Rugpjūčio 20 d. Rudaminoje viešėjo Šv. Jono Pauliaus II pučiamųjų orkestro draugija iš šv. Malgožatos Kalno Lenkijoje (lenk. „Stowarzyszenie Gminnej Orkiestry Dętej w Górze św. Małgorzaty im. Jana Pawła II“). Pučiamųjų orkestro koncertas vyko Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre.
Tradicija yra tapusios orkestro kasmetinės išvykos šv. Jono Pauliaus II pėdomis. Tęsiant piligrimystės šv. Jono Pauliaus II pėdomis tradiciją, pučiamųjų orkestras rugpjūčio 19-23 dienomis surengė kelionę į Lietuvą – Vilnių ir apylinkes. Šiemet sukanka 30 metų nuo Jono Pauliaus II piligriminės kelionės į Lietuvą. Šventojo Tėvo vizitas į Lietuvą įvyko vos šaliai atkūrus nepriklausomybę, praėjus kelioms dienoms po sovietų kariuomenės išvedimo iš Lietuvos. Tai buvo vienas ryškiausių momentų mūsų šalies nepriklausomybės istorijoje. Ta proga Rudaminoje buvo surengtas koncertas, į kurį buvo pakviesti visi vietos melomanai.
Kartu su orkestru atvyko kun. Dariusz Bujak – Šv. Malgorzatos Mergelės ir Kankinės parapijos klebonas vietovėje šv. Malgožatos Kalnas, kun. Roman Sękalski, valsčiaus šv. Malgožatos Kalnas seniūnas Włodzimierz Frankowski bei Andrzej Wdowiak – antikomunistinės opozicijos aktyvistas, pagalbos lenkams ir lenkų mokykloms Lietuvoje ir Baltarusijoje 1990-2005 m. organizatorius.
Koncertas sulaukė didžiulės sėkmės. Susitikti su svečiais iš Lenkijos ir pasiklausyti pučiamųjų orkestro atliekamų kūrinių atvyko gausus Rudaminos gyventojų būrys. Kiekvienas, tą dieną atėjęs į RDKC, galėjo nuoširdžiai pasakyti, kad tai buvo tikra muzikinė šventė. Orkestro pasirodymas nukėlė žiūrovus į naują meninių įspūdžių pasaulį. Tai buvo nepaprasta kultūrinė patirtis.
Po koncerto svečiai iš Lenkijos gavo padėką iš Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro direktorės Violetos Čereškos rankų. Direktorė pasveikino orkestrą su ligšioliniais pasiekimais ir palinkėjo sėkmės siekiant užsibrėžtų tikslų.
Pučiamųjų orkestro iš Lenkijos pasirodymas publikai paliko gilų įspūdį. Tikėkimės, orkestras dar ne kartą aplankys svetingą Rudaminos miestelį.
Iš pučiamųjų orkestro istorijos lapų…
Valsčius šv. Malgožatos Kalnas (lenk. Gmina Góra Św. Małgorzaty) yra Lodzės vaivadijos šiaurės rytinėje dalyje ir priklauso Lenčycos apygardai. Valsčiaus centras – tai labai sena gyvenvietė, kaimas pavadinimu šv. Malgožatos Kalnas. Iš pradžių kaimas priklausė Mazovijos kunigaikščiams: Miečislavui, Boleslovui, Henrikui ir Kazimierui, kurie 1141 m. perdavė jį Laterano kanauninkų vienuolyno Trzemeszne nuosavybėn.
Šv. Malgožatos Kalno vietovėje veikiantis pučiamųjų orkestras buvo įkurtas daugiau nei prieš 100 metų vietos parapijos klebono kun. Juliano Budzanowskio. Orkestro įkūrimo iniciatorius buvo Podgórzės dvarininkas Stefan Tarczyński, kuris įsigijo reikiamus instrumentus ir mokė jais groti. Tuo pat metu jis buvo pirmuoju kapelmeisteriu. Tuo metu orkestras koncertavo Stowarzyszenie Muzyczne „Hejnał” (liet. Muzikų draugijos „Hejnał”) pavadinimu. Orkestro muzikinę veiklą nutraukė Antrasis pasaulinis karas. Muzikos instrumentai buvo išsaugoti ir paslėpti bažnyčios palėpėje užmūrytame sandėliuke, taip pat Oleskių šeimos namo rūsyje. Pasibaigus karui, orkestras greitai atgijo ir atnaujino savo veiklą, koncertavo per bažnytines, valstybines ir vietines iškilmes.
2014 m. orkestras, savo narių iniciatyva, nusprendė įkurti Pučiamųjų orkestro draugiją iš šv. Malgožatos Kalno (lenk. „Gminna Orkiestra Dęta w Górze św. Małgorzaty“). Draugija buvo įtraukta į Nacionalinį teismų registrą ir tapo nepriklausoma visuomenine organizacija. 2021 m. birželio 6 d. visuotinio orkestro narių susirinkimo sprendimu pavadinimas pakeistas į „Šv. Jono Pauliaus II pučiamųjų orkestro draugija iš šv. Malgožatos Kalno“ (lenk. „Stowarzyszenie Gminnej Orkiestry Dętej w Górze św. Małgorzaty im. Jana Pawła II“). Taip pat draugija iššventino savo orkestro vėliavą. Draugija yra finansuojama aukomis, pinigais surinktais per viešąsias rinkliavas ir iš dalies Šv. Malgožatos Kalno valsčiaus.
Orkestras koncertavo daugelio Lenkijos miestų bažnyčiose, tarp jų Krokuvoje, Gdanske, Varšuvoje, Zakopanėje, Lodzėje, Vroclave, Vadovicose ir daugelyje kitų. Dalyvavo Lenkijos krikšto 1050-ųjų metinių minėjime Tume, Bieszczady kultūros mugėje. Orkestras koncertavo ne tik visuose didžiuosiuose šalies miestuose, bet ir užsienyje – Slovakijoje, Italijoje, Čekijoje.
Šiuo metu orkestrą sudaro 56 nariai, iš jų 45 muzikantai. Naujoji valdyba kartu su kapelmeisteriu didelį dėmesį skiria vaikų ir jaunimo muzikinių tradicijų ugdymui ir puoselėjimui.
Inf. ir nuotr. Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras