Sonect“ yra „Fintech“ platforma iš Šveicarijos, leidžianti vartotojams išsiimti grynuosius pinigus be bankomato paslaugų – dažniausiai iš smulkiųjų verslininkų (kavinių, parduotuvėlių, vaistinių, ir t.t.). Platforma padeda vietos verslams burti bendruomenes ir pasiekti daugiau naujų klientų. Šveicarijos startuoliui prireikė vos 18 mėnesių, kad taptų didžiausiu grynųjų pinigų išėmimo tinklu savo šalyje. Dabar įmonė yra pasiruošusi žengti į naujas rinkas Europoje ir už jos ribų. Lietuvos banko išduota elektroninių pinigų įstaigos licencija suteikia bendrovei galimybę veikti visose EEE valstybėse ir atitinkamai žymi plėtros visoje Europoje pradžią.
Bankams visame pasaulyje masiškai atsisakant bankomatų, grynųjų pinigų išėmimas tampa vis problematiškesnis. „Sonect“ šią problemą siekia spręsti sudarydama klientams galimybę grynuosius pinigus išsiimti, įnešti ir pervesti bet kurioje tinkle dalyvaujančioje įmonėje, ar tai būtų kavinė, vaistinė, ar bet kuri kita grynuosius pinigus priimanti vieta.
Lietuva taps pagrindine „Sonect“ būstine Europoje. Dėl palankių Lietuvos banko suteiktų sąlygų ir didelio talentingų specialistų, kurie talkins kolegoms Šveicarijoje, skaičiaus Lietuva, pasak įmonės atstovų, yra optimaliausias centras plėtrai Europoje. Per ateinančius kelerius metus „Sonect“ tikisi suformuoti 20 specialistų komandą, kuri prisidės prie šiuo metu „Sonect“ dirbančių 30 darbuotojų.
„Veiklai EEE valstybėse galėjome pasirinkti ir dėl licencijos kreiptis bet kurioje Europos jurisdikcijoje, tačiau po išsamaus tyrimo paaiškėjo, kad šis procesas bus sklandžiausias Lietuvoje. Be to, mums bus naudinga tiesioginė prieiga prie CENTROlink – patogios Lietuvos banko mokėjimų sistemos, kuri leidžia jungtis prie bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA)“, – teigia „Sonect“ generalinis direktorius ir steigėjas Sandipan Chakraborty. „Kaip antrai rinkai po Šveicarijos, Lietuvai taip pat teks itin svarbus vaidmuo išbandant mūsų naująsias funkcijas ir paslaugas. Lietuvos naudotojai bus vieni pirmųjų, kurie išbandys daugelį ateityje numatomų išplėtoti galimybių.“
„Lietuvos sprendimas suteikti finansų technologijų bendrovėms galimybę testuoti kuriamus produktus realiomis rinkos sąlygomis leido Lietuvai tapti vienu iš sparčiausiai augančių finansų technologijų centrų Europoje. Tačiau „smėlio dėžės“ principas gali būti taikomas ir vystant kitas technologijas: dirbtinio intelekto sistemas, blokų grandinės technologija grįstus sprendimus ar gyvybės mokslų produktus, pavyzdžiui, atveriant nuasmenintus duomenis bioinformatikos bendrovėms. Numatomi reguliaciniai sprendimai duos dar didesnį postūmį ir šalies startuolių ekosistemai, ir inovatyvių užsienio investuotojų pritraukimui“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.
Pasak „Investuok Lietuvoje“ generalinio direktoriaus Manto Katino, Lietuvoje yra viskas, ko reikia tokių verslo taisykles keičiančių lyderių kaip „Sonect“ dinamiškumui:
„Kaip valstybė, Lietuva yra pakankamai lanksti ir aktyvi, kad paklotų pamatus novatoriškiems sprendimams, taip pat ir finansų srities. Tai matyti ir žvelgiant į asmenybes – jauni specialistai yra pasirengę pranokti kitus ir mąstyti nestandartiškai, todėl nieko nuostabaus, kad mus savo plėtros projektams renkasi vis daugiau tradicinius verslo modelius keičiančių įmonių, kaip antai „Sonect“.“
Apie „Sonect“
„Sonect“ 2016 m. Ciuriche įsteigė Arindam Bajpayee, Sandipan Chakraborty ir Rik Krieger. 2019 m. Lietuvoje įsteigta UAB „Sonect Europe“ taps bendrovės būstine Europoje. „Sonect“ siekis – pakeisti visos Europos grynųjų pinigų išėmimo sistemą į ją įnešant dalijimosi ekonomikos principus. Bendrovėje šiuo metu dirba 30 darbuotojų, iš kurių pusė dirba Šveicarijoje, o likusieji – įvairiausiose pasaulio vietose. Šiuo metu „Sonect“ baigia A serijos investicijų pritraukimo etapą savo plėtrai visoje Europoje finansuoti.
„Sonect“ paslaugos gali būti naudingos visoms trims šalims: bankams, mažmenininkams ir vartotojams:
Bankai
- Bankams sudaroma galimybė sumažinti bankomatų eksploatavimo kaštus ir išplėsti savo bankomatų tinklą arba net įžengti į naujas rinkas be reikšmingų kapitalo investicijų. Tai taip pat gali atverti naują pajamų kanalą ir priartinti prie klientų.
- Kurdama patogią prieigą prie skaitmeninių finansinių paslaugų, „Sonect“ tiesia kelią į skaitmeninę finansinę ateitį.
Mažmenininkai
- Smulkiems verslams ne tik sudaroma galimybė pasibaigus dienai dirbti su mažesniu grynųjų pinigų kiekiu, bet, siūlant naują paslaugą ir naudojantis papildomo rinkodaros kanalo galimybėmis, taip pat uždirbti komisinius ir pritraukti naujus klientus.
Vartotojai
- Vartotojai išvengia būtinybės ieškoti bankomato, ir pinigus be papildomų mokesčių galės išsiimti vienu mygtuko spustelėjimu, kur bebūtų – restorane, bare ar mėgstamiausioje parduotuvėje šalia namų.
- Elektroninių mokėjimų įstaigos licencija sudarys „Sonect“ galimybę savo paslaugas siūlyti visoje Europoje, todėl vartotojai šia paslauga galės naudotis ne tik namuose, bet ir keliaudami.