Spalio 29 d. Rudaminoje įvyko tikra kapelų fiestą. Čia vėl buvo surengtas liaudies kapelų ir muzikantų festivalis „Groja, ūžia kapela“. Prieš gausiai susirinkusią publiką pasirodė tikri muzikos meno profesionalai, skambėjo gražiausios dainos, kurias atliko kapelos ne tik iš Vilniaus rajono, bet ir skirtingų Lietuvos kraštų.
Scenoje pasirodė tautiška kapelija „Sutaras“ iš Vilniaus, kurios vadovas yra Antanas Folkas. Tai savarankiška, profesionali folkloro grupė, kurios repertuare – visa lietuvių liaudies instrumentinės muzikos panorama: nuo senųjų apeigų, autentiškų piemenų instrumentų iki XIX a. pabaigoje, XX a. pradžioje Lietuvos kaimuose paplitusių bendratautinių ir klasikinių instrumentų. „Sutaro“ koncertuose skamba unikalios daugiabalsės sutartinės, atliekamos daudytėmis, rageliais ir skudučiais, piemenų raliavimai lamzdeliais ir rageliais, instrumentinės dainų versijos. Smagūs Lietuvių liaudies šokiai griežiami smuikais, armonikomis, klarnetais, cimbolais ir daugybe kitų instrumentų. Artistai Rudaminos scenoje ne tik grojo, bet ir dainavo, šoko įtraukdami savo klausytojus į pasirodymų sūkurį.
Žiūrovai turėjo progą žavėtis ansamblio „Kapela Kawalerów Podwileńskich”, kuriam vadovauja Julijan Germanovič, pasirodymu. Kapela, veikianti 2 metus, yra aktyviai koncertuojanti Vilniaus krašte. Grupę sudaro 4 jauni ir ambicingi nariai, kurie ne tik puikiai įvaldę skirtingų instrumentų meną, tačiau pasižymi puikiais dainavimo gebėjimais. Jų repertuare – pačių sukurti, autoriniai kūriniai, taip pat aranžuotos liaudies dainos bei keli tarpukario estrados kūriniai.
Tądien Rudaminos scenoje taip pat pasirodė Lazdijų kultūros centro Šeštokų kultūros namų liaudiškos muzikos kapela „Griežlė“. Kapelai vadovauja Vitas Trampas. Kapela susikūrė 2009 m. ir turi II kategoriją. Kapelos branduolį sudaro devyni vyrai. Dalyvių nuoširdumas, entuziazmas, pakili nuotaika bei meilė muzikai – užburia žiūrovus. Kolektyvo repertuare – lietuvių liaudies kūryba (valsai, polkos, dainos) bei puikiai žinomos šių dienų dainos. Liaudiškos muzikos kapela „Griežlė“ yra nuolatinė rajoninių švenčių, vakaronių dalyvė. Kolektyvas mielai groja ir reprezentuoja Lazdijų rajoną ir kitų rajonų scenose. Ne vienerius metus dalyvauja respublikiniame konkurse „Grok, Jurgeli“, televizijos studijoje „Duokim garo“.
Iš Maišiagalos į festivalį atvyko liaudies kolektyvas „Kapela Dworska” vadovaujama Jolantos Lapinskos. Kolektyvas įkurtas 2017 m. ir veikia Vilniaus rajono Tradicinių amatų centre Houvaltų dvare Maišiagaloje, kuris yra Vilniaus krašto etnografinio muziejaus filialas. Pernai grupė atšventė savo 5 metų veiklos jubiliejų. Grupės nariai mėgsta tradicinę liaudies muziką, o daugiatautiškumas yra būdingas grupės bruožas – kartu dainuoja, groja lenkai ir lietuviai. Todėl ansamblio repertuare yra dainos iš įvairių Lenkijos ir Lietuvos regionų. Ansamblis taip pat remiasi Vilniaus poeto Aleksandro Śniežko tekstais, kuriems muziką komponuoja smuikininkas, kompozitorius ir grupės narys Aleksander Kalinov. „Kapela Dworska“ yra tikra Vilniaus krašto – daugiataučio ir daugiakultūrinio krašto vizitinė kortelė, nes po jo dangumi yra vietos visiems.
Publika audringais plojimais pasitiko „Kapela Świętojańska” pasirodymą. Grupė veikia Nemenčinės daugiafunkciniame kultūros centre, jo meno vadovė yra Emilija Ždanovič-Pečkienė. Kolektyvas atlieka dainas lenkų, lietuvių, ukrainiečių ir totorių kalbomis. Ansamblis taip pat drąsiai griebiasi vietinių atlikėjų dainų. Dažnai dainų žodžių autoriai yra patys grupės nariai. Nepriklausomai nuo skirtingo grupės narių amžiaus, ji kupina jaunatviško polėkio, neblėstančios energijos ir humoro. Per daugiau nei 30 veiklos metų „Kapela Świętojańska“ sugebėjo pelnyti žiūrovų simpatijas tiek Vilniaus krašte, tipiškose Lietuvos regionuose ir miesteliuose, tiek ir Lenkijoje. Kasmet kolektyvas džiugina publiką gausybe pasirodymų ir pelno pripažinimą už savo energiją, meistriškumą ir teigiamą požiūrį į supančią tikrovę.
Festivalio metu scenoje pasirodė taip pat Širvintų kultūros centro Avižonių krašto kaimo kapela, kuriai vadovauja Ramunė Savickienė. Kolektyvas gyvuoja jau 5 metus ir yra įvairių miesto ir rajono švenčių dalyviu. Tai mėgėjų meno kolektyvas, kuris noriai puoselėja lietuvių liaudies muziką ir tradicijas. „Muzika – mūsų gyvenimo dalis (laisvalaikis, pomėgis, bendravimas). Per ją pavyksta išreikšti net sunkiausiai nusakomas emocijas“, – teigia kolektyvo nariai. Atsigręždamas į protėvių muzikos papročius kolektyvas tęsia liaudies dainų tradiciją ir stengiasi išlaikyti jos autentiškumą.
Rudaminos svetingoje scenoje pasirodė kapela „Vilsa“ iš Rykontų (trakų rajonas). Kapela „Vilsa“ buvo įkurta 2019 metais. Jau po kelių mėnesių veiklos muzikantai dalyvavo Baltarusijos muzikiniame festivalyje „Draugų balsai“, kur kolektyvas užkariavo klausytojus savo energija ir dainomis. Kolektyvo muzikantai neriboja savęs grojant vienu stiliumi. Ansamblio repertuare yra liaudiška, estradinė ir instrumentinė muzika, taip pat lenkiški autoriniai kūriniai, kuriuos sukūrė ansamblio dalyvio Dariušo Nedveckio tėvas Vladislav Nedvecki. Kolektyvo muzikantai koncertuoja taip pat ir su savo kūriniais. Vidmantas Velička sukūrė daug gražių kūrinių apie Lietuvą, jos tautą. Jo dainos puikiai skambėjo pirmajame autorinių dainų festivalyje Rykantuose. „Vilsa“ aktyviai dalyvauja renginiuose, kurie vyksta visoje Lietuvoje, taip pat užsienyje, stengdamasi tobulėti ir ieškoti naujų krypčių muzikiniame atlikime.
Kapelų festivalis buvo nuostabiu, gražiu reginiu, o atvykusi publika turėjo galimybę dalyvauti tikroje dvasinėje puotoje. Į festivalį Rudaminoje atvyko garbingi svečiai: Vilniaus rajono savivaldybės tarybos nariai Miroslava Klim, Rūta Carik, Karolina Petrusevič ir Zigmunt Ždanovič.
Kapelų festivalį organizavo Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras, kuriam vadovauja Violeta Cereška.
Organizatoriai dėkoja Vilniaus rajono savivaldybei – savo partneriams – už finansinę paramą, padėjusią organizuoti šį gražų renginį. Taip pat dėkoja visiems dalyviams: svečiams ir talentingiems kolektyvams už kartu sukurtą šventę. Tegul dainos skamba ne tik ypatingomis progomis, o tradicijų puoselėjimas pasitelkiant muziką vis stiprėja.
Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro informacija