Gyventojų susidomėjimas daugiabučių modernizacijos procesais auga, todėl kuriant pastatų atnaujinimo kokybę gerinančius projektus, jie aktyviai įsitraukia.
Vilniaus miesto savivaldybės kartu su daugiabučių atnaujinimą administruojančia įstaiga „Atnaujinkime miestą“ ir „2XJ“ architektų parengtos Daugiabučių modernizacijos architektūros gairių sulaukė išsamių, pavyzdžiais iliustruotų pasiūlymų.
Išsamūs pastebėjimai dėl mikroklimato
Visuomenei Daugiabučių modernizacijos architektūros gairės pristatytos spalio pradžioje, pristatymą galima buvo stebėti gyvai arba nuotoliu. Po pristatymo gyventojai buvo kviečiami teikti savo pasiūlymus ir pastabas elektroniniu paštu [email protected].
Iš viso sulaukta 6 išsamių, pavyzdžiais iliustruotų pasiūlymų iš gyventojų, inžinerijos ir statybų sektoriaus atstovų.
Dalyje iš gautų siūlymų pateikti išsamūs pastebėjimai dėl patalpų mikroklimato: saulės kontrolės priemonių taikymo, balkonų stiklinimo technologijos, langų profilių ir stiklų technologijos, rekuperacijos, vėsinimo įrenginių, apdailos medžiagų.
Taip pat gairių rengėjų komandos prašoma apsvarstyti kitas galimas fasadų šiltinimo sistemas: išorines tinkuojamas, sudėtines termoizoliacines, skydines. Paprašyta panaikinti rekomendaciją „vengti neventiliuojamų fasadų“, įtraukti „šlapio“ fasado sistemos aprašymą su produktais. Atkreiptas dėmesys į tai, kad gairėse nereikėtų apibendrinti ar išskirti vienos fasadų įrengimo technologijos.
Visos pastabos bus analizuojamos tolimesniuose gairių tvirtinimo etapuose. Kol kas iš visų gautų pasiūlymų atsižvelgti nebus galima tik į tokius, kurie prieštarauja urbanistikos taisyklėms ir kurie nėra susiję su pagrindinėmis Daugiabučių modernizacijos architektūros gairių temomis.
Vyriausioji architektė: matyti visumą
Vilniaus miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė įsitikinusi, kad pagal gaires modernizuojami pastatai atitiks ne tik energinio efektyvumo standartus, bet ir kurs architektūrinį vientisumą, keis gyvenimo kokybę. Gairės – tai priemonė gyventojams padėsianti holistiškai matyti renovuojamo namo galimybes. „Dėkoju visiems dalyvavusiems gairių viešame pristatyme ir diskusijoje spalio mėnesį, taip pat teikusiems siūlymus raštu. Siekiame, kad gairės būtų patrauklios ir naudojamos tiek modernizacijos profesionalų, tiek gyventojų, todėl, rengiant gaires, svarbus visų su modernizacija susiduriančių grupių dialogas“, – teigia L. Kairienė.
Kūrėjai po gairių patvirtinimo ir toliau kvies atviroms diskusijoms.
„Džiaugiamės aktyviai dalyvaujančiais gyventojais, kurie domisi savo gyvenamąja aplinka ir dalinasi pasiūlymais. Visi gauti atsiliepimai yra labai svarbūs rengiant galutinį gairių projektą, tikiuosi, kad ir ateityje netrūks norinčiųjų įsitraukti kuriant gražesnį, tvaresnį miestą“, – tikina „Atnaujinkime miestą“ vadovė Eglė Randytė.
Gairės netrukus bus svarstomos Vilniaus regioninėje architektų taryboje (RAT) rekomendacijai gauti. Po projekto svarstymo RAT, gairės dar gali būti koreguojamos atsižvelgiant į tarybos rekomendacijas. Galutinis gairių planuojamas teikti tvirtinti Vilniaus miesto taryboje.
Atsižvelgta į Vilniaus ypatumus
Daugiabučių modernizacijos architektūros gairėse nagrinėjama chaotiško daugiabučių namų atnaujinimo problematika ir labiausiai Vilniuje paplitusių pastatų ypatybės, pateikiami konkretūs siūlymai kaip ateityje atnaujinti senos statybos pastatus. Gairės remiasi technikos mokslų daktaro Česlovo Ignatavičiaus ir inžinieriaus Vaclovo Zubraus parengtu dokumentu – „Vilniaus mieste eksploatuojamų stambiaplokščių namų projektinių sprendinių analize“.
Architektūros ir daugiabučių modernizacijos profesionalai, primena, kad renovacija mažina anglies dioksido ir kitų teršalų emisijas. Atnaujinti pastatai sunaudoja mažiau energijos šildymui. Tokiu būdu mažinamas oro užterštumas, o tai naudinga tiek vietos ekosistemai, tiek gyventojų sveikatai.
Gaires rengė „2XJ“ architektų komanda, Vilniaus savivaldybės architektūros skyrius ir renovacijos procesus administruojanti įstaiga „Atnaujinkime miestą“.