Dažnam į per visą savo gyvenimą nepasiekiamą erdvę, kalnų viršukalnę, ant sustingusio sidabrinio ledyno, nukeliantis naujausias režisieriaus Audriaus Stonio filmas „Moteris ir ledynas“ – vienas iš 22-ąjį kartą startuosiančio festivalio „Kino pavasaris“ programos „Baltijos žvilgsnis“ pasirinkimas.
„Kerinčio grožio melancholiškame filme A.Stonys tyliai susitapatina su aukštai kalnuose daug metų gyvenančios moters vienatve. Jis net nebando prakalbinti mokslininkės, tad vienintelis trumpas pabendravimas netikėtai nutraukia tą užburiančią tylą, kurią pralinksmina tik nenutrūkstantys šuns ir katino barniai“, – apie filmą pasakoja „Kino pavasario“ vyriausiasis programos sudarytojas Edvinas Pukšta.
Mintis sukurti filmą apie moterį, gyvenančią atokiuose Tian Šanio kalnuose Centrinėje Azijoje šalia Kazachstano, Kirgizijos ir Kinijos valstybių sienų, režisieriui kilo išgirdus, kad jos pasiekti praktiškai neįmanoma nei malūnsparniu, nei jokia kita transporto priemone.
A.Stoniui prireikė penkerių metų, kad ši svajonė išsipildytų: su nedidele, bet profesionalia komanda jis kopė į kalnus, atsidūręs amžinojo ledyno teritorijoje sukūrė filmą, kuris daugeliui, matyt, tebus vienintelis susitikimas su vienatve ir ledynu.
Filosofines ir amžinąsias temas gvildenantis lietuvių kūrėjo darbas aktualus ieškantiems atsakymų į egzistencines realijas.
„Visi mes kažko laukiame, ieškome, jaučiame savo laikinumą, esame akistatoje su amžinybe ir laiku. Visi esame nukrėsti iš to paties molio, taigi sielos lygmenyje esame belytės būtybės, išgyvenančios tuos pačius jausmus“, – sako A.Stonys, nemėgstantis skirstyti filmų į vyriškus ir moteriškus.
Mintimis į išskirtinio grožio filmavimo vietas vis grįžtantis kūrėjas juokauja, kad režisieriui paleisti savo filmą užtrunka kone tiek pat, kiek jį sukurti; „Dar nesu su juo atsisveikinęs, vis nešiojuos mintyse. Bet filmai – mano duona. Iš jų semiuosi idėjų ir įkvėpimo, profesionaliai dirbančiam kūrėjui jie būtini.“
Naujausioje savo juostoje A.Stonys pasakoja apie Lietuvos mokslininkę Aušrą Revutaitę jau trisdešimt metų vienui vieną gyvenančią Tian Šanio kalnuose. 3 500 metrų aukštyje virš jūros lygio įsikūrusi mokslininkė tyrinėja klimato pokyčius Tuiksiu ledyne dar nuo sovietmečio veikiančioje Glaciologijos stotyje. Ji labiausiai dievina vienatvę ir tylą, kurios neišvengiamai reikia kruopščiam darbui.
Operatoriaus Audriaus Kemežio užfiksuoti didingos gamtos vaizdai ir archyvinė medžiaga atskleidžia A. Revutaitę kasdien supančią aplinką ir suteikia bent šiek tiek informacijos apie jos pirmtakus.
A.Stonio filmo „Moteris ir ledynas“ anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=TrHPQ0YG8To
APIE REŽISIERIŲ
Audrius Stonys (gim. 1966 m. Vilniuje, Lietuvoje).
FILMOGRAFIJA
„Atverti duris ateinančiam“ (1989, trumpametražis dok. f.), „Baltijos kelias“ (1990, trumpametražis dok. f.), „Neregių žemė“ (1992, trumpametražis dok. f.), „Griuvėsių apaštalas“ (1993, trumpametražis dok. f.), „Antigravitacija“ (1995, trumpametražis dok. f.), „Skrajojimai mėlynam lauke“ (1996, trumpametražis dok. f.), „Uostas“ (1998, trumpametražis dok. f.), „Fedia. Trys minutės po Didžiojo sprogimo“ (1999, trumpametražis dok. f.), „Skrydis per Lietuvą, arba 510 sekundžių tylos“ (2000, trumpametražis dok. f.), „Viena“ (2001, trumpametražis dok. f.), „Paskutinis vagonas“ (2002, trumpametražis), „Tas, kurio nėra“ (2004, trumpametražis dok. f.), „Ūkų ūkai“ (2006, trumpametražis dok. f.), „Varpas“ (2007, dok. f.), „Keturi žingsniai“ (2008, trumpametražis dok. f.), „Aš perėjau ugnį, tu buvai su manim“ (2010, trumpametražis dok. f.), „Raminas“ (2011, dok. f.), „Kenotafas“ (2013, dok. f.), „Avinėlio vartai“ (2014, trumpametražis dok. f.), „Moteris ir ledynas“ (2016, dok. f., „Kino pavasaris“).
2017 m. festivalio filmų programa: http://kinopavasaris.lt/lt/programa
Apie festivalį:
22-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks 2017 m. kovo 23–balandžio 6 dienomis. Šių metų festivalio šūkis – „Nauji vėjai“. „Kino pavasaris“ yra didžiausias kino renginys Lietuvoje, pernai pritraukęs 113 tūkst. žiūrovų, ir vienas ryškiausių kino festivalių Rytų Europoje. Šiemet „Kino pavasaryje“ bus parodyta 130 pilnametražių ir 70 trumpametražių filmų, kuriuos festivalio atstovai atrinko, per metus aplankę daugiau nei 30 tarptautinių festivalių. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
„Kino pavasario“ atstovė spaudai
Dovilė Raustytė