Šį sekmadienį, gruodžio 16 dieną, 13 valandą vaikučiai ir jų tėveliai kviečiami prie Kalėdinės eglės Trakų kultūros rūmų aikštėje, kur galės susipažinti su atliekų rūšiavimu. Žaismingame renginyje „Kaip vėjas mišką nuo šiukšlių gelbėjo“ atliekų rūšiavimo konteinerius vaizduojantys herojai pasakos, kaip sumažinti šiukšlių daromą žalą ir supažindins su kasdiene šių konteinerių paskirtimi. Visiems renginio dalyviams bus padovanotos pasakų knygelės, padėsiančios atminti atliekų rūšiavimo principus.
Šią iniciatyvą rengiančios pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos VšĮ „Gamtos ateitis“ direktorius Karolis Šiaudkulis sako, kad atsakinga elgsena ir siekis išsaugoti gamtą prasideda mūsų artimiausiame rate – šeimoje.
„Šeima formuoja daugelį mūsų įpročių, taip pat – ir atsakomybę už gamtos išsaugojimą. Jei vaikai mato tėvų rūpestį ir dėmesį gamtos išsaugojimui, jie tam taip pat nėra abejingi. Atliekų rūšiavimas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti varginantis užsiėmimas, tačiau perpratus kelias esmines taisykles, vėliau ši elgsena tampa tokia įprasta kaip ir kasdienis dantų valymas. Juo labiau, kad vaikai labai noriai įsitraukia į atliekų rūšiavimo žaidimą ir savo užsidegimu skatina tėvelius neatsilikti“, – šypsosi Karolis Šiaudkulis.
Jis iš savo patirties priduria, kad jei šeimoje bent vienas narys pradeda rūšiuoti atliekas, kiti šeimos nariai anksčiau ar vėliau pradeda kopijuoti šio šeimynykščio elgseną. „Geras pavyzdys užkrečia ir, kitiems šeimos nariams, matantiems kasdienį ir nuoseklų artimojo rūpestį gamtos ateitimi, nebelieka, kur trauktis. Taip pradėję nuo vieno žmogaus šeimoje, vėliau nuo vienos šeimos atskiroje bendruomenėje ilgainiui šiuos principus perduodame vis platesniam žmonių ratui“, – savo asmenine istorija dalijasi VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas.
Ilgą laiką apie atliekų žalą girdėję tik įspėjimus, dabar vis dažniau susiduriame su realiais šios žalos padariniais – vandenynuose susiformavusiomis milžiniškomis „šiukšlių salomis“, dėl jų gaištančiais gyvūnais, mažėjančia mikroflora ir fauna, silpstančia miškų ekosistema. Taip nutinka dėl to, jog plastikas, stiklas ir popierius ant žemės paviršiaus ir vandenyje išlieka labai ilgai. Jei popierius gali suirti per dvejus metus, iki plastiko išsiskaidymo gali praeiti nuo 200 iki 500 metų. Stiklo irimas dar ilgesnis, gali užtrukti net iki 900 metų.
Kiekvienas mūsų galime padaryti nedidelį, tačiau reikšmingą indėlį į planetos išsaugojimą, kasdien stiklą, plastiką ir popierių išmesdami ne kartu, o išrūšiuodami į atskirus šiam tikslui skirtus konteinerius. Pavyzdžiui, į popieriui skirtą mėlynąjį konteinerį metamos popierinės ir kartoninės pakuotės, laikraščiai ir žurnalai, skrajutės, lankstinukai, vokai, atvirukai, pakavimo popierius ir visų rūšių kartonas.
Tuo tarpu į geltonąjį plastikui skirtą konteinerį metamos plastikinės, kombinuotos ir metalinės pakuotės: buteliai iš plastiko, buitinių priemonių tara, plastikinės maisto pakuotės, plastikiniai indeliai ir dėžutės, polietileno maišeliai ir plėvelė, žaislai be elektroninių įtaisų. Žaliasis konteineris yra skirtas stiklui, į jį metamos stiklinės pakuotės: stikliniai buteliai, stiklainiai be dangtelių, stikliniai indai, stiklo duženos ir atraižos.
Trakiškiai su šių trijų konteinerių paskirtimi galės susipažinti Trakų kultūros rūmų aikštėje – konteinerius inscenizuojantys aktoriai kvies vaikus į žaidimus, šokius, estafetes ir dainas. Po renginio visiems mažiesiems žaidimo dalyviams įteiks specialiai šiuo tikslu išleistą pasakų knygą. Trakiškių susitikimas su linksmaisiais atliekų rūšiavimo konteineriais vyks gruodžio 16 dieną 13 valandą.
Trakų rajono savivaldybės informacija