Prakartėlė – neatsiejama bažnyčios dalis Kūčių vakarą ir per šventes. Joje matome Kūdikėlį Jėzų, Švč. Mergelę Mariją, Šv. Juozapą, gyvulius ir tvartelį, kuriame prieš 2000 metų gimė viltis, vaizdą. Tai svarbi mūsų kultūros ir religijos dalis, turinti didžiulę reikšmę tikintiesiems ir primenanti Evangelijos ištrauką.
Šiandien Jašiūnų dvare atidaryta nepaprasta paroda, kurioje išvysime kelias dešimtis prakartėlių. Šalčininkų kultūros centro kvietimu jos atkeliavo iš Marijos Znamierovskos-Priuferovos Torunės etnografinio muziejaus. Parodą sudaro įvairių dydžių ir tipų prakartėlės – kaimo ir miesto (Krokuvos) stiliaus, kurias tradiciškai kūrė kalėdotojai, liaudies drožėjai, amatininkai. Ją papildo paveikslai ir drožiniai Kalėdų tematika, primenantys apie kitas tradicijas susijusias su šiuo liturginiu laikotarpiu.
Į parodos atidarymą atvyko Šalčininkų rajono vicemeras Valdemar Sliževski, Marijos Znamierovskos-Priuferovos Torunės etnografinio muziejaus direktorius Hubert Czachowski, ir muziejaus specialistai Agnieszka Kostrzewa, Piotr Dąbrowski, Lenkų instituto direktorė Dorota Mamaj, Šalčininkų kultūros centro direktorė Gražina Zabarauskaitė, Šalčininkų parapijos klebonas Ruslan Vilkel.
Vicemero Valdemaro Sliževskio teigimu, prakartėlių paroda liudija apie turiningą Šalčininkų kultūros centro ir Torunės muziejaus bendradarbiavimą, jau ne kartą dovanojusį Šalčininkų žmonėms ir svečiams išskirtines parodas.
– Šventinis laikotarpis liudija apie bendruomeniškumą ir solidarų žvilgsnį į problemas, moko gerumo, o viso to centre – Kūdikėlis Jėzus. Ši paroda – tai puiki proga įsijausti į Jėzaus gimimo atmosferą, o taip pat stebėti įvairias šio svarbaus įvykio interpretacijas. Čia susilieka tradicija, menas ir grožis, – pasakė jis.
Marijos Znamierovskos – Priuferovos Torunės etnografinio muziejaus direktorius Hubert Czachowski pasidžiaugė galintis prisidėti prie kultūros puoselėjimo Šalčininkų rajone ir išreiškė tolimesnės partnerystės viltį. Parodos kuratorė Agnieszka Kostrzewa detaliau pasakodama apie parodos eksponatus, pabrėžė, kad šio motyvo populiarumas yra labai didelis. Dalis prakartėlių pristatomos, kaip namuose sukurtas, kitos – kaip kalėdotojų prakartėlės. Efektyviausia parodos dalis – miesto (Krokuvos) prakartėlės, siejančios prakartėles su Krokuvos architektūra. Kai kuriose pamatysime tautinius rūbus, daug smulkių detalių ir, žinoma, galėsime stebėtis drožėjų talentu.
Šalčininkų kultūros centro direktorė Gražina Zabarauskaitė priminė, kad ši paroda yra trečioji atkeliavusi iš Marijos Znamierovskos-Priuferovos Torunės etnografinio muziejaus. Dvi buvusios sulaukė didelio susidomėjimo ir populiarumo.
Po svečių pasisakymų į renginį atvykę Šalčininkų lenkų trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, vietos gyventojai, vaikai. Eksponuojamos prakartėlės iš tiesų pritraukė lankytojų dėmesį, susidomėjo net patys mažiausi, kurie akylai apžiūrinėjo miesto prakartėles ir netgi norėjo jas paliesti. Kiekviena skirtinga, kiekviena ypatinga, tačiau kartu kiekviena perteikia svarbią mintį – prieš 2000 metų tvartelyje gimė didis džiaugsmas ir viltis.
Renginyje koncertavo smuikininkas Daniel Gancevski.
Paroda veiks Jašiūnų dvare iki sausio 31 d.
2019 metų pabaigoje – 2020 metų pradžioje Jašiūnuose jau buvo surengta prakartėlių paroda. Tąkart asmeninę kolekciją gyventojams parodė tuometinis Šalčininkų parapijos klebonas kun. Vaclav Volodkovič.