Kovo 27 d. prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama“ duris atvėrė kūrėjos Eglės Kurlianskaitės galerija. Daugiafunkcė, konceptuali parodų, ekspozicijų ir renginių erdvė sukvietė daug svečių bei sulaukė didelio susidomėjimo dar iki oficialios atidarymo šventės. Kaip teigia pati įkūrėja, pagrindinis galerijos tikslas – priartinti meną prie žmonių, tad čia visuomet bus laukiami tie, kurie pasiilgsta meninių patirčių, kultūrinių renginių ir netikėtų įspūdžių.
Galerijos atidaryme – gausybė svečių
Galerijos įkūrėja džiaugėsi, kad nuo šiol „Panoramoje“ bus vieta, skirta menui, edukacijai ir ramiam poilsiui. Atidaroma Eglės Kurlianskaitės galerija taps interaktyvia erdve, kuri sujungs kūrybą, dizainą, edukacines veiklas ir renginius. Galerijos atidaryme dalyvavo daugybė svečių, tarp jų – ir „Panoramos“ generalinė direktorė Birutė Kalanovaitė. Ji džiaugėsi, kad menas vis labiau tampa neatsiejama kasdienybės dalimi, ir atskleidė, kad jau rudenį prekybos centre atsiras ir „MO“ muziejaus instaliacijos.
Galerijos atidarymo metu buvo pristatyta ir kūrėjos Eglės Kurlianskaitės patyriminė paroda „Saulės vaikai“. Menotyrininkė Jolita Mieželaitienė savo kalboje akcentavo, kaip svarbu domėtis menu ir džiaugėsi, kad paroda „Saulės vaikai“ kupina šviesos bei geros nuotaikos – kaip tik to, ko šiuo metu labai trūksta.
„Ar pameni tą dieną, kai nerūpestingai leidai sau tingiai lepintis saulėje, kai statei smėlio pilis, kai ištirpai toje visaapimančioje ramybėje ir leidai sau tiesiog mėgautis, girdėti jūros bangas ir paukščių garsus? Parodos išpildymas sugrąžins mus į tą dieną ir pripildys vasariškos nuotaikos bei šilumos“, – pasakoja parodos autorė E. Kurlianskaitė.
Lankytojai stebėjosi netikėtu parodos konceptu
Pasak kūrėjos, parodos pavadinimas „Saulės vaikai“ – neatsitiktinis. Atidarymo šventėje svečių gausą papildė būrys vaikų, kurie kartu su muzikos mokytoja Ingrida Žiliūte paruošė jautrų ir paliečiantį muzikinį pasirodymą. Vaikų ir jaunimo klubo „Šatrija“ choras atliko ištrauką iš miuziklo šeimai „Mažasis princas“ – kompozitoriaus Jono Sakalausko sukurtą kūrinį „Mažas, mažasis, mažai“. Įdomu tai, kad vaikai galerijoje išsibarstė netikėtose vietose ir tiesiog žaidė su smėliu instaliacijos boksuose, suposi ant sūpynių, buvo prisėdę jaukiam bendravimui. Suskambus muzikai jie tiesiog iš savo vietų ėmė dainuoti skirtingais tempais ir balsais – viskas kartu susijungė ir saulėtų paveikslų fone sukūrė nepakartojamą atmosferą.
„Nuostabu, labai netikėtas konceptas – jungiamos skirtingos medijos: garsai, vaizdai, judesys, lytėjimas“, – įspūdžiais dalijosi vienas iš parodos lankytojų.
Kitas parodoje apsilankęs svečias džiaugėsi, kad parodoje galima „vėl pabūti vaiku“, jam antrino ir dar vienas lankytojas, teigęs, kad tai „tarsi portalas į saulėtą pajūrį ir vaikystę“, o pati erdvė – „vieta, kur sustoja laikas ir pasimiršta kasdieniai rūpesčiai“.
Kviečia keliauti laiku
Kaip teigia E. Kurlianskaitė, tarpdisciplininė patyriminė paroda „Saulės vaikai“ jungia tapybą, judesį, muziką, galimybę liesti ir būti ekspozicijos dalimi. Šie tarpusavyje sąveikaujantys potyriai suteikia galimybę keliauti laiku – sugrįžti į tą saulės ir kaitros kupiną dieną, kai tarsi sustoja laikas ir kasdieniai rūpesčiai nebeatrodo tokie svarbūs.
Parodoje eksponuojami darbai, apimantys keletos pastarųjų metų autorės kūrybą. Spalva tapytojos E. Kurlianskaitės kompozicijose „įdarbina“ žiūrovo vaizduotę pasikliauti savo fantazija ir gebėjimu savarankiškai kūrybiškai improvizuoti. Autorei svarbi kompozicijų energetika, nes būtent sunkiai žodžiais nusakomas, bet juntamas laisvumas, mėgavimasis tapymo procesu ir yra išspinduliuojamas paveiksluose, kuriuos galima išvysti parodoje „Saulės vaikai“.
Instaliacijai prireikė pusės tonos smėlio
Parodą vainikuoja paveikslai „Žaidėjai“ ir „Draugystė“ bei instaliacija „Smėlio pilys“. Darbai kalba apie neįpareigojančią draugystę, pasitikėjimą ir laiką, kupiną saulės, jūros, džiaugsmo bei smagaus žaidimo.
Kūrėja atskleidžia, kad instaliacijai „Smėlio pilys“ prireikė beveik pusės tonos smėlio ir daug sunkaus metalo. Tačiau sinergijoje su paveikslais ir prisiminimais, ši sunki materija tampa lengva bei švelniai primena, kaip viskas yra trapu ir laikina.
©Tauras Gūdmantas nuotraukos