Penktadienį, balandžio 11 d. Vilniuje vyks neįprastas pasirodymas – „Humanos“ parduotuvėje iš senų drabužių studentai gamins daugkartinius maišelius. Organizatoriai „Vilnius Tech“ ir Vilniaus miesto savivaldybė taip siekia atkreipti dėmesį į didžiulę mados pasaulio taršą ir paskatinti gyventojus rasti seniems daiktams naujus panaudojimo būdus.
Ar menas gali įkvėpti pokytį?
Vilniuje, Konarskio g. 17, „Humanoje“ vykstantį performansą „Siūlė po siūlės“ sugalvojo „Vilnius Tech“ studentės Evita Nevedomskytė, Simona Charitonenkovaitė, Armantė Kiškytė ir Jekaterina Lancova ir įgyvendins kartu su Vilniaus miesto savivaldybe.
„Mūsų tikslas – skatinti tvarų vartojimą ir tekstilės perdirbimą. Naujas gyvenimas seniems drabužiams – būdas tą padaryti. Norime įtraukti į kūrybinį procesą ir bendruomenę, informuoti ją apie atsakingą vartojimą. Juk menas gali tapti didelių socialinių pokyčių įrankiu“, – tiki viena organizatorių, A. Kiškytė.
Užsukti į „Humaną“ atsiimti maišelio gali kiekvienas norintis. „Siūlė po siūlės“ organizatorės maišelius gamins iš savo pačių atsineštų senų drabužių, kuriuos padovanojo Vilniaus Žemynos 11-12 kl gimnazistai bei kiti Vilniaus gyventojai – tą patį jos skatina daryti ir kitus norinčius. Taip nebenešiojamas rūbas užuot keliavęs į šiukšliadėžę atras naują funkciją. O kažkur kitur medžiaginis maišelis liks nenupirktas, nes savininkas jį bus pasigaminęs pats.
„Performansas siekia ne vien perdirbti keletą drabužių, bet vizualizuoti žinutę – tekstilę galima perdirbti ir nenaudojamas rūbas neprivalo virsti šiukšle. Jei daugiau žmonių matytų spintoje ne atsibodusias aprangas, o naujas galimybes – būtų daug lengviau sumažinti mados industrijos sukuriamą taršą“, – mintimis dalinasi „Vilnius Tech“ studentė.
Balandis – tvarios mados mėnuo
Pasirodymas vyksta pačiu laiku – kaip tik balandis visame pasaulyje laikomas tvarios mados mėnesiu. Jo metu įvairios su tvarumu susijusios organizacijos organizuoja veiklas, padedančias sumažinti mados industrijos taršą pateikiant žmonėms idėjas, kaip vietoje naujai perkamo drabužio pernaudoti seną.
Problemos mastą sunku net suvokti – skaičiuojama, kad kasmet pasaulyje išmetama apie 90 milijonų tonų tekstilės. Tai reiškia, jog statistiškai kas sekundę planetoje sąvartynui išverčiamas pilnas sunkvežimis rūbų. Be to, mados industrija yra atsakinga net už penktadalį pasaulio vandens taršos.
Norėdami prisidėti prie tvarios mados populiarinimo „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ balandžio mėnesį organizuoja įvairias veiklas: nemokamas tekstilės taisymo dirbtuves, spintos organizavimo paskaitas ir panašius renginius.
Projekto „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ vadovė Jurga Pociūtė-Mikūtienė pasakoja, kad svarbiausias pokytis – paversti tvarumą madingu.
„Per pastaruosius penkiolika metų vidutinis drabužio apsivilkimų skaičius sumažėjo daugiau kaip trečdaliu. Esame įpratę greitai pirkti ir greitai išmesti. Bet jei norime stiliaus pokyčių – nebūtina skubėti pirkti. Seną aprangą galima persiūti į naują, ja apsikeisti su draugais, galiausiai paaukoti. Svarbiausia – kad iš mados išeitų noras panaudoti ir išmesti, o ateitų mąstymas „kaip dar galiu panaudoti tai, ką jau turiu?“, – pastebi J. Pociūtė-Mikūtienė.
Performansas „Siūlė po siūlės“ vyks Vilniuje, Konarskio g. 17, „Humanoje“, balandžio 11 d., penktadienį, nuo 10-17 val.