Danijai paskelbus, kad draus naudotis telefonais mokykloje ir kad vaikams iki 13 metų apskritai nereiktų turėti savo išmaniojo ar planšetės, Lietuvoje laukiama sprendimų priėmėjų lyderystės asmeninių išmaniųjų nenaudojimo mokyklose klausimu, o tuo tarpu didžioji šalies visuomenės dalis – 70 proc. – mano, kad vaikui įteikti pirmą išmanųjį telefoną tinkamas amžius – iki 10 metų imtinai, rodo Skaitmeninės etikos centro užsakymu „Spinter“ atliktos visuomenės nuomonės apklausos rezultatai.
Vis daugiau šalių pasaulyje, supratusios, kad greta galimybių, kurias suteikia išmanieji įrenginiai, akivaizdžios tampa ir rizikos, ir pasekmės, susijusios su neigiamu poveikiu vaikų ir paauglių smegenims bei psichikos sveikatai, ima siekti labiau saugoti savo jaunus piliečius ir tolinti amžių, kuo kada išmaniuosius galima įteikti vaikui, pavyzdžiui, Prancūzija – jokių išmaniųjų iki 11 metų ir jokių socialinių tinklų iki 15-os, Australija – jokių socialinių tinklų iki 16 metų.
Dauguma mažamečių yra suaugusieji internete
„Dažnai kartu su išmaniuoju į vaiko gyvenimą atkeliauja ir socialiniai tinklai, nors daugelis jų nurodo amžiaus ribą – 13 metų. Gerokai anksčiau nei ši riba, savo paskyras kartais net dešimtyse platformų susikuria daugybė mažamečių, rodo mūsų patirtis keliaujant po Lietuvos mokyklas. Vaikai nurodo, kad jiems yra 25, 60 ar 300 metų. Platformos neturi prievolės gauti tėvų sutikimą ir kruopščiai tikrinti naudotojo amžiaus. Ši apklausa leidžia daryti prielaidą, kad yra nuvertinamos rizikos ir grėsmės, su kuriomis internete susiduria mažamečiai,“ – sako Renata Gaudinskaitė, Skaitmeninės etikos centro steigėja.
Pasak jos, tai tik patvirtina pastebėjimus, kad Lietuvos gyventojams trūksta žinių ir apie žalingą turinį internete bei jo daromą poveikį, ir apie galimą neigiamą technologijų naudojimo poveikį – kiek, nuo kada ir kaip naudotis išmaniaisiais įrenginiais saugiai, kad tai nežalotų. Greta poveikio fizinei ir psichikos sveikatai, vaikams kyla realios grėsmės ne tik būti veikiamiems nesaikingo buvimo prisijungus, bet ir patekti į viliotojų, priekabiautojų pinkles, kyla pagundų patikėti pažadais „lengvai“ gauti pinigų arba dalintis privačia informacija, asmeniniais duomenimis, neįvertinat pasekmių, lengvai plinta patyčių medžiaga ir pan.
Tačiau neretai problemos nemato ir patys tėvai, manantys, kad elgtis kitaip, nei aplinkiniai, yra beprasmiška.
Kada tinkamas laikas?
Kada vaikui įteikti pirmąjį išmanųjį telefoną – vienas dažniausiai tėvų keliamų klausimų, pastebi Vilniaus universiteto Psichologijos instituto direktorė, prof. dr. Roma Jusienė, kuri drauge su mokslininkų grupe ilgalaikiuose tyrimuose analizuoja neigiamą ekranų poveikį vaikų sveikatai ir raidai bei konsultuoja vaikus, paauglius, šeimas.
„Kuo vėliau – tuo geriau. Pradinio ugdymo laikotarpiu išmanieji telefonai apskritai nėra rekomenduotini. Jei yra būtinybė susisiekti, geriau rinktis tik skambinimo funkciją turinčius telefonus arba išmaniuosius laikrodžius. Labai svarbu, kad šiuose įrenginiuose nebūtų žaidimų – papildomų dėmesį blaškančių dirgiklių. Maži vaikai lengvai įsitraukia į tokias veiklas, o sustoti vėliau gali būti sudėtinga,“ – pabrėžia profesorė.
Ankstyvojoje paauglystėje intensyviai vystosi smegenų sritys, atsakingos už emocijų reguliavimą, impulsyvumą ir kritinį mąstymą. Per ankstyvas įsitraukimas į socialinius tinklus gali kelti grėsmių: didesnę emocinę priklausomybę nuo kitų nuomonės, padidėjusią riziką patirti patyčias ar neigiamą turinio poveikį. Dėl šių priežasčių vis daugiau pasaulio ekspertų kelia klausimą apie būtinybę socialinių tinklų prieinamumo ribą kelti iki 16 metų.
Pasak profesorės R. Jusienės, labai svarbu, kad ir patys tėvai rodytų atsakingo technologijų naudojimo pavyzdį ir laikytųsi rekomendacijų, kiek laiko vaikams leidžiama praleisti prie ekranų. Profesorės vadovaujami Vilniaus universiteto mokslininkai tyrimais pagrindė ir patvirtino ekranų laiko rekomendacijas vaikams. Iki 2 metų – jokio ekranų laiko, 2–5 metų vaikams rekomenduojama ne daugiau kaip 1 valanda per dieną, 6–10 metų – iki 2 valandų, o 11–14 metų – ne daugiau kaip 3, daugiausia 4 valandos per dieną. Laikantis šių ribų galima sumažinti perteklinio ekranų naudojimo keliamą riziką vaikų sveikatai ir raidai.