Vilnius, tapęs UNESCO literatūros miestu, aktyviai įsijungė į 42 pasaulio literatūros miestų tinklą: praėjusių metų lapkritį atsivėrusius Vilniaus literatų namus pamėgo ne tik literatūros žmonės: jie tapo visos kultūros bendruomenės susibūrimų, susitikimų, darbo vieta. Todėl po trumpos vasariškos ramybės džiaugiamės kviesdami visus grįžti į namus nuo rugsėjo 9 dienos: tądien vilniečius ir miesto svečius pasitiks Šv. Jono gatvės šventė.
Patirti gatvės istorijas
Pirmą kartą vyksiančioje gatvės šventėje kviesime dalyvauti ekskursijose, žaidimuose, susipažinti su gatvės istorija, jos gyventojais. Nuo 10 iki 18 val. pasiūlysime ekskursijas gatvėje su gide Margarita Gaubyte, pasakojimus Vilniaus literatų namuose su gide ir rašytoja Rūta Norkūne, pasivaikščiojimus Šv. Jonų bažnyčioje ir varpinėje su Vilniaus universiteto muziejaus edukatoriais. Kviesime patirti istorijas ir klausytis poezijos apie Vilnių, pažaisti protų mūšyje su rašytoju Justinu Žilinsku, diskutuosime su istorikais apie istorinį gatvės ir bažnyčios pavadinimą. Tikimės, jog gyventojai šventę pamėgs ir ilgainiui ji taps viso miesto gatvių festivaliu.
Išgirsti jaunimą
Vasarą Vilniaus literatų namuose įvyko stovykla rašančiam jaunimui. Stovyklos rezultatas – jų pačių sukurta knyga, kurią pristatysime 2024 metų Vilniaus knygų mugėje.
O nuo rugsėjo rašančius moksleivius susitikti Literatų namuose kviesime dažniau – net kartą per savaitę. Rašytojas Rimantas Kmita, Vilniaus universitete dėstantis kūrybinį rašymą, yra pasiruošęs dalytis savo kūrybine patirtimi ir atsakyti į rašančiam jaunimui kylančius klausimus. Kaip sukurti įsimenamą charakterį? Kaip parašyti gerą dialogą? Kaip rasti savo stilių? Kaip publikuoti savo tekstą? Tai puiki proga patobulinti rašymo įgūdžius, gauti vertingų patarimų ir įžvalgų, susirasti bendraminčių.
„Vilnius, UNESCO literatūros miestas“ jau pavasarį prisijungė prie projekto „Vilnius yra mokykla“ ir šiemet vėl kvies mokytojus literatūros pamokas savo mokiniams organizuoti Vilniaus literatų namuose.
Gruodžio mėnesį mokyklas kviesime jungtis prie projekto „Poezijos gniūžtė“, kurį sumanė Vilniaus „Diemedžio“ mokykla. Šią iniciatyvą pristatysime ir kitiems literatūros miestams visame pasaulyje.
Vilniaus literatų namuose laukiame ir pačių mažiausių – esamų ir būsimų – skaitytojų. Vaikų kampelyje jie ras knygų ne tik lietuvių, bet ir lenkų, ukrainiečių, prancūzų, latvių, anglų kalbomis. O kartą per mėnesį šeimas su mažyliais kviesime į „Knygų starto“ valandėlę. Ši programa skatina skaityti naujagimiams nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Pasidalysime patarimais, nuo ko pradėti, ką daryti ir ko nedaryti.
Jau įprasti ir nauji susitikimai
Nuo metų pradžios vykstantys renginiai „Kelio pradžia“, organizuojami drauge su Lietuvos PEN centru, suteikia progą susipažinti su jau gerai pažįstamų rašytojų kūrybinio kelio pradžia. Skaitomi pirmieji kūriniai, vartomos pirmosios knygos. Nuo spalio mėnesio šie susitikimai sugrįš.
Vilniaus literatų namai duris atvėrė praėjusių metų lapkričio 17 dieną. Šiemet lapkričio 17 rezervuokite visos dienos pasimatymams ir pirmųjų metų aptarimui. O lapkričio 15 dieną pas mus persikelia Vaikų literatūros industrijos dienos, renginyje vakare kalbėsimės apie literatūrinius žurnalus vaikams.
Vienas naujausių mūsų sumanymų – pokalbiai „Aš esu Vilnius“. Juose du vilniečiai pasakos apie savo miesto patirtis, dalysis įžvalgomis ir savo nuotraukomis. Įdomiausia šiuose susitikimuose, jog pokalbininkai bus nebūtinai visiems gerai pažįstami. Čia sutiksite vilniečius, kurie galbūt yra jūsų kaimynai, draugai – mokytojus, medikus, aktyvistus, studentus, senjorus. Šie renginiai nuo rugsėjo 20 dienos vyks kas antrą ketvirtadienį.
Grįžtame ir su Vilniaus literatų namų knygų klubu – tai poetės Giedrės Kazlauskaitės vedami susitikimai-pokalbiai apie perskaitytą knygą, o kartu ir pasimatymai su knygos autore ar autoriumi. Kartą per mėnesį vyks ir logoterapijos susitikimai.
Didesnis tarptautiškumas
Šiemet jungiamės prie plataus literatūros miestų rezidencijų tinklo. Nuo rugpjūčio pabaigos Vilniuje gyvens net keturi užsienio rašytojai: Wu Ming-yi iš Taivano, Dawid Mateusz iš Krokuvos, Tamara Duda iš Lvivo ir Suzanne Reid iš Noridžo. Jie visi lankysis ir Vilniaus literatų namuose, kuriuose kalbėsimės apie jų kūrybą, apie tai, kaip jie mato Vilnių.
Praėję nepilni metai įrodė, jog mūsų miesto literatūrinis gyvenimas įdomus ne tik vietiniams, bet ir svečiams – iš Lietuvos miestų ir iš kitų šalių. Todėl nuo šio rugsėjo mūsų poetiniai atvirukai bei literatūrinis žemėlapis bus randami lietuvių ir anglų kalbomis.
Ukrainietiški ženklai mums svarbūs nuo pirmų veiklos dienų, tad rugsėjį pakviesime į literatūros mėnraščio „Metai“ ukrainietiško numerio pristatymą, o visus „Jauno miesto skaitymų“ žurnalo tekstus lietuvių, ukrainiečių ir anglų kalbomis rasite mūsų interneto svetainėje. Taip pat pasidalysime interviu su Vilniuje gyvenančia ir apie kultūrinį Ukrainos paveldą pasakojančia rašytoja Polina Soromakha.
Jungsimės prie tarptautinių iniciatyvų, tad pakviesime kūrėjus ir vėl siųsti savo įrašus „Slamovizijos“ konkursui, be to, šiemet ir patys pasiūlysime kitiems literatūros miestams jungtis prie mūsų organizuojamų veiklų.
Sekite mus interneto svetainėje, FB ir Instagram platformose, lauksime renginiuose Vilniaus literatų namuose, Šv. Jono 11!