Šiemet Vilniaus savivaldybė paskirstė 70 tūkst. eurų aplinkosauginiams švietimo projektams – nuo daržų darželiuose iki invazinių vėžių gaudymo varžybų. Šios iniciatyvos padės vilniečiams pažinti gamtą, prisidėti prie aplinkos apsaugos ir net suteikti antrą gyvenimą seniems žaislams.
Aplinkos apsauga – kitomis akimis
„Aplinkosauginio švietimo programa skatina organizacijas įtraukti į savo įprastinę veiklą pagarbos savo aplinkai ir tvarumo principus. Džiugu, kad programoje dalyvauja ne tik aplinkosaugos ar švietimo srityse veikiančios organizacijos, bet ir iš kitų sričių – jos įneša naujo požiūrio, leidžia pažvelgti į gamtą istoriko, architekto, menininko ar bendruomenės atstovų akimis“, – kalbėjo Vilniaus savivaldybės Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyrio specialistė Eglė Vankevičė, kuruojanti Aplinkosauginio švietimo programą.
Šiais metais Aplinkosauginio švietimo programai pateikti 22 projektai, kurių prašoma finansavimo vertė siekia beveik 90 tūkst. Eur. Daugiausiai vertinimo balų surinkusiems projektams paskirtas finansavimas.
Žygiai, daržai ir edukacijos
Antakalnyje prie „Miesto laboratorijos“ planuojama atnaujinti bendruomenės jau pamėgtus daržus. Naujųjų Verkių bendruomenė planuoja organizuoti orientacinius žygius, aplinkos švarinimosi talkas, kūrybines dirbtuves, fotografijų konkursą „Žalieji Verkiai“. Antakalniečių bendruomenė švęs Geografijos naktį ir organizuos pažintinius žygius.
Trakų Vokės sodyba supažindins su ekologiško ūkininkavimo principais, kaip užsiauginti sezoninių daržovių, kvies moksleivius kartu sodinti ir prižiūrėti daržą ir sodą, organizuos tradicinę „Obuolinių“ šventę.
Lietuvos ornitologų draugija kvies į inkilų valymo akciją, kurs interaktyvius gamtinių maršrutų žemėlapius su informacija apie čia gyvenančius paukščius, gyvūnus ir augalus, taip pat organizuos jau pamėgtas pažintines ekskursijas gamtoje.
Sostinės vaikų ir jaunimo centras organizuos moksleivių aplinkosauginę olimpiadą. Taip pat kvies jaunimą į drabužių perdarymo dirbtuves.
Kvies taisyti žaislus
Viešoji įstaiga „Turiu idėją“ antrus metus šeimas kvies į žaislų taisytojų klubą. Naudoti žaislai iš stotelių „Dėkui“ bus prikeliami antram gyvenimui, o vėliau bus organizuojamas ir žaislų aukcionas. Gauti pinigai bus skiriami paramai.
Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija kvies gyventojus susipažinti su saugomomis rūšimis, mokys, kaip atpažinti invazines rūšis. Taip pat kvies į naktines invazinių vėžių gaudymo varžybas.
Vilniaus senamiesčio agentūra ragins domėtis vienuolynų sodų paveldu, gamtos ir žmogaus sąveika istoriniame kontekste, kvies pažvelgti į Vilnių ir jo gamtą geologo akimis, architekto ar urbanisto akimis.
Aplinkosauginio švietimo projektai bus įgyvendinami ir šešiuose Vilniaus darželiuose: „Pušynėlio“, „Žilvinėlio“, Birutės, „Pilaituko“, „Pasakos“, „Vėrinėlio“.
Pasirašiusios finansavimo sutartis organizacijos savo projektus įgyvendins iki šių metų gruodžio pradžios.
Per metus – per 220 veiklų
Aplinkosauginio švietimo programa Vilniaus miesto savivaldybėje įgyvendinama jau ne vienerius metus. Programoje aktyviai dalyvauja darželiai, aplinkosaugos įstaigos, institucijos.
Praeitais metais įgyvendinti 27 aplinkosauginio švietimo projektai. Iniciatyvos apėmė apie 220 įvairiausių veiklų: parengtas Žvėryno alyvų žemėlapis, organizuota apie 30 įvairių kūrybinių dirbtuvių, apie 15 aplinkos tvarkymo talkų, vilniečiai buvo kviečiami į daugiau nei 20 pažintinių žygių gamtoje, įrengtos edukacinės žaliosios erdvės, pievos, naudotų žaislų aukcionas.
Dalyvaudami Aplinkosauginio švietimo programoje darželiai vedė daugiau nei šimtą pamokų, per kurias tyrinėjo augalus, vabzdžius, susipažino su pagrindiniais ekologijos ir aplinkosaugos principais. Daugelis pamokų vyko tiesiog lauke – tyrinėjant gamtą.
Praėjusiais metais projektą „Bendrystės sėkla“ įgyvendinusi Naujųjų Verkių bendruomenė teigia, kad per gamtą ir įvairias veiklas tapo tikra bendruomenė. „Viskas prasidėjo nuo pažintinių žygių – ėjome Vilniaus „Žaliojo žiedo“ takais, klausėmės gidų pasakojimų, kalbėjomės tarpusavyje. Po žingsnį, po istoriją – ir grįždavome ne tik su nuotraukomis, bet ir su dar stipresniu ryšiu vieni su kitais bei su savo miestu“, – kalbėjo bendruomenės atstovė Rasa Kavaliauskaitė.
Bendruomenė taip pat įsirengė lesyklėles, o su jomis ir stebėjimo kameras – nuo šiol gyvai gali stebėti savo aplinkos sparnuočius.
Nuotraukos Saulius Žiūros.