Lietuvoje turgus – vis dar dažnai suprantamas kaip vieta, kurioje galima tiesiog pigiau įsigyti pagrindiniais laikomų produktų – šviežios mėsos ir daržovių. Vis dėlto panašu, kad pokyčių ilgai laukti nebereikės. Kad turgus – visame pasaulyje turistų mėgstama, unikali vieta pažinti skirtingas kultūras, susitikti ir pabendrauti, įsigyti išskirtinių, gurmaniškų produktų, – bando įtikinti sostinės Halės prekyvietė, o naujausias argumentas – savaitgalį joje įsikursiantis pirmasis Lietuvoje austrių ir kitų jūros gėrybių turgelis, kuris bus Lietuvoje jau prasidėjusio Austrių festivalio dalis.
„Lietuviai dažnam vis dar asocijuojasi su riebesnio ir sunkesnio maisto mėgėjais, tačiau iš tiesų pastebime, kad turgaus lankytojai keičiasi – ieško ir išskirtinesnio maisto, pavyzdžiui, Lietuvoje brandintų sūrių, įdomesnės žuvies ar prabangiu patiekalu laikomų austrių. Kartu su pirkėjais privalo keistis ir pats turgus – į jo rekonstrukciją jau investavome 8,3 mln. eurų, sekame vakarietiškais pavyzdžiais. Norime turgų paversti miestelėnams su šeimomis ir miesto svečiams patrauklia vieta ne tik apsipirkti, bet ir paragauti išskirtinių produktų, savaitgalio popietę, skambant gyvai muzikai, išgerti taurę vyno“, – viziją piešia Leonas Jucys, Halės turgaus direktoriaus pavaduotojas.
Savaitgalį prisiekusius austrių ir kitų jūros gėrybių mėgėjus kviesiantis užsukti turgus, anot jo atstovo, ir iki šiol buvo vertinamas jūros gėrybių ir žuvies pirkėjų – jie čia užsuka įsigyti moliuskų, austrių, tuno, kardžuvės, velniažuvės ir kitos išskirtinės žuvies. Vis dėlto anot austrių turgelio iniciatorės, gurmaniškų prekių parduotuvės „Assorti“, turgaus lankytojams šį savaitgalį atsivers išskirtinė pasiūla – net 8 rūšių austrės: karališkosios, plokščiosios, su aukso dulkėmis, „Fine de Claire“ ir kitos.
Turgelio metu šių metų austrių gliaudymo čempionato nugalėtojas Tadas Gailiūnas papasakos apie šių austrių skirtumus, pakonsultuos, su kuo jas derinti, kuo gardinti, taip pat siūlys paragauti čempionato metu laimėjimą pelniusios meksikietiškos receptūros patiekalo – austrių „ceviche“. Turgelyje bus galima įsigyti ir prie austrių derančių priedų – pagardų, padažų.
„Esame vieni iš gurmaniško maisto ambasadorių, tad prisidėti prie festivalio idėjos ir bent trumpam įsikurti vilniečių tarsi iš naujo atrastoje vietoje – Halės turguje, – negalėjome atsispirti, – sako bendrovės „Assorti“ marketingo vadovė Viltė Stasevičiūtė. – Pastebime, kad jau ir Lietuvoje einame link vakarietiško turgaus formato ir ilgainiui tikrai turėsime į Madrido San Migelio turgų panašią vietą, kur nuo maisto ir žmonių spalvingumo net raibsta akys ir atrodo, kad atėjai į maisto vakarėlį.“
Anot Austrių festivalio rengėjų, net tris dienas – nuo penktadienio iki sekmadienio senajame Halės turgavietės pastate vyksiantis austrių ir kitų jūros gėrybių turgelis yra neatsiejama gurmaniškų skonių festivalio dalis. Nusimanantys ekspertai patars, kaip išsirinkti šviežią austrę, kaip atskirti skirtingas jų rūšis, kaip suderinti su maistu ir gėrimais bei net įprastą dieną susikurti sau šventę. O tiems, kurie šiais moliuskais mėgausis namuose, organizatoriai turi kelis patarimus.
· Austrė turi būti gyva – ją atidarius ir nupylus viduje esantį skystį, reikia ją palikti kelioms minutėms ir stebėti, ar austrė bandys vėl prisipildyti kriauklę vandeniu. Jei taip – tokia austre galima drąsiai mėgautis.
· Siekiant geriausio skonio pojūčio, šį moliuską reikėtų kelis kartus perkąsti ir pavolioti burnoje, tik tada nuryti. Nerekomenduojama pirmą kartą ragaujant austrių gardinti citrina ar svogūnėliais.
· Neišsigąskite dėl skonių skirtumo – vanduo turėtų būti sūrokas, o pati austrė – karstelėjusi.
Turguje paeksperimentuoti su austrių skoniu vilniečiai ir miesto svečiai galės lapkričio 25–27 dienomis.
LtLife.lt inf.
Nuotr. Organizatorių