Šiandien finansų ministrė Rasa Budbergytė, susitikusi su skaidraus verslo ženklinimo iniciatyvos „Baltoji banga“ atstovais, aptarė problemas, su kuriomis susiduria sąžiningai Lietuvoje veikiantis verslas bei priemones, kurios galėtų paskatinti verslo skaidrumą šalyje.
„Lietuvos šešėlinės ekonomikos dydis įvairiais skaičiavimais sudaro apie ketvirtadalį viso sukuriamo BVP, ir tai nėra gerai. Visiems žinoma, kad nesąžiningai veikiantis verslas iškraipo konkurencinę aplinką, susikurdamas sau pranašesnę poziciją ir užkraudamas didesnę mokestinę naštą skaidriam, sąžiningai mokesčius mokančiam verslui“, – susitikime kalbėjo finansų ministrė Rasa Budbergytė.
Pasak ministrės, prieš šešėlį nukreiptos viešos pilietinės akcijos atkreipia dėmesį į egzistuojančią problemą ir skatina visuomenę nebūti nelegalaus verslo dalyviais, t.y. nepirkti kontrabandinių prekių, prekybos vietose reikalauti fiskalinio čekio ir pan., o valdžios priedermė – ne tik kontroliuoti, kad būtų sumokėti mokesčiai, bet ir sudaryti sąlygas verslui tą daryti savanoriškai, nevengiant prievolės, nesislapstant, galiausiai – legalizuojantis.
„Gerų rezultatų laukiama iš diegiamos išmaniosios mokesčių administravimo sistemos i.MAS, kuri padės suvaldyti pagrindines mokesčių administravimo rizikas – PVM ir kitų mokesčių vengimą, klaidingos informacijos pateikimą PVM sąskaitose faktūrose, prekių judėjimo slėpimą ir su tuo susijusių mokestinių prievolių vengimą“, – kalbėjo finansų ministrė.
Skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė ir „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė džiaugėsi, kad Finansų ministerija buvo viena pirmųjų skaidraus verslo iniciatyvos rėmėjų, o Valstybinė mokesčių inspekcija iki šiol yra viena svarbiausių šio projekto partnerių.
Susitikimo dalyviai sutarė, kad kovoje su šešėline ekonomika turi būti ne tik užtikrinamas nepriekaištingas kontroliuojančių institucijų darbas, bet ir ieškomi būdai, kaip įmones pačias skatinti elgtis atsakingai ir skaidriai. „Investuotojų forumo“ atliekamo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso duomenimis, galutiniai prekių ir paslaugų vartotojai yra nematoma jėga, labiausiai skatinanti etišką įmonių elgseną. Pastebimas ir vertybinis Lietuvos verslo kultūros pokytis – vis daugiau verslininkų sąžiningą veiklą laiko svarbiausiu prioritetu.
Papildoma informacija:
•
Skaidraus verslo ženklinimo iniciatyva „Baltoji banga“ įkurta 2007 m. Pagrindinis projekto tikslas – skatinti skaidrią Lietuvos verslo praktiką.
•
„Baltosios bangos“ įmonėms suteikiamas skaidraus verslo ženklas, kuris yra žinomas ir pripažįstamas visuomenėje, verslo bendruomenėje, žiniasklaidoje. Juo pažymėta produkcija, informacinė medžiaga ar administraciniai dokumentai primena, kad bendrovė savo pavyzdžiu padeda diegti Lietuvoje skaidraus ir sąžiningo verslo principus, pasisako už etiško verslo kultūrą, o kartu simbolizuoja nuolatinį bendrovės rūpestį savo pačios reputacija.
•
Šiuo metu iniciatyva „Baltoji banga“ vienija 60 Lietuvoje veikiančių įmonių.
Finansų ministerijos informacija