Stebime šaliai itin svarbią ir teigiamą tendenciją – trejus metus į Lietuvą grįžtančiųjų yra daugiau nei išvykstančiųjų. Apie 60 procentų iš jų renkasi savo grįžimo scenarijų plėtoti regionuose. Dažniausios šio sprendimo priežastys – noras įsikurti gimtosiose vietose, šalia artimųjų, ir neabejotini regionų privalumai. Kuo ypatingas Vilniaus rajonas ir ko jame galėtų tikėtis naujakuriai?
Stipresnis bendruomeniškumas, daugiau laisvų nišų naujiems verslams, mažesnės nekilnojamojo turto kainos, arčiau pasiekiamos reikiamos paslaugos nei didmiesčiuose skatina vis daugiau sugrįžusiųjų ieškoti galimybių integruotis regionuose. Žinoma, grįžimas kaip ir prieš tai patirtas įsikūrimas kitoje šalyje reikalauja pastangų.
Grįžimo iššūkiai ir atradimai
Užimtumo tarnyba – viena pirmųjų institucijų, į kurią kreipiasi grįžusieji. Dažniausias iššūkis, su kuriuo susiduriama – per išvykimo metus įvykę Lietuvos darbo rinkos pokyčiai. Konsultacijų metu klientams pirmiausia stengiamasi padėti susiorientuoti, kokias veiklas vykdo konkrečiame regione įsikūrusios įmonės. Tai itin svarbus veiksnys, lemiantis darbo pasiūlą, keliamus lūkesčius ir karjeros galimybes.
Įvertinus užsienyje įgytą patirtį, taip pat iškyla poreikis atnaujinti arba įgyti papildomų įgūdžių bei kompetencijų, siekiant tapti konkurencingesniems vietinėje darbo rinkoje. Tai padaryti galima pasinaudojus Užimtumo tarnybos teikiamomis suaugusiųjų švietimo ir persikvalifikavimo paramos priemonėmis.
Nutarusiems grįžti į Lietuvą taip pat pravartu žinoti, kad Užimtumo tarnyboje veikia Aukštos kvalifikacijos atrankų skyrius, kuris pasiruošęs suteikti papildomą pagalbą asmenims, turintiems aukštą kvalifikaciją – vadovams, specialistams, technikams. Jų poreikis išlieka atsinaujinančios energetikos, informacinių technologijų, inžinerijos ir kitose srityse. Vien praėjusiais metais Užimtumo tarnyboje registruota daugiau nei 3600 laisvų darbo vietų Vilniaus rajone.
Tarnybos specialistų patirtis rodo, kad globalioje aplinkoje veikiančios įmonės, aptarnaujančios tarptautinius klientus, vertina užsienyje įgytą darbuotojų išsilavinimą, kalbų žinias ir darbuotojų patirtį, suteikiančią platesnį požiūrį į verslo aspektus.
Perspektyvos ir paskatos grįžtantiesiems
Sklandžiam sugrįžimui į Lietuvą svarbus įvairiapusiškas palaikymas. Būtent todėl nuolat augančioje ir daugiatautėje Vilniaus rajono savivaldybėje skiriamas ypatingas dėmesys naujakuriams. „Mūsų tikslas – atkurti ryšius su užsienyje gyvenančiais piliečiais. Tikime, kad jų įgūdžiai, talentas ir unikali patirtis prisidės prie tolesnio Vilniaus rajono augimo ir klestėjimo“, – teigia Vilniaus rajono savivaldybės meras Robert Duchnevič.
Jaunoms šeimoms teikiama galimybė gauti paramą būstui įsigyti, atnaujinamas ir plečiamas ugdymo įstaigų tinklas, numatyta kompensuoti privačių darželius įmokas. Siekiant pritraukti Vilniaus rajonui reikalingus aukštos kvalifikacijos specialistus, taikomos papildomos motyvacinės priemonės, taip pat vykdomos smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo programos.
Kadangi Vilniaus rajonas pasižymi itin aukštu verslumo lygiu, jis užima antrąją vietą Lietuvoje (po Vilniaus miesto), vertinant pagal tūkstančiui gyventojų tenkančių mažų ir vidutinių įmonių skaičių Lietuvoje. Užimtumo tarnybos duomenimis, Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje vyrauja pramonės (vykdoma baldų, plastiko, kosmetikos ir maisto produktų gamyba), logistikos, paslaugų ir žemės ūkio (gyvulininkystės bei paukštininkystės) sektorių įmonės.
Užimtumo tarnybos Vilniaus klientų aptarnavimo departamento direktorės Jurgitos Bražinskienės teigimu, rajono plėtrai itin svarbus glaudus savivaldybės ir tarnybos bendradarbiavimas, ieškant inovatyvių sprendimų ir įgyvendinant bendrus projektus didinant tvarų Vilniaus rajono gyventojų užimtumą. Įmonių vaidmuo šiame procese ypatingai aktualus. Darbdaviams siūloma galimybė ne tik registruoti laisvas darbo vietas, bet ir aktyviai dalyvauti darbuotojų atrankos procese, kitose aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse. Tikimasi, kad šiuo metu įgyvendinami ir planuojami investiciniai projektai prisidės prie Vilniaus rajono plėtros, padidins patrauklių darbo vietų skaičių ir užtikrins svarbiausių paslaugų teikimą arčiau namų.
Kokybiškos konsultacijos ir atsakymai į rūpimus klausimus
Atliepiant grįžtantiems lietuviams aktualų poreikį centralizuotai rasti reikiamą informaciją, nuo šių metų sausio startavo Užsienio reikalų ministerijos vykdoma iniciatyva „Grįžtu.LT“. Ji vienija įvairias Lietuvos institucijas ir pateikia aktualią informaciją vieno langelio principu.
Prie šios iniciatyvos taip pat prisijungė Užimtumo tarnyba, kurios kiekviename klientų aptarnavimo skyriuje jau paskirti atsakingi specialistai, pasirengę grįžtančiuosius konsultuoti jiems aktualiais klausimais. Tikimasi, kad galimybė susitikti ir pasitarti su tame regione dirbančiais specialistais, padės tikslingai iš anksto ruoštis grįžimui, sužinoti apie galimybę pasinaudoti lengvesnei integracijai skirtomis priemonėmis įvairių institucijų lygmenyje.
Tad grįžusieji į Lietuvą trumpam aplankyti artimųjų ar atostogų metu kviečiami pasinaudoti galimybe apsilankyti artimiausiame Užimtumo tarnybos klientų skyriuje ir ten gauti reikiamą informaciją. Konsultacijos teikiamos ir telefonu. Prireikus detalesnių atsakymų, tikslingai nukreipiama į atitinkamas institucijas. Ir nors kiekvienai grįžimo ir įsikūrimo Lietuvoje istorijai būdingas unikalumas, visgi jas visas sieja bendras akcentas – svarbiausia tinkamai pasirinkti savo kryptį ir drąsiai ieškoti atsakymų.