Balandžio 30 d., trečiadienį, atnaujintame Mozūriškių dvare įvyko konkursinės parodos „Tradicinė Vilniaus verba“ nugalėtojų apdovanojimai. Renginio metu taip pat buvo įteiktos padėkos komandai, parengusiai nominaciją „Vilniaus verbų rišimo tradicija“, kuri buvo pateikta UNESCO Reprezentatyviajam žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašui. Iškilmingame renginyje dalyvavo Vilniaus rajono savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė, Lietuvos Respublikos Seimo narė Rita Tamašunienė, Vilniaus krašto verbų rišimo konkurso dalyviai ir kiti šios tradicijos puoselėtojai.
Vilniaus rajono savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė pasidžiaugė atnaujintu Mozūriškių dvaru, padėkojo verbos rišimo amato mylėtojams ir pasidalino mintimis apie tradicijos ateitį.
„Gerbiami svečiai ir visa susirinkusi Vilniaus krašto verbos puoselėtojų bendruomene, džiugu jus pasveikinti atnaujintame Mozūriškių dvare, kuris, tikiu, ateityje taps tikraisiais „verbų namais“. Verbos – tai gyva tradicija, lydinti mus nuo pat mažens ir puoselėjama mūsų namuose. Dėkoju šeimoms, kurios šimtmečiais saugo šį amatą, perduoda žinias iš kartos į kartą ir įtraukia į šią veiklą mūsų jaunimą – ypač svarbu, kad paveldo tęstinumas būtų užtikrintas ir ateityje.
Siekiame, kad verbų rišimo tradicija būtų įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą ir būtų žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Dėkoju visai paraiškos rengėjų komandai už beveik visus metus trukusį darbą – tikiu, kad jau 2026-ųjų metų pabaigoje mus pasieks džiugi žinia“, – sakė vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Konkursą „Tradicinė Vilniaus verba“ sudarė keli etapai: dalyvių registracija ir kūrinių pristatymas, paroda, organizuota Tradicinių amatų centre Houvalto dvare, ir kūrinių vertinimas. Konkursinėje parodoje šiemet dalyvavo bei savo kūrybą pristatė 39 suaugusieji ir 8 mokiniai bei jaunimo grupės verbų rišėjai.
Renginio metu visi parodos dalyviai buvo apdovanoti padėkos raštais, o prizinių vietų laimėtojai – piniginiais prizais, kuriuos įsteigė Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija, Vilniaus krašto etnografinis muziejus ir Vilniaus rajono savivaldybė. Jauniausieji konkurso dalyviai, moksleiviai, buvo apdovanoti specialiomis dovanomis – jas įteikė Lietuvos Respublikos Seimo narė Rita Tamašunienė.
Parodos kūrinius vertino komisija, sudaryta iš muziejininkų, liaudies dailės ir kitų specialistų, kurie išrinko nugalėtojus trijose kategorijose: „Tradicinė Vilniaus verba“, „Tradicinių verbų kompozicija“ ir „Žiūrovų simpatijų verbų kompozicija“.
Konkurso nugalėtojai:
Nominacija „Tradicinių verbų kompozicija“
Suaugusiųjų grupė
- I vieta – Lucija Naus
- II vieta – Jovita Balčiūnienė
- III vieta – Agata Kolodziejczyk
Mokinių ir jaunimo grupė
- I vieta – Kamilė Michalkevič
- II vieta – Margarita Pankinaitė
- III vieta – Karolina Mažeikaitė
Nominacija „Tradicinė Vilniaus verba“
Suaugusiųjų grupė
- I vieta – Teresa Michalkevič
- II vieta – Rasa Balčiūnienė
- III vieta – Irena Sverčkova
Mokinių ir jaunimo grupė
- I vieta – Kamila Michalkievič
- II vieta – Karolina Mažeikaitė
- Ill vieta – Viktorija Dainovec
Nominacija „Žiūrovų simpatijų verbų kompozicija“
Suaugusiųjų grupė
- I vieta – Alina Rynkevič-Alencenovič
- II vieta – Irena Sverčkova
- III vieta – Regina Sinkevičienė
Mokinių ir jaunimo grupė
- I vieta – Nojus Kryževičius
- II vieta – Paulina Mažeikaitė
- III vieta – Kamila Michalkevič
Už dalyvavimą rengiant paraišką „Vilniaus verbų rišimo tradicija“ UNESCO Reprezentatyviajam žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašui, padėkos raštais taip pat buvo apdovanoti:
- Paulius Čeponas − Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos direktorius,
- Agata Granicka − „Vilniaus krašto verbų pynėjos“ asociacijos direktorė,
- Gustaw Ferdynand Juzala-Deprati − Vilniaus universiteto docentas,
- Ramutė Kraujalienė − Vilniaus Krašto Tautodailininkų-Meno Kūrėjų Bendrijos pirmininkė,
- Janina Norkūnienė − Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialo Čekoniškių verbų ir buities seklyčios vedėja,
- Anna Pilarczyk-Palaitis − Vytauto Didžiojo universiteto Socialinės antropologijos centro doktorantė,
- Barbara Stankiewicz − Mykolo Romerio universiteto docentė, Švietimo tyrimų ir inovacijų instituto direktorė,
- Loreta Sungailienė – Lietuvos nacionalinio kultūros centro Nematerialaus kultūros paveldo specialistė,
- Vida Šatkauskienė − Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veikloms,
- Juliana Tamaševskaja – filmo „Vilniaus verbos“ režisierė,
- Milda Valančiauskienė − Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato kultūros programų vadovė.
Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija yra ypač puoselėjama Vilniaus rajone. Šis reiškinys yra ne tik kultūrinis paveldas, bet ir gyva Vilniaus rajono identiteto dalis, kurią siekiama išsaugoti. Nuo 2018 metų verbų rišimo tradicija įrašyta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Daugiau apie Vilniaus krašto verbų tradiciją čia: https://vrsa.lt/kultura/vilniaus-krasto-verbos/1322.