Gražiausių sodybų žemėlapis kasmet plečiasi – konkursas „Gražiausia sodyba“ atranda išpuoselėtas gyventojų namų valdas.
Per 20 metų konkursas „Gražiausia sodyba“ neišsisėmė, o įgijo naujų spalvų ir žengia koja kojon su laiku. Jis visą laiką jaunas ir šiuolaikiškas. Konkurso dalyviai demonstruoja meilę savo namams ir kraštovaizdžiui, o taip pat begalinį darbštumą. Tačiau svarbiausia, kad jis stebina bendruomeniškumu, nes šalia ankstesnių metų konkurso nugalėtojų atsiranda naujų išpuoselėtų sodybų.
– Geras pavyzdys užkrečiamas ir du dešimtmečius organizuojamas konkursas „Gražiausia sodyba“ yra puikus pavyzdys. Tai savotiška gerosios kaimynystės praktika, kai kaimynai, vienas šalia kito, tvarkosi savo valdose, ieško individualumo ir pritaiko sumanymus pagal savo galimybes ir poreikius. Džiugu matyti, kad kartu su savo valdomis gyventojai puoselėja ir teritorijų prieigas, prižiūri bendrus įvažiavimus, keliukus, sodina augalus. Taip kuriama viso rajono gerovė, – sako Žemės ūkio skyriaus vedėjas ir konkurso vertinimo komisijos pirmininkas Stanislavas Lebedis.
Liepos 8-9 dienomis vertinimo komisija aplankė konkursui pateiktas 25 kaimo ir miesto sodybas. Apsilankymų metu apžiūrėtos sodybų teritorijos ir vertinta bendra tvarka, augalų įvairovė ir puoselėjimas, vejos ir takų būklė, daržininkavimo ir ūkininkavimo tradicija, poilsio zonų originalumas ir individualumas. Bendraudami su gyventojais vertinimo komisijos nariai išgirdo be galo daug įdomių pasakojimų apie sodybos kūrimo koncepciją ir jos įgyvendinimo etapus, vandens augalų pasirinkimą ir vandens telkinių komponavimą. Daugeliu atvejų, tai ne vienerių metų darbas, ir ne vieno žmogaus, o visų šeimos narių – šeimininkų, jų vaikų ir tėvų.
Pavyzdžiui, sodybos šeimininkė Irena Požarickaja (Jančiūnai) atskleidė, kad savo namų teritorijos gražinimą organizuoja taip, kad ji iš skirtingų rakursų būtų patraukli. Jolanta Kolomyckaja (Dainava) savo namų aplinkos gražinimui pasirinkusi egzotiškos išvaizdos jukas, subtiliai įkomponuotas į mūsų kraštovaizdį. Aleksandros Uždavinienės (Baltoji Vokė) namų valdos teritorijoje šalia pušyno puikiai auga tradicinis sodas, šalia Helenos Juchnevič (Didžiųjų Zubiškių k.,) namų išsaugota senosios sodybos dvasia, Galinos Pileckajos sodyba (Badžiulių k.) – vaikystės prisiminimų močiutės namai, kuriuose kvepia uogiene ir blynais, o Jolanta Voroneckaja (Šalčininkai) stebina kaimynus keliais šimtais auginamų rožių! Gražinos Jagelienės (Daulėnai) namų patvorį puošia tradicinės viendienės, Liucija Voitechovič (Rudnia, Gerviškių sen.) savo sodyboje puoselėja puošnias surfinijas. Tikrai yra kuo džiaugtis ir netgi nustebti!
Kaimo ir miesto sodybų šeimininkai vėl nustebino originaliais ir jaukiais poilsio zonų sprendimais, vaikų žaidimo kampeliais, pavėsinėmis, pirtimis. Spektras labai įvairus – nuo tradicinių kaimo pasirinkimų iki visiškai urbanizuoto stiliaus. Dėmesys taip pat skiriamas atsakingam lietaus vandens surinkimui ir panaudojimui, o taip pat žolės kompostavimui ir malkų sandėliavimui.
Komisijos narius taip pat nustebino išpuoselėti daržai ir šiltnamiai, auginamų uogų ir vaisių įvairovė. Prie populiarių šilauogių ir braškių sodybose atgimsta raudonieji serbentai – tradicinės mūsų kaimų uogos. Sodybų šeimininkai pažymi, kad didelį dėmesį skiria ekologiškų daržovių ir vaisių auginimui, jie taip pat nevengia laikyti vištų ir netgi avių.
Šiuolaikinė sodyba nebijo ir mus supančių technologijų. Be tradicinių žoliapjovių jose darbuojasi vejos pjovimo traktoriukai ir netgi robotai, o stogus puošia saulės baterijos.
Galima drąsiai teigti, kad šių metų konkurso „Gražiausia sodyba“ dalyviai – darbštūs žmonės, kurie kasdien puoselėja savo namų aplinką su didžiule meile, o taip pat dalijasi grožiu su kaimynais ir praeiviais. Kiekvienas gėlynas, takelis arba daržas liudija apie įdėtas pastangas. Puoselėdami kiekvienas savo kiemą jie puošia savo gyvenvietes ir įkvepia kitus. Ačiū!
Sodybos vertinamos dviejose – kaimo ir miesto – kategorijose. Konkurso rezultatai bus paskelbti Derliaus šventėje, nugalėtojus renka vertinimo komisija.
Susipažinkite su konkurso „Gražiausia sodyba“ dalyviais:
1. Kazimiro Stančiko ir Gražinos Jagelienės sodyba (Daulėnų k., Dieveniškių sen.)
2. Anos ir Kazimiro Maleikų sodyba (Poškonys)
3. Deivido ir Česlavos Aleksų sodyba (Dailidžių k., Poškonių sen.)
4. Galinos Pileckajos sodyba (Bagdžiulių k., Akmenynės sen.)
5. Elžbietos ir Andrejaus Bušmovičių sodyba (Akmenynė)
6. Justynos ir Vitalijaus Dovgialų sodyba (Tabariškių k., Turgelių sen.)
7. Česlavos Buiko sodyba (Naujasodžio k., Jašiūnų sen.)
8. Andželikos ir Valdemaro Ščerbų sodyba (Jašiūnai)
9. Anos ir Romualdo Vasiukevičių sodyba (Jašiūnai, Geležinkelio st. gyvenvietė)
10. Aleksandros ir Rimanto Uždavinių sodyba (Baltoji Vokė)
11. Reginos ir Tadeušo Šematovičių sodyba (Baltoji Vokė)
12. Sergejaus Troščenkovo sodyba (Rudnios k., Baltosios Vokės sen.)
13. Anos ir Stanislavo Šipkovskių sodyba (Rūdninkų k., Baltosios Vokės sen.)
14. Viktorijos ir Slavomiro Pačkovskių sodyba (Žališkių k., Šalčininkų sen.)
15. Janinos ir Piotro Dainarovičių sodyba (Ragožiškių k., Šalčininkų sen.)
16. Margaritos ir Ivano Misiurų sodyba (Šalčininkai)
17. Anos ir Pavelo Sinkevičių sodyba (Šalčininkai)
18. Liucijos ir Tadeušo Voitechovičių sodyba (Gerviškės)
19. Genriko ir Irenos Požarickių sodyba (Jančiūnų k., Butrimonių sen.)
20. Veslavos ir Valerijaus Podlipskių sodyba (Padvarionių k., Eišiškių sen.)
21. Barbaros ir Stanislavo Mickevičių sodyba (Eišiškės)
22. Helenos Juchnevič sodyba (Didžiųjų Zubiškių k., Kalesninkų sen.)
23. Jolantos ir Gžegožo Komomycių sodyba (Dainava)
24. Irenos ir Eudeniušo Matuizų sodyba (Pabarė)
25. Jolantos ir Vitoldo Voroneckių sodyba (Šalčininkai)
Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.