Skaičius kasmet dėsningai auga ir 2025 m. plaukimo pamokose dalyvauja jau daugiau nei 7000 antrokų. Tikslas — kad 100 proc. Vilniaus antrokų mokytųsi plaukti.
Nuo 2025 m. rugsėjo 8 d. sostinės antrokai galės dalyvauti 32 plaukimo pamokose, kurios vyks mokyklos pamokų metu. Plaukimo pamokos bus organizuojamos net aštuoniuose sostinės baseinuose – Fabijoniškių baseine (Vėtrungių g. 45A), baseine „Plaukimo šeima“ (Ozo g. 18), Sostinės vaikų ir jaunimo centre (Konstitucijos pr. 25), Lazdynų baseine (Erfurto g. 13), „Youdėk Veiksmo centro“ baseine (Estų g. 1), „SwimCademy“ (Ozo g. 41), baseine „Olimpo pradžia“ (Skroblų g. 3A) ir Žirmūnų baseine (Žirmūnų g. 37).
Registracija į pamokas prasidės balandžio 28 d. ir tęsis iki gegužės 5 d. Programoje norinčios dalyvauti mokyklos turi susisiekti su pasirinkto baseino atstovais, pateikti mokinių sąrašus bei suderinti tvarkaraščius.
Nors programa nėra visiškai pritaikyta vaikams su specialiaisiais poreikiais, projekto organizatoriai deda visas pastangas, kad kiekvienas vaikas turėtų galimybę mokytis plaukti. Tęsiant šį projektą siekiama ugdyti sveiką kartą bei sumažinti nelaimingų atsitikimų vandenyje skaičių.
„Kasmet dedame daug pastangų tobulindami programą ir gerindami sąlygas, kad galėtume pakviesti kuo daugiau vaikų į plaukimo pamokas. Didiname projekte dalyvaujančių baseinų skaičių ir įtraukiame vis daugiau mokyklų, kad kuo daugiau Vilniaus antrokų išmoktų plaukti“, – sako projektą kuruojantis VšĮ „Active Vilnius“ Fabijoniškių baseino ir sporto klubo padalinio vadovas Donatas Balandis.
Plaukimo pamokas antrokams finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Sėkmingam programos tęstinumui ir plėtrai užtikrinti skiriama net 450 tūkst. eurų miesto biudžeto lėšų. Projektą kuruoja ir vykdo VšĮ „Active Vilnius“. Prie 18 iš 32 pamokų prisideda ir LTU Aquatics plaukimo federacija – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra.
Nuotr. Sauliaus Žiūros