Tyrimai rodo, kad tėvų skyrybų procesas turi neigiamą poveikį vaikams – suprastėja vaikų akademiniai pasiekimai ir padidėja sunkumai mokykloje, kyla elgesio problemos, santykių su tėvais, bendraamžiais, kitais aplinkiniais iššūkiai, daugėja depresijos, nerimo atvejų bei padidėja rizika dėl trumpalaikių ar ilgalaikių psichinės sveikatos sutrikimų simptomų pasireiškimo.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pažymi, kad daugėja kreipimųsi dėl atvejų, susijusių su aukšto konflikto lygio skyrybomis, dėl kito, skyriumi su vaiku gyvenančio, tėvo bendravimo su vaiku sąlygų neužtikrinimo bei prieš vaiką galimai naudojamo psichologinio smurto, vaiko nuteikinėjimo kito tėvo atžvilgiu, nepagarbių pasisakymų apie vieną iš tėvų vaiko akivaizdoje ir pan., daugėja atvejų, kai besiskiriantys tėvai piktybiškai skundžia vienas kitą dėl galimų vaiko teisių pažeidimų, tokiu būdu siekdami spręsti skyrybų metu kylančius nesutarimus, paveikti teisinius procesus ir kt. Dažnai skyrybos užsitęsia dėl buvusių partnerių ginčų, ir todėl skyrybų procesas tampa vis sudėtingesnis, daugėja konfliktų, jie stiprėja, į juos įsitraukia vis daugiau veikėjų, tarp jų, ir specialistų, kuriems taip pat neretai sudėtinga greitai bei konstruktyviai padėti šeimai rasti abiem pusėms priimtiną sprendimą dėl vaiko gyvenamosios vietos ar bendravimo tvarkos nustatymo, o užsitęsę ginčai gilina žalingą poveikį vaiko situacijai, vaikai būna priverstinai įtraukiami dalyvauti tėvų konfliktuose, be visa ko deklaruojant, kad ginčijamasi ir kovojama vaiko interesų labui.
Apie skyrybų problemą ir paramą besiskiriančioms šeimoms dvejus metus reguliariai susitikdama diskutavo mišri Lietuvos ir Olandijos specialistų (socialinių darbuotojų, mokslininkų, nevyriausybinių organizacijų darbuotojų, vaiko teisių specialistų) grupė.
Darbo grupė, aptardama ir lygindama lietuviškus ir olandiškus atvejus ir pagalbos jiems būdus, vis tvirčiau ėmė remtis samprata, kad vaikai turi turėti galimybę bendrauti su abiem tėvais, nes, nepaisant iširusių poros santykių, vaikai lieka abiejų tėvų atsakomybė. Tačiau tikrovė tokia, kad kartais tėvai taip konfliktuoja, jog bendravimas tampa įtemptas, smurtinis ir tokios situacijos labai kenkia vaiko gerovei. Tėvai, kaltindami vienas kitą, į besitęsiantį intensyvų konfliktą įtraukia ir specialistus. Specialistai, socialiniai darbuotojai Lietuvoje dažnai jaučia, kad jiems reikia daugiau specifinių žinių ir įgūdžių susidoroti su tokia situacija suteikti kvalifikuotą pagalbą.
Šiai problemai spręsti darbo grupė sukūrė leidinį, remiantis olandų pagalbos besiskiriančioms šeimoms darbo patirtimi. Leidinyje pristatomi:
- Pagalbos teikimo principai;
- 5 darbo etapai;
- Rūpinimosi vaiku /-ais susitarimo pavyzdys-priedas.
Leidinį parsisiųsti galite paspaudę šią nuorodą: LEIDINYS
Priedą parsisiųsti galite paspaudę šią nuorodą: priedas
Suteikite grįžtamąjį ryšį apie leidinį, atsakius į keletą klausimų šioje anketoje.
Teikiamos paslaugos besiskiriantiems ir skyrybų paveiktiems žmonėms