Jau septyniolika metų sostinėje gyvenanti ir vilniete prisistatanti Eskedar Tilahun pasakoja jaučianti, kad ne tik integravosi mieste, bet ir tapo tiltu tarp čia gyvenančių užsieniečių bei vietinių gyventojų. Jos įkurtose kavinėse organizuojamos veiklos padeda atvykusiems susipažinti su lietuvių kalba ir kultūra, atrasti naujas draugystes, o vietiniai turi progą pažinti užsieniečius. Daugiau svečios kultūros bus galima pamatyti šį šeštadienį, rugpjūčio 24 d., „Go Vilnius“ užsieniečių relokacijos ir integracijos centro „International House Vilnius“ organizuojamame festivalyje „Vilnius is my city“ – Eskedar kviečia į miesto gatvėse vyksiantį renginį, kuris jau trečius metus iš eilės suburs tarptautinę auditoriją.
Renginys plečia pažinčių ratą
Vilniaus Bernardinų sode vyksiantis festivalis „Vilnius is my city“ pasižymės įvairialype renginio programa, kurioje stebins skonių, garsų ir kultūrų gausa. Festivalyje bus galima susipažinti su žmonėmis, atvykusiais į Vilnių iš įvairių pasaulio valstybių, nusipirkti jų gaminto maisto ar suvenyrų, pažaisti susipažinimo žaidimų bei mėgautis skirtingas kultūras atstovaujančiais muzikos ir šokio pasirodymais. Renginio vedėja E. Tilahun teigia, kad tokie renginiai yra svarbūs visai užsieniečių bendruomenei.
„Šis festivalis suartina užsieniečius, kurie gyvena ir kuria Vilniuje. Turime suprasti, kad tai – gyventojai, kuriems, kaip ir mums visiems, rūpi Vilnius. Todėl labai svarbu, kad šioje vietoje bus galima pamatyti kitas kultūras, susitikti su visais mylinčiais sostinę ir tiesiog pašvęsti miestą, kuriame gyvename. Džiaugiuosi, kad gavau galimybę šį renginį vesti. Man tai lyg pripažinimas, kad Vilnius yra mano miestas ir aš galiu į jį kviesti žmones, kalbėti jo kalba ir būti bendruomenės tiltu. Pamenu, kai pati atvykau į Lietuvą, jaučiau, kad Vilnius suteiks man daugiau galimybių tiek studijuojant, tiek ieškant darbo. Galiausiai tai įvyko, todėl dabar džiaugiuosi galėdama padėti kitiems“, – sako verslininkė.
Verslininkė ir drabužių kūrėja E. Tilahun teigia, kad integruotis į miesto gyvenimą užsieniečiams nėra sudėtinga – svarbiausia būti aktyviems ir ieškoti bendrų veiklų su vietiniais: „Draugysčių ir integracijos galimybių yra daugybė. Viena jų – „International House Vilnius“ įkurta mentorystės programa „BeFriend Vilnius“, sujungianti užsieniečius ir vietinius gyventojus. Svarbu jas atrasti ir jomis tinkamai pasinaudoti.“
Kalbėdama apie verslo kūrimą, verslininkė teigia, kad Vilniuje tai padaryti užsieniečiams nėra sudėtinga. „Galiu drąsiai teigti, kad sostinėje pradėti verslą nėra sudėtinga, o Lietuva yra itin draugiška jo kūrimui: turime tiek daugybę kvalifikuotų talentų, tiek patogią įstatyminę bazę“, – pažymi E. Tilahun.
Siekia palengvinti įsikūrimą
Vilniuje šiuo metu gyvena virš 72 tūkst. užsieniečių, o daugelis jų gyvenimą mieste vertina puikiai – net 4 balais iš 5. Visgi, dažnai pastebima, kad atvykusieji susiduria su įvairiomis integracijos problemomis. Pasak „Go Vilnius“ užsieniečių relokacijos ir integracijos centro „International House Vilnius“ vadovės Indrės Laučienės, siekiant pagerinti ir pagreitinti šį procesą, nuspręsta trečius metus rengti nemokamą festivalį „Vilnius is my city“.
„Skaičiuojama, kad Vilniuje kas devintas gyvenantis žmogus yra užsienietis, tad jau trečią vasarą iš eilės kviečiame juos susiburti į vieną vietą ir švęsti multikultūrinį Vilnių. Tokių renginių metu atvykusieji gyventi iš svetur susipažįsta su vietiniais ar iš kitų šalių atvykusiais užsieniečiais, užmezga naudingas pažintis, kurios leidžia sėkmingiau įsitvirtinti naujame mieste. Iš praėjusių metų renginio pastebėjome, kad šis festivalis padeda jiems žengti žingsnį platesnės integracijos link bei geriau pažinti miesto galimybes“, – sako „International House Vilnius“ vadovė.
Plečia pažinčių ratą
Sostinėje jau trejus metus gyvenanti Canan Demiray teigia, kad atvykus iš didžiulio miesto, Vilnius ją pirmiausia sužavėjo savo ramumu: „Vilniuje puikiai dera dinamiškas miesto gyvenimas ir žaliosios erdvės. Galiu nuoširdžiai pasakyti, kad jis man suteikė gaivų gyvenimo ritmo pakeitimą. Lėtesnis, ramesnis gyvenimo būdas sostinėje man ypač patinka.“
Į Vilnių atvykusiems gyventi užsieniečiams C. Demiray turi kelis patarimus: „Svarbu išlikti kantriems, nes gali prireikti šiek tiek laiko, kol pavyks užmegzti ryšį su vietiniais gyventojais. Visada raginu stengtis dalyvauti vietos renginiuose ir veiklose, kad susipažintumėte su žmonėmis ir pažintumėte vietinių kultūrą. Taip pat siūlyčiau pasistengti išmokti keletą pagrindinių lietuviškų frazių, kurios padės lengviau užmegzti pokalbį, leis pasijusti bendruomenės dalimi.“
Demiray manymu, tokie tarpkultūriniai renginiai yra itin reikšmingi į sostinę ką tik persikėlusiems užsieniečiams: „Festivalio neturėtų praleisti į Vilnių neseniai atvykusieji, kurie vis dar bando prisijaukinti šį miestą. Susitikimai su kitais užsieniečiais ir vietiniais žmonėmis draugiškoje aplinkoje leis daug lengviau sustiprinti savo socialinius ryšius. Taip pat šis renginys padės plačiau pažinti ir lietuvių kultūrą, suteiks praktinių patarimų gyvenimui Vilniuje.“
Sukurtas užsieniečiams, bet laukiami visi
Jau šį šeštadienį bendruomenes sujungsiančio festivalio „Vilnius is my city“ programoje numatyta galimybė susipažinti su skirtingų kultūrų žmonėmis, užmegzti asmeninius ar verslo ryšius, išbandyti aktyvias veiklas sporto zonoje, išgirsti ar atlikti įvairius pasirodymus. Atvykusių į festivalį su šeima lauks vaikų zona.
Nors pagrindinė renginio auditorija – net 72 000 vilniečių, atvykusių čia gyventi ir dirbti iš svetur, organizatorių teigimu, labai laukiami ir lietuviai su šeimomis.
Nemokamas festivalis „Vilnius is my city“ vyks rugpjūčio 24 d. Bernardinų sode. Renginio pradžia – 15:30 val. Renginio programa ir daugiau informacijos: https://www.govilnius.lt/vilnius-is-my-city/event-programme.
„International House Vilnius“ organizuojamas festivalis „Vilnius Is My City“ dalinai finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų.