Lietuvos apeliacinis teismas gegužės 6 d. paliko galioti šešerių metų laisvės atėmimo bausmę už šnipinėjimą Rusijai nuteistam Algirdui Paleckiui. Kadangi nuteistojo advokatų skundas atmestas, nuosprendis įsiteisėjo, A. Paleckis gali būti pasiųstas atlikti laisvės atėmimo bausmės.
18 mėnesių, kuriuos jis praleido būdamas suimtas per tyrimą ir laukdamas teismo nuo 2018 metų spalio iki 2020 metų balandžio, yra įskaičiuojami į teismo nuosprendžiu paskirtos bausmės laiką. Tai reiškia, kad A. Paleckis turėtų kalėti apie penkerius metus. Trijų teisėjų kolegija paskelbė, kad palieka Šiaulių apygardos teismo nuosprendį, kuriuo 50-mečiui A. Paleckiui skirta reali laisvės atėmimo bausmė. Jis iki šiol buvo paliktas laisvėje, teismui palikus galioti intensyvią priežiūrą ir anksčiau sumokėtą 50 tūkst. eurų užstatą.
Šeši metai už šnipinėjimą – daug ar mažai? Tikriausiai demokratinėje valstybėje būtų neetiška kvestionuoti Teismo sprendimą. Mes teismo sprendimais tikime ir pasitikime. Tačiau galime pažvelgti, kokie nuosprendžiai skelbiami kitose panašaus pobūdžio bylose.
Algirdas Paleckis, dėl savo nuolatinio šmėžavimo žiniasklaidoje, bei viešose veiklose yra tarsi visuomenės pagrindinis antiherojus. Tačiau Lietuvoje būta ir kitų, neseniai vykusių svarbių bylų, susijusių su šnipinėjimu priešiškai Rusijai. Gal net svarbesnių nei ši. Dėmesį man norisi atkreipti į klaipėdiečio Romano Šešelio atvejį.
2020 m. sausį buvusiam jūrininkui buvo skirta 7-erių metų laisvės atėmimo bausmė už tai, kad rinko duomenis apie NATO karo laivus, bendrovę „Klaipėdos nafta“ ir kitus objektus. 1974m. Rusijoje gimęs Lietuvos pilietis buvo užverbuotas Rusijos žvalgybos organizacijos. Viena iš pagrindinių R. Šešelio užduočių buvo rinkti informaciją apie suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, bendrovę „Klaipėdos nafta“, šių objektų infrastruktūrą, rezervuarus, apsaugos sistemas ir jų pasikeitimus“, rašo tų metų Delfi.lt.
Čia raktinis žodis yra „Klaipėdos nafta“, arba tiksliau, šios įmonės administruojamas SGD terminalas. Būtent jo dėka, Lietuva šiuo metu yra visiškai laisva ir nepriklausoma nuo rusiškų dujų. Maža to, Rusijai vienašališkai nutraukus tiekimą, energetiniais resursais Lietuva dalinai gali aprūpinti ir mūsų kaimynę Lenkiją. Tik dėka SGDT dabar mūsų prezidentas, kartu su Lenkijos ir kitų Baltijos valstybių vadovais gali šypsodamasis pozuoti bendroje nuotraukoje, skelbiančioje apie mūsų regiono energetinę nepriklausomybę nuo rytų agresoriaus.
Baisu net pagalvoti, kokioje situacijoje atsidurtų Lietuva, jei koks priešų diversantas būtų eliminavęs šį mūsų nepriklausomybės garantą anksčiau. Be abejo, su šnipinėjimo atvejais susiduriame ne tik mes. Štai praeito mėnesio viduryje Vokietijoje, Miuncheno mieste buvo nuteistas 30 metų rusų mokslininkas Ilnuras Nagajevas. Jis mainais į pinigus perdavė „informaciją apie mokslinių tyrimų projektus kosminių technologijų srityje… Įskaitant projektą „Ariane Next“. Jam teismas skyrė vienerių metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę.
Žinoma į šnipinėjimo bylų pavyzdžius sąmoningai neįtraukiau nedemokratinių valstybių. Tokių kaip Š. Korėja ar Iranas, kuriose vien už įtarimus galima net mirties bausmė.
Deja, bet ir tarp mūsų sąjungininkų, net tarp mūsų tautiečių brolių ir seserų atsiranda idėjinių tautos išdavikų. Arba tiesiog, silpnų, neaiškiais pinigais susidomėjusių naivių kvailių. Bet smagu tai, kad tokie antivalstybiniai elementai anksčiau ar vėliau sulaukia deramos pabaigos.
Giedrius Iškauskas