Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, per 11 šių metų mėnesių, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, Vilniaus NT pirminė rinka išaugo daugiau nei ketvirtadaliu, arba beveik 29 proc. Dar įspūdingiau atrodo „rudens derlius“: jei 2023 m. kalendorinį rudenį Vilniuje buvo parduoti 592 būstai, tai šiemet rugsėjo-lapkričio mėnesiais – 920, arba net 55 proc. daugiau.
„Apie Vilniaus NT rinkos atsigavimą signalizuoja ne tik jau nuo liepos besitęsiantis nuosaikus augimas, bet ir bendri visų metų skaičiai. Jie nedviprasmiškai rodo, kad 2024-ieji bus geresni nei 2023 m. Galima tik pasidžiaugti, kad pora metų sąstingį išgyvenusi rinka atsigauna, normalizuojasi ir demonstruoja tvarų, tolygų augimą be jokių staigių šuolių ar kritimų“, – situaciją komentuoja „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.
Pasak jo, lyginant šiuos metus su praėjusiais, didžiausią, net 40 proc. viršijantį, augimą demonstravo ekonominės klasės būstų pardavimas. Vidutinės klasės būstų parduota maždaug 10 proc. daugiau, o prestižinės – beveik penktadaliu. Iš viso pernai per 11 mėnesių Vilniuje buvo parduoti 2076 būstai, šiemet – 2671.
Per šių metų sausį-lapkritį, lyginant su tuo pačiu 2023 m. laikotarpiu, Vilniuje labiausiai – net 45 proc. – augo ekonominės klasės būstai. Jei pernai jų buvo parduota 1020, tai šiemet – jau 1477. Vidutinės klasės augimas sudarė šiek tiek daugiau nei dešimtadalį: 950 parduotų būstų šiemet, palyginti su 851, parduotu pernai. Tuo tarpu prestižinės klasės būstų pardavimai augo beveik penktadaliu, arba 19 proc. – nuo 205 būstų pernai iki 244 šiemet.
Lapkritis iš bendro konteksto neišsiskiria
Priešpaskutinį metų mėnesį Vilniaus NT rinka išlaikė pastarųjų mėnesių tendencijas: stebimas nuosaikus rinkos augimas, didžiausią populiarumą išlaiko ekonominės klasės būstai – tai rodo ir Vilniaus mikrorajonai, kuriuose lapkritį parduota daugiausiai būstų: čia pirmose vietose yra Pilaitė, Viršuliškės bei Žirmūnai.
Šiuo metu jau pastatytų ar arti statybų pabaigos būstų Vilniuje yra 2527, ankstyvoje statybos stadijoje – 1933, o dar nepradėti, bet jau suplanuoti yra 244 būstai.
Tiesa, kalbėdamas apie bendrą būstų pasiūlą, M. Chmieliauskas atkreipia dėmesį, kad ne visuomet sklandus ir greitas statybos leidimų išdavimas neleidžia rinkai atsigauti dar labiau.
„Iš vienos pusės – šiuo metu sąlygos įsigyti būstą gerėja: mažėja Euribor bazinės palūkanos, traukiasi bankų maržos, auga žmonių atlyginimai ir gerėja jų lūkesčiai. Iš kitos – plėtotojai negali pasiūlyti būsto taip greitai, kaip norėtų ir kaip galėtų, nes vis dar pernelyg dažnai susiduria su itin lėtu statybos leidimų išdavimo procesu. Jei statytojams reikia ilgai laukti leidimo, „įšąla“ jų investicijos, kas automatiškai brangina būstą“, – aiškina M. Chmieliauskas.
Vis tik jis nelinkęs nei pernelyg koncentruotis į neigiamus aspektus, nei apskritai pasiduoti pesimizmui. „Realco“ pardavimų direktorius pabrėžia, jog svarbiausia tai, kad nekilnojamojo turto rinka atsigauna ir demonstruoja stabilaus, tolygaus augimo ženklus.
„Tai – labai teigiama tendencija, ne tik rodanti, kad rinkoje mažėja streso bei netikėtumų, bet ir lengvinanti NT vystytojų prognozes bei planavimą ir žmonių apsisprendimą įsigyti nuosavą būstą. Atsižvelgiant į makroekonomines tendencijas, galima beveik neabejoti, kad rinka ir toliau išlaikys šią kryptį“, – įsitikinęs M. Chmieliauskas.