Panetonė – tai ne tik gardus desertas: juo dažnai keičiamasi kaip dovana, dalijamasi su šeima ir draugais, mėgaujamasi per šventinius susibūrimus, tad pelnytai šis desertas laikomas itališkų Kalėdų simboliu. Anot „Rimi“ atstovės Olgos Suchočevos, šio deserto kulinarinė istorija siekia šimtmečius, tačiau tik pastaraisiais metais jį galime išvysti ir ant lietuviško šventinio stalo – gera vardą užsitarnavusiu desertu keičiamos tradicinės bandelės, tortai. Palepinti savo skonių paletę ir pigiau įsigyti panetonės verta dar iki Kalėdų (gruodžio 27 d.), mat „Rimi“ parduotuvėse su lojalumo kortele jam taikoma 20 proc. nuolaida.
Tonio duona arba – panetonė
Panetonė – skanus ir kultinis itališkas Kalėdų pyragas, galintis pasigirti turtinga kulinarine istorija, siekiančia šimtmečius. Panetonės ištakos glūdi Milane, Italijoje, o apie jo sukūrimą sklando įvairios legendos.
„Viena iš populiarių istorijų pasakoja, kad ją išrado XV a. didikas Ughetto degli Atellani, kuris įsimylėjo neturtingo kepėjo, vardu Toni, dukterį. Norėdamas užkariauti jos širdį, jis persirengė kepėjo mokiniu ir pagamino saldžią duoną, dėl to atsirado pavadinimas „pan de Toni“ arba Tonio duona“, – pasakoja „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva.
Žiemos švenčių sinonimas
Tradicinės panetonės gamybos eiga susijusi su ilgu ir kruopščiu procesu. „Tešla – tai minkštas, sodrus miltų, kiaušinių, sviesto ir cukraus mišinys, sumaišytas su cukruotais vaisiais ir razinomis. Labai svarbus yra rauginimo procesas, apimantis kelis fermentacijos etapus, kurie gali trukti iki 20 valandų. Dėl ilgesnio rauginimo laikotarpio pyragas yra labai purios tekstūros“, – aiškina O. Suchočeva.
Daugelis amatininkų kepėjų didžiuojasi gamindami panetones tradiciniais metodais: dėmesys detalėms, atsidavimas kokybiškiems ingredientams ir laiko patikrintų metodų laikymasis prisideda prie šio šventinio deserto žavesio.
„Nenuostabu, kad laikui bėgant panetonė iš regioninio patiekalo tapo tarptautiniu mastu pripažintu kalėdiniu skanėstu. Amatininkų kepyklos ir garsūs prekių ženklai pradėjo gaminti panetones didesniu mastu, siūlydami ne tik paprastas, bet ir šokoladu ar likeriu įdarytas jų versijas“, – sako O. Suchočeva.
Nuo šokoladinio iki švelnaus kreminio įdaro
Pasak ekspertės, šis tradicinis itališkas kalėdinis pyragas gali būti su įvairiais įdarais, kurie lemia jo turtingą skonį. Vienas iš klasikinių variantų – laiko patikrintas cukruotų vaisių ir razinų derinys.
„Šie vaisiai, dažnai apelsinų ir citrinų žievelės, duonai suteikia saldumo ir šiek tiek kartumo, sukuria harmoningą tekstūrų ir skonių derinį. O mėgstantiems šokoladą populiarus pasirinkimas – panetonė su šokolado drožlėmis ar gabalėliais. Šiame variante puikiai dera lengva pyrago tekstūra bei šokolado sodrumas. Taip pat panetonė gaminama su kremo arba grietinėlės įdaru, pasižyminčiu aksominiu ir kreminiu vidumi, kuris papildo erdvią duonos struktūrą. Šis pasirinkimas šventiniam skanėstui suteikia rafinuotumo“, – įsitikinusi O. Suchočeva.
Aukštos kokybės panetonė – tai dėmesys tekstūrai, kvapui ir deserto formai
Prekybos tinklo ekspertė atkreipia dėmesį, kad aukštos kokybės panetonė pasižymi sodriu, aromatingu kvapu, minkšta bei oringa tekstūra, tinkamu vaisių pasiskirstymu bei išliekančiu maloniu kvapu.
„Aukštos kokybės panetonė turi būti sodraus, aromatingo kvapo: jis turėtų būti harmoningas naudojamų ingredientų, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, vanilės ir kitų specifinių skonių, pavyzdžiui, šokolado ar džiovintų vaisių, derinys. Stiprus ir malonus aromatas rodo, kad panetonė yra gerai pagaminta ir neabejotinai bus gardi. Taip pat nepamirškite apžiūrėti panetonės išvaizdos: pyragas turėtų būti aukštas, kupolo formos, su aukso spalvos pluta. Paviršius turi būti lygus, be įtrūkimų, gali būti papuoštas lengvu cukraus pudros arba glazūros sluoksniu. Vienoda spalva ir simetriška forma liudija apie pyragą gaminusio kepėjo meistriškumą“, – sako O. Suchočeva.
RECEPTAS
Mini panetonės pyragėlis
Panetonei reikės:
15 g džiovintų kepimo mielių;
225 ml vandens;
80 g cukraus;
2 vnt. kiaušinių;
440 g universalių miltų;
15 ml romo;
80 g razinų;
80 g susmulkintų cukruotų citrusinių vaisių žievelių;
Šiek tiek ištirpinto sviesto;
Cukraus pudros apibarstyti (jei pageidaujate).
Gaminimo eiga:
1. Dubenyje sumaišykite mieles, vandenį ir cukrų. Uždenkite ir palikite pastovėti 10 minučių arba kol pradės putoti.
2. Į miltus įmuškite kiaušinius ir išmaišykite. Pamažu pilkite skystą mišinį, kol susidarys lengvai paruošiama tešla. Išverskite ant lengvai miltais pabarstyto paviršiaus ir minkykite 5–10 minučių, jei reikia, įberkite šiek tiek miltų, kol tešla taps minkšta ir elastinga, bet nelipni.
3. Dėkite tešlą į didelį ir lengvai miltais pabarstytą dubenį. Uždenkite ir palikite šiltoje vietoje, kad tešla pakiltų dvigubai, maždaug 1–1,5 valandos. Tuo tarpu nedideliame dubenyje sumaišykite razinas su romu.
4. Pakilusią tešlą išverskite ant miltais pabarstyto paviršiaus. Minutę ar kelias minkykite, tada įdėkite razinas ir minkykite, kol jos tolygiai pasiskirstys tešloje. Iš tešlos suformuokite lygų rutulį, tada padalykite į vienodo dydžio 10 dalių. Išdėliokite skardą didelėmis popierinėmis panetonės formelėmis ir kiekvieną mažą tešlos gabalėlį įdėkite į panetonės popierinę formelę. Laisvai uždenkite maistine plėvele ir palikite 1 valandą šiltoje vietoje, kol tešla pakils virš keptuvės. Tuo tarpu įkaitinkite orkaitę iki 200 °C.
5. Dėkite mini panetonę į orkaitę ir kepkite 10 minučių. Sumažinkite kaitrą iki 180 °C ir kepkite dar 10 minučių. Vėl sumažinkite kaitrą iki 160 °C ir kepkite 30 minučių, kol viršus gerai paruduos, o į panetonę įkištas iešmelis bus švarus. Po 20 minučių gali tekti viršų uždengti folija, kad jis per daug neparuduotų.
6. Išėmę panetonę iš orkaitės, aptepkite ištirpintu sviestu. Tada visiškai atvėsinkite ant grotelių. Jei norite, pabarstykite cukraus pudra.
Skanaus!