500 ha sostinės teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių rajonus, netrukus bus pradėti lietaus nuotekų sistemų rekonstrukcijos darbai. Rekonstrukcija suprojektuota taikant žaliosios infrastruktūros ir tvarios vandentvarkos principus.
Intensyvėjančios vandeningos liūtys miesto planuotojams ir inžinerinę infrastruktūrą prižiūrinčioms įmonėms pastarąjį dešimtmetį kelia daug rūpesčių. Įrengiant dviejų lygių sankryžą, lietaus nuotekų vamzdynas į esamą kolektorių buvo pajungtas pernelyg stačiu kampu, todėl didelių liūčių metu vanduo keičia kryptį, stabdo sklandų nutekėjimą, veržiasi per šulinio dangtį, liejasi Geležinio vilko gatvės važiuojamąja dalimi ir užtvindo žemiau esančią Žalgirio gatvę.
Sprendžiant šios teritorijos problemas pasirinktas tvarus lietaus nuotekų tvarkymo būdas – ne didinti esamus kolektoriaus pajėgumus, o dalį paviršinio vandens srauto nukreipti į naują akumuliacinį tvenkinį. Į jį pateks jau išvalytas vanduo, o pats tvenkinys ir jo prieigos bus pritaikytas gyventojų poilsiui. Toks būdas atitinka tvaraus urbanizmo kryptį ir teikia daugialypę naudą.
Atvirą lietaus nuotekų rezervuarą numatoma įrengti Šeškinės seniūnijoje tarp Ozo ir Miglos g. Pagrindinė jo paskirtis yra sukaupti lietaus vandenį ir pamažu jį išleisti į T. Narbuto gatvę. Tvenkinio prieigos bus pritaikytos vilniečių poilsiui. Planuojama sutvarkyti aplinką, išplėtoti pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūrą, įrengti vaikų žaidimo aikštelių, suoliukų.
Šiuo metu planuojamo tvenkinio zonoje augantys 27 paprastieji ąžuolai netrukus bus persodinti Ozo g. Dalies medžių dėl statybų išsaugoti nepavyks, teks pašalinti dalį įvairaus amžiaus ąžuoliukų, 9 mažalapes liepas, 4 paprastuosius klevus, 6 karpotuosius beržus, kalninę guobą bei įstatymiškai nesaugotinus, bet pagal galimybes miesto tausojamus medžius: blindes, kriaušę, drebulę, tuopas, mažalapes liepas.
Vietoj pašalintų medžių teritorijoje vėliau atsiras naujų želdinių: kompensuojant bus pasodinti 22 įvairių rūšių medžiai ir 8989 kv. m įvairių rūšių krūmų bei žolinių augalų. Papildomai numatoma sodinti želdinius, kurių skersmenų suma atitiks šalinamų medžių kamienų skersmenų sumą. Atkuriamoji vertė – 59,4 tūkst. eurų.
Geležinio Vilko paviršinių nuotekų tinklo rekonstrukcijos 3-iosios dalies projektas „Lietuvos BIM projektai 2021″ buvo pripažintas geriausiu inžinerinių tinklų kategorijoje.
Šeškinės–Geležinio Vilko g. lietaus nuotekynės rekonstrukcija yra regioninės svarbos projekto „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste”, finansuojamo ES sanglaudos fondų, Vilniaus miesto savivaldybės ir bendrovės „Grinda” lėšomis, dalis. Viso projekto vertė yra 34,7 mln. eurų, jo įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.
Vilniaus miesto savivaldybė