Ruduo Vilniaus kultūriniame gyvenime – kupinas įvykių ir renginių, liūdesiui Lietuvos sostinėje vietos nelieka. O įvairių tautų mūsų bei užsienio šalių folkloro mylėtojams šis metų laikas ypatingas – lapkričio mėnesį Vilniuje skamba „Pokrovo varpai“. Sunku patikėti, bet šis, kaip ir mūsų sostinė visuomet jaunas tarptautinis folkloro festivalis, šiais metais praūžė jau aštuonioliktą kartą. Spalvingas, ryškus, dovanojantis tiek tradicinius, klausytojų nekantriai laukiamus, tiek netikėtus naujus renginius, festivalis neturi nei amžiaus nei teritorinių ribų. Šiais metais „Pokrovo varpai“ drauge subūrė atlikėjus iš Lenkijos, Italijos, Ispanijos, Sakartvelo, Ukrainos, Norvegijos, įvairių tautų folkloro ansamblius iš atokiausių Lietuvos kampelių.
Tradiciškai festivalis prasidėjo Lietuvos nacionalinės filharmonijos salėje. Kiekvienais metais rengėjas – Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras, savo klausytojams dovanoja Lietuvos kompozitorių World music stiliaus kūrinių, parašytų įvairių tautų folkloro pagrindu premjeras. Tęsdami šią muzikos kritikų ir klausytojų aukštai vertinamą, Lietuvoje ir užsienio šalyse gerai žinomą iniciatyvą, 2023 m. organizatoriai atsigręžė į mūsų dienomis daugiausiai stiprybės demonstruojančią ukrainiečių tautą. Kompozitoriaus Mindaugo Stumbro kūrinys „Spell“ parašytas ukrainiečių folkloro pagrindu. Ukrainiečių tradicinė muzika nepaprastai turtinga tiek savo harmonijomis, lyrizmu, tiek folklore užkoduotais istorijos fragmentais, filosofija, tautos išmintimi. Kūrinys skirtas pagerbti už savo laisvę kovojančią tautą ir atminti šioje kovoje gyvybę praradusius didvyrius. Autorius – vienas perspektyviausių Lietuvos džiazo atlikėjų, jaunosios kartos kompozitorius Mindaugas Stumbras. Kūrinį atliko tarptautinė profesionalių ir nepaprastai talentingų atlikėjų komanda: ukrainiečių folkloro ansamblis „SVIATO“ (meno vadovė Arina Zacharova), Konstantino Vardeli styginių kvartetas (Sakartvelas), Lietuvos, Lenkijos, Norvegijos, Sakartvelo ir Ukrainos vokalinės bei instrumentinės muzikos atlikėjai, dirigentas Levan Jagaev (Sakartvelas). Audringais plojimais tiesiog sprogusi salė ilgai nepaleido unikalų renginį padovanojusių atlikėjų ir kompozitoriaus, o jau netrukus scenoje pasirodė antrosios koncerto dalies „Gyvoji tradicija“ dalyviai – geriausi ansambliai iš Lenkijos, Lietuvos, Italijos, Ispanijos, Sakartvelo, Ukrainos, atliekantys autentišką tradiciją, kuri kiekvienais metais tampa World music stiliaus kūrinių pagrindu ir įkvėpimo šaltiniu.
Kitą dieną festivalio šurmulys persikėlė į Vilniaus universitetą. Čia vykusios mokslinės konferencijos, kurios tema „Asmenybė tautosakoje: rinkėjas, atlikėjas, meistras, tyrinėtojas. Tautinių bendrijų tradicinė kultūra – gyvasis Lietuvos paveldas“ dalyviai pasidalino savo įžvalgomis, pristatė tyrimų rezultatus, atskleidė naujausias technologijas folkloro išsaugojimo srityje.
Jau tapo gražia tradicija kiekvienais metais Festivalio programoje pristatyti UNESCO žodinio ir nematerialaus paveldo pasaulio šedevrus. 2001 metais į UNESCO sąrašą buvo įtrauktas ir kartvelų polifoninis dainavimas. VU Teatro salėje kartvelų polifoninio dainavimo šedevrus klausytojams padovanojo trys nuostabūs kolektyvai: polifoninio dainavimo virtuozai, ansamblis iš Sakartvelo „Bedinera“, Lukos Mebonia, Giorgi Shanavos ir Arinos zacharovos trio (Sakartvelas – Lietuva) ir Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro iniciatyva sukurtas kartvelų folkloro ansamblis „Pesvebi“. Vakarą Teatro salėje tęsė koncerto Unikalios tradicijos dalyviai – Lietuvos ir užsienio šalių folkloro ansambliai.
Lapkričio 10 d. Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centro patalpos virto Tradicinio dainavimo laboratorija, o vakare Šv. Kotrynos bažnyčioje Festivalio klausytojų laukė koncertas “Muzika gurmanams”. Jame susirinkusią publiką atlikėjai tarsi sugrąžino į senuosius laikus, kur atgimsta įvairių tautų ir šalių tradicija, kerintys senovinės muzikos garsai sukuria ypatingą ir nepakartojamą atmosferą.
Lapkričio 11 d. festivalio veiksmas persikėlė į Vilniaus rotušę. Ten vyko tautodailės darbų ir kulinarinio paveldo mugė, kūrybinės tradicinių amatų dirbtuvės vaikams ir suaugusiems. Koncertas – maratonas pateikė Festivalio dalyvių meninius portretus, o dieną vainikavo Ukrainiečių dainų ir Lietuvių sutartinių skambesys. Tai dar keli unikalūs UNESCO nematerialaus kultūros paveldo pavyzdžiai, įtraukti į festivalio programą.
Atsisveikindami su festivaliu „Pokrovo varpai“ iki kitų metų, jo dalyviai Vilniaus 700-mečio sukakties proga turėjo galimybę aplankyti Vilniaus istorines vietas, bažnyčias, muziejus ir galerijas – organizatorių dovana jiems – ekskursijos po mūsų šalies sostinę.
XVIII tarptautinio folkloro festivalio „Pokrovo varpai“ organizatorius Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras nuoširdžiai dėkoja Festivalio partneriams ir rėmėjams:
Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybei, Sakartvelo švietimo, mokslo, kultūros ir sporto ministerijai, oficialiam Renginio transliuotojui – Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai, Lietuvos nacionalinei filharmonijai, Vilniaus universitetui, Vilniaus mokytojų namams, Šv. Kotrynos bažnyčiai, Vilniaus Rotušei.