Elektriniai paspirtukai užkariavo tiek JAV, tiek Europos miestus, o dabar jie kelią skinasi ir į Kinijos rinką. Lietuvoje jie taip pat mėgiami – Vilniaus šaligatviais šia transporto priemone skrieja ne vienas miestietis. Kodėl jie tokie mėgiami? Elektriniai paspirtukai yra lengvi, juos valdyti nesudėtinga ir kai kuriais atvejais, tikslą pasieksite greičiau nei automobiliu ar viešuoju transportu. Vis dėlto, paspirtukai turi ir trūkumų. Prieš įsigyjant elektrinį paspirtuką verta žinoti jo privalumus ir trūkumus bei galimybes.
Patogi susisiekimo priemonė
Akivaizdus paspirtukų privalumas yra patogus naudojimas. Tai efektyvus būdas susisiekimui miestuose, išvengiant automobilių spūsčių. Jų kaina kur kas mažesnė nei motociklų ir motorolerių, todėl elektriniai paspirtukai yra tiesiog puiki priemonė būti lauke ir greitai pasiekti tikslą.
Paspirtukai turi daug privalumų palyginus su kitomis transporto priemonėmis. Pavyzdžiui, automobiliais tikslą pasieksite vėliau dėl spūsčių, automobiliai taip pat labiau teršia aplinką, užima daug erdvės, sunku surasti parkavimo vietą. Viešasis transportas, kuriam alternatyva taip pat yra paspirtukai, vėlgi turi trūkumų. Reikia derintis prie autobusų tvarkaraščių ir maršrutų, eiti iš/į stotelės, jei nėra tiesioginio maršruto, daryti keletą persėdimų. Galima važinėti dviračiu, bet jei važiuojate į darbą, greičiausiai jį pasieksite kiek suprakaitavę. Dviračiai turi keletą privalumų, kurių neturi elektriniai paspirtukai. Jie suteikia galimybę tuo pat metu mankštintis, gerinti savo nuotaiką ir pakelti energijos lygį.
Svarbiausi paspirtukų privalumai nugula į keletą kategorijų.
- Praktiška. Elektriniai paspirtukai nėra sunkūs, kai kurie net sulankstomi, tad visur tilps ir bus patogūs nešioti. Paspirtuką galima sulankstyti per 3 minutes ir pakišti po stalu!
- Nereikalauja daug priežiūros. Šią transporto priemonę nesunku prižiūrėti, jai nereikia papildomo dėmesio ar padangų keitimo. Priešingai nei automobiliui, kuriam reikia keisti tepalus, filtrus, lūžtančias detales, paspirtuko priežiūrai išleisite kur kas mažiau. Net jei ir reikia pakeisti kokią nors paspirtuko detalę, ji nekainuos tiek, kiek automobilio.
- Pigu. Jei į važiuodami į darbą automobilį pakeisite paspirtuku, per metus vien tik degalams sutaupysite apie 250 eur. degalams, nekalbant apie parkavimo išlaidas. O paspirtuko kaina ir priežiūros kaštai yra labai maži.
- Tausoja aplinką. Tiems, kas rūpinasi aplinkos tarša ir ši problematika rūpi, turėtų rinktis ir gamtos neteršiančią transporto priemonę. Paspirtukas bus puiki alternatyva automobiliui, kuris į orą paleidžia daug išmetamųjų dujų.
- Smagu. Lakstyti miesto gatvėmis paspirtuku yra labai smagi pramoga. Ne tik pasieksite kelionės tikslą, bet ir smagiai praleisite laiką.
- Greita. Aplenksite automobilių spūstis. Nereikės ilgai laukti kamščiuose ar ieškoti parkavimo vietos.
Elektrinių paspirtukų trūkumai
Kad ir kaip puikiai visi elektrinių paspirtukų pliusai skambėtų, jie turi ir minusų. Pagrindinis šios transporto priemonės minusas yra tai, kad aukštos kokybės paspirtukai brangiai kainuoja. Paspirtukai su gera ir ilgai veikiančia baterija kainuoja brangiau. Kaina priklauso nuo daug kintamųjų, todėl reikia įsivertinti savo norus ir išsirinkti paspirtuką geriausiai atitinkantį poreikius.
Paspirtukai labiausiai tinka įveikti trumpiems atstumams. Jeigu reikia įveikti ilgesnes keliones, o darbas, universitetas ar mokykla nėra arti, su paspirtuku ilgesnio atstumo nenuvažiuosite. Kelionės tikslui, esančiam toliau nei už 2 kilometrų pasiekti, reikia galingesnio paspirtuko, kuris, žinoma, bus brangesnis. Įveikti ilgesnes distancijas nei 5 kilometrai su galingesniu paspirtuku galima, tačiau turbūt atvyksite lėčiau nei su automobiliu. Na nebent jūsų maršrute būna labai daug automobilių spūsčių.
Kitas elektrinių paspirtukų trūkumas yra tai, kad jais važinėtis nereikia jokių pastangų. Kodėl tai trūkumas? Nes visai nesimankštinate važiuodami elektrine transporto priemone, geriau tada važiuoti dviračiu, kuris yra pigesnė ir aktyvesnė priemonė susisiekimui.
Miestams prisipildant paspirtukų vairuotojais, iškyla naujos problemos. Kyla grėsmė pėsčiųjų saugumui, todėl miestų valdžia imasi būdų reguliuoti naujų eismo dalyvių judėjimą. Kai kurios šalys ir miestai jau turi nemažai apribojimų elektrinių paspirtukų vairuotojams. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje jie nėra populiarūs, nes taisyklės draudžia važiuoti šaligatviais, o be to vairuoti elektrinį paspirtuką reikia vairuotojo pažymėjimo. Gali nutikti taip, kad ir Lietuvoje taisyklės ribos vairuotojus besirenkančius šią transporto priemonę.