Černobylio atominė elektrinė
- Černobylio atominę elektrinę ir kitus išskirtinėje zonoje esančius objektus užgrobę okupantai dviem kolonomis patraukė Ukrainos sienos su Baltarusijos respublika link, pranešė „Energoatom“.
Kovo 31-osios rytą įsibrovėliai paskelbė apie ketinimus palikti Černobylio atominę elektrinę Ukrainos stoties personalui. Tačiau stotyje dar liko nedaug rusų karių.
„Energoatom“ taip pat teigia, kad šiuo metu formuojama Slavutičių apsupusių okupantų kolona, kuri judės Baltarusijos sienos link.
Pažymima, kad pasitvirtino ir informacija apie apkasus ir įtvirtinimus, kuriuos įsibrovėliai įsirengė būtent Raudonojoje girioje, labiausiai užterštoje visoje draudžiamojoje zonoje vietoje.
Negana to, okupantai surašė ir pasirašė „Černobylio atominės elektrinės apsaugos priėmimo ir perdavimo aktą“. Jame patvirtinama, kad „saugomo objekto administracija neturi pretenzijų dėl Rusijos Federacijos valstybės gvardijos karių“.
Rusija yra pasirengusi suteikti Indijai dideles nuolaidas savo naftai
- To priežastis – tarptautinis spaudimas ir po invazijos į Ukrainą sumažėjusi Rusijos žaliavų paklausa. Šalis, kuriai taikoma daugiausiai sankcijų pasaulyje, siūlo Urals naftą su nuolaidaiki 35 USD už barelį, palyginus su prieškarinėmis kainomis. Taip norima paskatinti Indiją pirkti dar daugiau naftos. Sandoriai bus vykdomi tarp Rosneft ir Indijos valstybinės korporacijos Indian Oil. Rusija nori, kad Indija iš pradžių įsigytų šiemet sutartus 15 mln. barelių, pažymi „Bloomberg“, tačiau kol kas neaišku, kokia gali būti viršutinė pirkimo apimties riba. Manoma, kad siūlomų rūšių paklausa Indijoje yra ribota.
Okupantų nelaisvėje šiuo metu yra mažiausiai 24 Ukrainos valdininkai ir pareigūnai.
- Tai liudija sričių karinių administracijų ir prezidentūros žurnalistams pateikti duomenys. Visų pirma, tarp šių 24 asmenų yra miestų ir kaimų vadovai, jų pavaduotojai ir kiti valstybės institucijų atstovai. Be to, kovo 26 d. Charkivo srityje rusų okupantai sulaikė Balaklėjos merą Ivaną Stolbovojų, mero pavaduotoją Sergejų Poltoraką ir Civilinės saugos bei bendravimo su teisėsaugos institucijomis skyriaus vedėją Olegą Bludovą – jie sutiko bendradarbiauti su įsibrovėliais.
Padėtis fronte
- Černihivo srityje „Sever” padaliniai išlaisvino dvi gyvenvietes – Slobodą ir Lukaševką. Šiuo metu siekiama išvalyti vietovę nuo rusų paliktų sprogstamųjų „dovanų“, ir padedama vietos gyventojams. Ukrainos ginkluotosios pajėgos patvirtina dalinį Rusijos armijos bataliono taktinių grupių pasitraukimą iš Kyjivo, imamasi priemonių išvaduoti ir išvalyti Kyjivo srities gyvenvietes nuo okupantų, teigia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sausumos pajėgų vadovybės štabo viršininko pavaduotojas Aleksandras Gruzevičius „Per naktį buvo suskaičiuota beveik 700 technikos vienetų, kurie traukėsi link Ivankivo, Baltarusijos sienos link. Svarstome 2 variantus: arba tai yra perdislokavimas ir pergrupavimas, arba yra tikimybė, kad tos BTG dalinai pasitrauks ir vėliau pasirodys Donbase…“
Finansai
- Rubliada tęsiasi. vladimiras putinas pasirašė dekretą dėl ES šalių mokėjimų už dujas rubliais, bet greičiausiai ES niekas nepasikeis. Kad tai padarytų, šalys, kurias agresorius laiko „nedraugiškomis“ (tai yra tos, kurios Rusijos Federacijai įvedė sankcijas už įsiveržimą į Ukrainą), turi atidaryti sąskaitas Rusijos bankuose. Naujoji tvarka įsigalios nuo balandžio 1 dienos, o dekreto reikalavimų neatitinkančios sutartys bus nutrauktos.
- putino dekretas mokėti už dujas rubliais galioja tik „Gazprom“ vamzdynais tiekiamoms dujoms. Viskas veiks taip: „Gazprombank“ (kuriam vis dar netaikomos sankcijos ir kuris neatskirtas nuo SWIFT) atidarys specialias rublines sąskaitas užsienio pirkėjams, kad anie galėtų sumokėti už dujas. Kaip vakar sakė pats putinas, įmonėms ES niekas nepasikeis ir toliau galės atsiskaityti eurais, o bankas jau konvertuos valiutą į rublius. Todėl kitas žingsnis, kaip tampa aišku iš putino dekreto, – „Gazprombank“ gautą valiutą parduos Maskvos biržoje. Be to, vyriausybinė užsienio investicijų komisija gali išduoti leidimus mokėti už dujas ir kita nei rubliai valiuta.
Politika
- Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paskelbė apie pasirengimą tapti viena iš šalių, garantuojančių Ukrainos saugumą. „Mes (Turkija – red.) galime būti viena iš šalių garantų užtikrinant Ukrainos saugumą. Tačiau, žinoma, reikia išsiaiškinti detales“.
- JAV įvedė naujas sankcijas 13 Rusijos asmenų ir 21 organizacijai. Jos daugiausiai susijos su inžinerine plėtra. Sankcijos buvo taikomos mokslinių tyrimų institutui „Vector“, UAB „Mikron“, „Sertal“, „Sernia Engineering“ ir kitoms technologijų įmonėms, kurių veikla glaudžiai susijusi su karine plėtra.
„Rusija ne tik toliau pažeidinėja Ukrainos suverenitetą savo neišprovokuota agresija, bet ir dar intensyviau atakuoja civilius gyventojus ir apgyvendintas vietoves“, – sakė JAV iždo sekretorė Janet Yellen.
- Na, ir, žinoma, Vengrija. Vengrijos pigių skrydžių bendrovė „Wizz Air“, kuri, prasidėjus karui Ukrainoje, paskelbė nutraukianti skrydžius į Rusiją, vėl atidarė bilietų pardavimą iš Maskvos. Tai, kad aviakompanijos rezervavimo sistemoje yra aviabilietai iš Rusijos sostinės į Vengrijos sostinę Budapeštą ir Debreceną šių metų birželiui bei į Abu Dabį (JAE) šių metų spalį, atkreipė dėmesį leidinys „Novoye Vremya“. Remiantis informacija „Wizz Air“ svetainėje, skrydžiai į Budapeštą iš Maskvos Vnukovo oro uosto bus vykdomi kasdien, o į Debreceną – du kartus per savaitę.
- Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR) negali susisiekti su daugeliu savo darbuotojų, kurie šiuo metu yra Mariupolio mieste. Tai pareiškė organizacijos vyriausiasis komisaras Filippo Grandi.
„Kai kuriems pavyko ištrūkti. Kai kurie yra ten, ir šiuo metu negalime su jais susisiekti. Tai mano kolegos”, – sakė jis.