Rusijos karas Ukrainoje neišvengiamai paveikė visą turizmo sektorių: užvertos trijų valstybių oro erdvės, mažėja keliautojų srautai. Kelionių ekspertai ramina – skrydžiai iš Lietuvos vykdomi pagal programą, laikantis visų saugumo reikalavimų. Tačiau patariama keliauti su Europos Sąjungoje licencijuotais kelionių organizatoriais. Kodėl?
Saugumas – svarbiausias prioritetas
Pasak Mildos Plepytės-Rainienės, Lietuvos turizmo asociacijos vykdančiosios direktorės, pastaruoju metu natūralu, kad kelionių organizatoriai sulaukia klientų klausimų, ar šiuo metu keliauti yra saugu.
„Tiek kelionių organizatoriai, tiek kelionių agentūros jaučia kiek padidėjusį keliautojų nerimą dėl planuojamų kelionių svetur. Tai visiškai natūrali reakcija į šiandieninę situaciją. Tačiau gyventojams nerimauti dėl šiuo metu vykstančių ar suplanuotų kelionių tikrai neverta – kelionių organizatoriai imasi visų atsargumo priemonių, kad keliauti ir toliau būtų saugu“, – sako M. Plepytė-Rainienė.
Kelionių organizatoriai taip pat ragina keliautojus išlikti ramius bei tęsti atostogų planus.
„Nuolat stebime turizmo situaciją pasaulyje, palaikome ryšius tiek su savo klientais, tiek su užsienio šalyse dirbančiais mūsų kolegomis. Keliautojus skraidiname tik tomis kryptimis, kur poilsiauti yra saugu, o skrydžius vykdantys partneriai griežtai vadovaujasi visais saugumo reikalavimais ir skrisdami aplenkia nesaugias oro erdves“, – teigia Inga Aukštuolytė, „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė
Lietuvoje licencijuotų kelionių organizatorių garantijos
Kelionių organizatorių veiklos priežiūrą Lietuvoje vykdo Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (toliau – VVTAT) Turizmo rinkos priežiūros skyrius. Kas ketvirtį jam kelionių organizatoriai teikia ataskaitas, kuriose deklaruoja gautas pajamas, teikia kitus finansinius duomenis ir taip įrodo savo mokumą.
Todėl renkantis kelionę, Turizmo rinkos priežiūros skyriaus atstovas ragina turistus pasidomėti, kas yra kelionės organizatorius, ar jis turi kelionių organizatoriaus pažymėjimą.
„Pažymime, kad Lietuvoje visi licencijuoti išvykstamojo ir vietinio turizmo kelionių organizatoriai turi prievolių užtikrinimo draudimus. Licencijuotus kelionių organizatorius galima rasti Licencijavimo sistemoje www.licencijavimas.lt arba VVTAT svetainėje skiltyje „Turizmo paslaugų teikėjai“, – kalba Valdemaras Stempkauskas, VVTAT Turizmo rinkos priežiūros skyriaus vedėjas bei priduria, kad taip pat būtina sudaryti organizuotos turistinės kelionės sutartį.
Pasak V. Stempkausko, kelionių organizatoriai, vykdantys išvykstamąjį turizmą reguliariaisiais skrydžiais, turi ne mažesnį nei 50 tūkst. eurų prievolių užtikrinimo draudimą, vykdantys užsakomaisiais skrydžiais – ne mažesnį nei 200 tūkst. eurų. O gauti iš turistų avansai pagal savo organizuojamas išvykstamojo turizmo keliones privalo būti apdrausti 100 proc.
„Prievolių užtikrinimo draudimas apsaugo turistą nuo kelionių organizatoriaus nemokumo. Tad jeigu kelionių organizatorius nebegali įvykdyti savo įsipareigojimų turistui, draudimas garantuoja sumokėtų pinigų grąžinimą turistui bei turisto pargrąžinimą į išvykimo vietą“, – akcentuoja VVTAT atstovas.
Skrydžiai truks ilgiau
Ekspertų teigimu, kol kas uždarytos trijų valstybių oro erdvės didelių pokyčių kelionių maršrutams nepadarė. Ribojimai nežymiai koregavo skrydžio iš Lietuvos į Egiptą laiką.
„Iš Lietuvos į Egiptą vykdomų skrydžių maršrutas paprastai kirsdavo nedidelę Ukrainos oro erdvės dalį šalies vakaruose. Pagal Europos aviacijos saugumo agentūros rekomendacijas, šiuo metu skrendama laikantis saugaus atstumo, o tai skrydį pailgina 15-20 minučių“, – paaiškina M. Plepytė-Rainienė.
Situacijai nesikeičiant, Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos oro erdvių uždarymas galimai šiek tiek pailgins skrydžius ir kitomis populiariomis vasaros atostogų kryptimis.
Patikrinkite dokumentų galiojimą
M. Plepytė-Rainienė taip pat atkreipia dėmesį į dar vieną svarbų punktą – ar visi kelionės dalyviai, netgi ir mažamečiai vaikai, turi reikalingus asmens dokumentus ir koks jų galiojimo laikas.
„Keliaujant Šengeno erdvėje, užtenka turėti asmens tapatybės kortelę, galiojančią kelionės metu. Tačiau, pavyzdžiui, skrendant į Turkiją ir Egiptą, būtina turėti pasą, kuris galioja ne trumpiau nei 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos“, – dalijasi Lietuvos turizmo asociacijos vadovė.
Ji taip pat ragina reikalingais dokumentais pasirūpinti kaip įmanoma anksčiau, nes šiuo metu pastebimi didesni gyventojų srautai pasų poskyriuose.
Neverta laukti mažesnių kainų
Iš keliautojų žemėlapio laikinai pradingus trims didelėms rinkoms, jų keliautojų laukusioms turistinėms šalims reikės skubiai ieškoti priemonių, kaip kompensuoti prarastus srautus. Tačiau Lietuvos turizmo asociacijos vadovė pabrėžia, kad dėl to tikėtis mažesnių poilsio kainų neverta.
„Nors populiarioms atostogų šalims bus sudėtinga pakeisti Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos gyventojų srautus kitais keliautojais, tačiau tikėtis, kad dėl to bus siūlomos geresnės poilsio kainos nei praėjusį sezoną nereikėtų. Priešingai, augančios žaliavų kainos, brangstanti darbo jėga bei viešbučių išlaikymas leidžia manyti, kad apgyvendinimo kainos tik augs“, – teigia M. Plepytė-Rainienė.
Ji pabrėžia, kad bendrą kelionės paketo kainą lemia ir skrydžio organizavimo išlaidos. Drastiškai augančios kuro kainos bei, nors ir nežymiai, bet ilgėjantys skrydžių maršrutai taip pat neleidžia tikėtis palankesnių kainų.
„Atsižvelgę į šiandienos aplinkybes, kelionių organizatoriai bus priversti peržiūrėti savo kainodarą“, – apibendrina M. Plepytė-Rainienė.