Saulė skleidžia šviesos spindulius, infraraudonuosius spindulius, jaučiamus kaip šilumą bei nematomus ultravioletinius (UV) spindulius. Jų poveikis sukelia daug neigiamų efektų odoje, iš kurių greičiausiai pasireškia odos paraudimas ar nudegimas (nusvilimas). Ką turime žinoti, kad apsaugotume odą?
Pagal bangos ilgį ir biologinį poveikį saulės skleidžiami UV spinduliai yra trejopi – UVC, UVB, UVA. Trumpo bangos ilgio UVC spindulius visiškai sugeria viršutiniame atmosferos sluoksnyje esantis ozonas, tam tikras kiekis vidutinio bangos ilgio UVB spindulių ir ilgųjų UVA spindulių pasiekia žemės paviršių. UVB spinduliai būtini vitamino D sintezei žmogaus odoje, tačiau UVB, kaip ir UVA spinduliai, priklausomai nuo poveikio trukmės, yra atsakingi už odos įdegimą, nudegimą, odos pažeidimus, kurie ilgainiui gali virsti odos piktybiniais navikais.
Saulė spinduliuoja nematomus ultravioletinius (UV) spindulius, kurie taip pat sukelia odos pažeidimus, ilgainiui galinčius virsti odos vėžiu. Odos vėžys yra dažniausiai pasitaikantis vėžys pasaulyje, dominuojantis tarp baltaodžių. Sergamumas šia liga dramatiškai padidėjo per pastaruosius dešimtmečius. To priežastys siejamos su per daug apnuoginančių kūną drabužių dėvėjimu, su pasikeitusiu gyvenimo būdu, kai daugiau laiko praleidžiama gamtoje, su noru tamsiai įdegti saulėje, taip pat ir su naudojimusi dirbtiniais soliariumų UV spinduliais.
Odos piktybiniai navikai skirtingi. Odos melanoma vystosi iš pigmentą gaminančių ląstelių. Nors tai nėra labiausiai paplitęs odos piktybinis navikas, tačiau tai blogos prognozės ir agresyvios eigos navikas, jei aptinkamas per vėlai.
Kaip apsaugoti odą?
Geriausias būdas apsaugoti odą – vengti stiprių tiesioginių saulės spindulių, ypač vasarą nuo 11 iki 15 val., tuo metu stenkitės būti pavėsyje. Jeigu vis dėlto būnama saulėje, geriausia apsauga yra laisvų ilgomis rankovėmis drabužių ir plačiabrylės skrybėlės dėvėjimas. Nuo saulės geriausiai apsaugo rūbai, pagaminti iš tankaus audinio. Akis nuo žalingo saulės šviesos poveikio apsaugo akiniai nuo saulės.
Primename, kad apsaugos tepalai nėra tam, kad galima būtų ilgiau pabūti saulėje, jie skirti apsaugoti odą nuo tiesioginių spindulių poveikio, kai jo kitaip išvengti negalima. Žmonės dažnai naudoja mažiau apsauginio tepalo, negu reikėtų tinkamai apsaugai, nebesitepa pakankamai dažnai pakartotinai, kaip nurodyta etiketėje, taip sumažindami apsauginį poveikį.
Paprastai kasdieninės veiklos lauke metu rekomenduojama naudoti apsauginį kremą, turintį apsaugos faktorių (SAF) mažiausiai 15, o kremą, kurio SAF 30 ir aukštesnis, reikėtų naudoti atostogaujant saulėj. Apsauginis kremas veikia efektyviau, jei užtepamas storu sluoksniu 15–30 min. prieš išeinant į saulę ir užtepamas pakartotinai po 30–60 min. Reikia įsitikinti, ar visa oda patepta kremu, pvz., reikia nepamiršti patepti ausų.
Medžiagos, apsaugančios odą nuo nudegimo, paveiktos saulės šviesos gali netekti dalies aktyvumo arba apsauginis kremas gali būti pašalintas nuo odos rankšluosčiu, drabužiu ar prakaituojant, maudantis, todėl jei saulėje ruošiamasi išbūti ilgiau, svarbu kas 2 valandas pasitepti apsauginiu kremu. Taip pat reikia įsitikinti, ar nepasibaigęs apsauginio kremo galiojimo laikas.
Linkime saugios vasaros!
Informacijos šaltinis: Europos kovos su vėžiu kodeksas. Nacionalinis vėžio institutas. 2015 m. Vilnius.