Kovo 16-ąją minime Knygnešio dieną. Šią dieną pagerbiami knygnešiai lietuviškos spaudos draudimo metais platinę knygas, kai po 1863 metų sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti ir platinti knygas lietuvių kalba. Daugiau kaip 40 metų trukęs lietuviškos spaudos draudimas buvo panaikintas 1904-aisiais.
Lietuvių tauta – vienintelė turi žodį „knygnešys“. Knygnešystė – autentiškas mūsų tėvynės reiškinys, kuris vyko tik pas mus, Lietuvoje, ir kurio daugiau neaptinkame niekur kitur pasaulyje. 2004 m. reiškinys įtrauktas į UNESCO sąrašą. Tik drąsių, ryžtingų, atkaklių, pasiaukojančių knygnešių dėka išlaikėme kalbą, raštą, atgavome valstybingumą. Žymiausias knygnešys – Jurgis Bielinis, sukūręs lietuviškos spaudos nelegalaus platinimo tinklą, gimė 1846 m. kovo 16 d. Būtent ši diena kalendoriuose ir minima kaip Knygnešio diena.
Šią dieną Rūdiškių miesto bibliotekoje lankėsi Rūdiškių gimnazijos moksleiviai su mokytojomis. Gimnazistės Ula Kasperavičiūtė ir Gintarė Petruškevičiūtė pristatė knygnešystės reiškinį pabrėždamos, kad knygnešiai Lietuvos istorijoje atliko ypatingai svarbų vaidmenį, prisidėjusį prie lietuvių tautos susivienijimo bendram kultūriniam darbui. Nepaisant visų draudimų ir represijų, lietuvių visuomenė ryžtingai ir atkakliai priešinosi bandymams leisti lietuvišką spaudą rusiškais rašmenimis. Taip pat pristatė žymiausias pasipriešinimo rusinimui asmenybes. Moksleiviai deklamavo eilėraščius.
Lietuvių kalbos mokytoja-ekspertė Zita Bartkevičienė priminė istorines aplinkybes, pagrindinius spaudos draudimo laikotarpio bruožus ir pateikė užduočių moksleiviams. Jaunimas pasitikrino savo žinias ir įsivertino pažangą. Tuo renginys nesibaigė – vyko viktorina, kurioje moksleiviai ne tik pakartojo, bet ir dar labiau praplėtė savo žinias apie knygnešių gyvenimą ir slaptąsias mokyklas.
Rūdiškių miesto bibliotekos vedėja pristatė žymiausius Trakų krašto knygnešius. Knygoje „Tai buvo mūsų kelias“ pateikiama dešimtmečius kaupta kraštotyrinė medžiaga apie Trakų krašto knygnešius ir daraktorius. Rašinių autoriai atskleidžia mokyklų ir pasišventusių mokytojų veiklą įvairiose šio krašto vietovėse gūdžiais lietuviško žodžio draudimo metais. Be jau žinomų knygnešių pavardžių čia surandame ir naujų: Antanas Didikas, Stasys Banuškevičius, Simonas Aukštuolis, Simonas Kairys-Razmislevičius, Justinas Aukštuolis ir Mykolas Lukoševičius bei dar keletas, apie kuriuos ir dabar žinoma labai mažai. Knyga skirta lietuviškos spaudos atgavimo 100-mečiui buvo išleista 2004 m. įgyvendinant Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos projektą „Lietuviško žodžio kelias“.
Rūdiškių gimnazijos vyresnioji etikos mokytoja Bronė Aliukonienė apibendrino mūsų susitikimą pabrėždama, kad 1864–1904 metai – tai tik nedidelė tautos istorijos atkarpėlė, tačiau joje telpa žūtbūtinė lietuvių tautos kova už gimtąjį žodį, už savo egzistenciją.
Didžiuokimės savo kalba – mes, lietuviai, privalome žinoti istoriją, prisiminti knygnešius bei saugoti ir tausoti brangiausią jų palikimą – gimtąjį žodį, be kurio mūsų tauta nebūtų išlikusi. Nuoširdų ačiū tariame mokytojoms Zitai Bartkevičienei ir Bronei Aliukonienei, kurios puoselėja gimtąjį žodį ir ugdo mūsų jaunimą.
Laima Franckevičienė
Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja