Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos duomenimis, 2024 m. Šalčininkų rajone kilo 111 gaisrų. Lyginant su 2023 m. gaisrų statistika, praėjusiais metais gaisrų skaičius nežymiai sumažėjo, apie 3,6 proc. (2023 m. rajone kilo 115 gaisrų). Taip pat galima pasidžiaugti, kad praėjusiais metais mūsų rajone nebuvo nė vieno pražūtingo gaisro – nei žuvusiųjų, nei nukentėjusių gaisruose žmonių nėra.
Daugiausiai gaisrų fiksuota kovo ir balandžio mėnesiais (atitinkamai – 29 ir 16 gaisrų), kas yra įprasta gaisrų statistika po žiemos nutirpus sniegui ir prasidėjus dažniems atvirų teritorijų gaisrams. Taip pat daugiau gaisrų kilo metų pradžioje sausio mėnesį (11) gyventojams intensyviau šildantis namus. Pagrindinės šių gaisrų priežastys – krosnių, židinių bei dūmtraukių gedimai bei jų įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimai. Taip pat stebimas gaisrų padidėjimas rugsėjo mėnesį (12 gaisrų) dėl neįprastai sausesniu ir šiltesniu laikotarpiu vėl prasidėjusių atvirų teritorijų gaisrų.
Stebint priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų iškvietimo dažnumą pagal paros metą, 2024 m. išskirtinumų nėra. Mažiausiai iškvietimų buvo nakties ir ankstyvo ryto metu. Dažniausiai ugniagesiai skubėjo į pagalbą 09.00-15.00 val ir 16.00-21.00 val laikotarpiais. Beje, „populiariausia valanda“, kurią dažniausiai prireikdavo ugniagesių pagalbos – 20.00-21.00 val.
Dažniausiai pasitaikančios 2024 m. gaisrų kilimo priežastys – pašalinis ugnies šaltinis (65 gaisrai), krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimai (15 gaisrų) bei transporto priemonių elektros instaliacijos gedimai (11 gaisrų).
Apžvelgus dažniausiai pasitaikančias gaisrų priežastis, galima nesunkiai nuspėti ir gaisro objektus – daugiausiai degė atviros teritorijos (57gaisrai), gyvenamieji namai (21 gaisras) , transporto priemonės (12 gaisrų).
Vertinant gaisrų statistiką pagal seniūnijas, daugiausiai gaisrų kilo Šalčininkų seniūnijoje. Tiesa, atkreipiame dėmesį, kad šioje seniūnijoje yra ir daugiausiai gyventojų, dėl ko kiekvienais metais stebima ir kilusių gaisrų ir gyventojų skaičiaus bei gyventojų tankumo sąsaja. Gaisrai kas mėnesį čia kilo tolygiai – po 1-3 gaisrus per mėnesį. Didesniu gaisrų skaičiumi išsiskiria Dieveniškių ir Poškonių seniūnijos, kuriose daugiausia gaisrų kilo kovo mėnesį, būtent tada, kai gyventojai pradėjo intensyviai deginti nenupjautą žolę, ražienas. Eišiškėse taip pat kilo daugiau gaisrų, nei kitose seniūnijoje – čia didžioji dalis gaisrų kilo metų pradžioje, dažniausiai dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų. Kaip ir kasmet, mažiausiai gaisrų kilo Akmenynės seniūnijoje – pernai jų kilo vos vienas – atviroje teritorijoje išdegė keli šimtai arų žolės.
2024 m. įvyko ir keletas didesnių gaisrų. Praėjusių metų sausio pradžioje Baltojoje Vokėje degė apie 500 kv.m. ploto pastatas, kuriame buvo įrengti garažai, sandėliukai, dirbtuvės ir gyvenamosios patalpos. Gaisro gesinimo metu dalyvavo 15 priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnų ir 8 savivaldybių ugniagesių komandų darbuotojų. Gaisrui užgesinti reikėjo pasitelkti ir vandens transportavimo automobilį, kuriame telpa net 10 t vandens. Gesinimo darbai vyko daugiau nei 21-ą valandą. Gaisro metu išdegė didžioji pastato vidaus dalis, sudegė stogas. Nuostolius patyrė daug savininkų.
Kitas didelis gaisras kilo kovo mėnesį Vilkiškių dvaro sodybos rūmuose. Šio gaisro metu buvo patirti didžiuliai nuostoliai – išdegė apie 2/3 kultūros pastato. Likviduojant gaisrą dalyvavo 26 valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai ir 6 savivaldybių priešgaisrinių tarnybų darbuotojai. Buvo pasitelkta ir kita speciali technika – automobilinės kopėčios, kvėpavimo organų apsaugos priemonių automobilis su įranga, vandens transportavimo automobilis. Įvykių vietoje buvo organizuotas štabas. Aktyvūs gaisro gesinimo darbai vyko apie 9 valandas, dar daugiau nei 12 valandų vyko baigiamieji darbai – laistomos ir ardomos smilkstančios konstrukcijos, kad degimas neatsinaujintų. Šis gaisras buvo didžiausias Šalčininkų rajone per praėjusius metus.
Gelbėjimo darbai
Pernai metais ugniagesiai gelbėtojai 87 kartus dalyvavo gelbėjimo darbuose. Dažniausia teko padėti policijai, greitajai medicinos pagalbai bei kitoms tarnyboms, šalinti nuo kelių nuvirtusius medžius, gelbėti gyvūnus. Net 61 iškvietimas buvo nepagrįstas ir, atvykus priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms pagalbos suteikti nebereikėdavo. Vienas pranešimas dėl kilusio gaisro buvo melagingas – jaunuoliai į Bendrąjį pagalbos centrą paskambino ir pranešė apie namo gaisrą Eišiškių mieste. Atvykus ugniagesiams, jokio gaisro nebuvo rasta. Skambinusiojo tapatybė buvo nustatyta ir jam buvo pradėta administracinė teisena dėl melagingo tarnybų iškvietimo.
Priešgaisrinės priežiūros veikla
Kaip ir kasmet pernai rajone buvo vykdomos PAGD direktoriaus pavedimu priskirtos prevencinės akcijos – „Saugūs namai“, „Daugiabučiai be gaisrų“, „Padėk artimui“. Jų metu ugniagesiai gelbėtojai ir priešgaisrinės priežiūros pareigūnai lankėsi gyventojų būstuose ir konsultavo priešgaisrinės saugos klausimais. Šių akcijų metu buvo aplankyti 345 būstai, akcijų metu gyventojams įrengti 68 autonominiai dūmų detektoriai.
Taip pat vykdytas moksleivių ir ikimokyklinio amžiaus vaikų švietimas priešgaisrinės saugos temomis. Pareigūnai pernai aplankė 10 mokyklų ir darželių, vyko į vasaros vaikų stovyklas, buvo organizuojamas mokinių gaisrinės saugos žinių konkursas. Iš viso užsiėmimuose dalyvavo apie 950 vaikų.
Susitikimai, kurių pernai buvo 14, vyko ir su seniūnijų darbuotojais bei daugiabučių namų administratoriais. Jų metu buvo aptariamos aktualios problemos gaisrinės saugos klausimais, teikiamos konsultacijos.
Šalčininkų rajone 2024 metais pagal objektų patikrinimo planą buvo numatyta patikrinti 100 objektų. Tiesa, šiuos patikrinimus atliko rotacijos būdu atrinkti priešgaisrinės priežiūros pareigūnai iš visos apskrities. Šalčininkų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai objektus važiavo tikrinti ne tik mūsų rajone, bet ir į kitas kaimynines savivaldybes – tokių patikrinimų buvo atlikta net 251.
Pabaigai
Apžvelgus 2024 metų priešgaisrinės būklės statistiką, džiaugiamės, kad pernai gaisrų kilo mažiau, nebuvo žuvusiųjų ir sužeistų žmonių gaisruose, o visi planuoti darbai įvykdyti. Taip pat vis daugiau žmonių namuose turi įsirengę autonominius dūmų detektorius. O tai reiškia, kad ugniagesių gelbėtojų ir priešgaisrinės priežiūros pareigūnų darbai kasmet turi vis geresnį rezultatą.
Šalčininkų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba linki Šalčininkų rajono gyventojams rūpintis savo ir artimųjų saugumu, nepamiršti ir kaimynystėje gyvenančių vienišų senolių, neįgaliųjų, daugiavaikių šeimų, kitų žmonių sudėtingose situacijose – galbūt Jūsų pastabumas, patarimas ar pagalba galėtų prisidėti ir prie jų būstų saugumo. Būkime visi saugūs!