Keturios Šalčininkų rajono gimnazijos dalyvauja Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos „Tūkstantmečio mokyklos II“ projekte ir kurs kokybiškas ugdymo ir ugdymosi sąlygas mokinių pasiekimų atotrūkiams mažinti.
Projekte dalyvauja Šalčininkų J. Sniadeckio, Jašiūnų M. Balinskio, Eišiškių ir Eišiškių S. Rapolionio gimnazijos, jų partneriai – 12 bendrojo ugdymo įstaigų lenkų, lietuvių, rusų mokomąją kalba, keturios neformaliojo ugdymo įstaigos, Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, Šalčininkų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Šalčininkų rajono turizmo ir jaunimo centras, Eišiškių laisvalaikio ir verslo centras, Šalčininkų r. Pedagoginė psichologinė tarnyba, Vilniaus Verkių mokykla – daugiafunkcis centras, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga ir kt. draugijos.
Vasario 29 d. Šalčininkų rajono savivaldybės administracijoje pristatytas programos „Tūkstantmečio mokyklos“ pažangos planas, aptarti iškelti tikslai, numatytos veiklos ir gimnazijų planai. Susitikime dalyvavo Šalčininkų rajono vicemerai Josif Rybak ir Valdemar Sliževski, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gžegož Jurgo, Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Markevič ir specialistai Katažina Sokolovskaja, Henryk Danulevič ir Aleksandra Sankovska, o taip pat Europos socialinio fondo agentūros atstovai – įtraukiojo ugdymo ekspertė Indrė Širvinskaitė, kultūrinio ugdymo ekspertė Jurgina Zigmantė, socialinių tinklų koordinatorė Urtė Sabutytė, o taip pat švietimo ir kultūros įstaigų vadovai.
Šalčininkų rajono vicemero Valdemaro Sliževskio teigimu, Šalčininkų rajono švietimo įstaigų dalyvavimo „Tūkstantmečio mokyklos“ programoje tikslas – šiuolaikiška ir atvira mokykla.
– Svarbu atkreipti dėmesį į lyderystę, į įtraukųjį ir kultūrinį ugdymą, kompetencijų stiprinimą ir infrastruktūros plėtrą. Pagrindinis principas – tinklaveika, o bendradarbiavimas turi būti aktyvus. Turime dalintis savo patirtimi, nes tai stiprina kiekvieną instituciją. Džiaugiuosi, kad šiandien turime progą susitikti, – kalbėjo vicemeras Valdemar Sliževski linkėdamas turiningų diskusijų.
Įtraukiojo ugdymo ekspertės Indrės Širvinskaitės teigimu, Šalčininkų rajono „Tūkstantmečio mokyklų“ programa yra unikali ir parengta pagal konkrečius gimnazijų poreikius ir skirta spręsti konkrečias problemas. Ji įvardijo, kad numatytos gimnazijų veiklos yra stiprios ir strategiškai apgalvotos. Pranešėja akcentavo, kad stiprioji programos pusė – ilgalaikės veiklos.
Anot Švietimo ir sporto skyriaus specialistės Katažinos Sokolovskos, programos „Tūkstantmečio mokyklos II“ tikslai Šalčininkų rajone – mažinti lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir gamtos mokslų pasiekimų atotrūkius, o taip pat stiprinti mokinių mokymosi motyvaciją. Kiekviena projekte dalyvaujanti gimnazija išgrynino stipriąsias ir silpnąsias puses, ieškojo jiems labiausiai aktualių problemų sprendimo būdų. Katažina Sokolovska įvardijo veiklos sritis, pagal kurias Šalčininkų J. Sniadeckio, Jašiūnų M. Balinskio, Eišiškių ir Eišiškių S. Rapolionio gimnazijos numatė savo programas – lyderystė, įtraukusis ugdymas, STEAM ugdymas, kultūrinis ugdymas. Šių gimnazijų atstovai kalbėjo numatę pedagogų kvalifikacijos tobulinimą, būtiną siekiant sustiprinti kompetencijas ir lyderystę, mokinių ir mokytojų mentorystės diegimą ir partnerystės stiprinimą. Todėl gimnazijos numačiusios mokymus mokytojams ir mokiniams, kvalifikacijos kėlimo programas, ugdymo veiklų ir užsiėmimų organizavimą.
Viena iš programos „Tūkstantmečio mokyklos II“ dalių – gimnazijų infrastruktūros atnaujinimas ir modernizavimas pagal kiekvienos poreikius. Pavyzdžiui, realizuojant įtraukųjį ugdymą šių keturių švietimo įstaigų patalpos bus pritaikytos judėjimo negalią turintiems mokiniams ir mokytojams, vienose bus įrengiami keltuvai, kitose šalinamas neatitikimas tarp grindų lygių, įėjimai į patalpas.
Eišiškių gimnazijos metodinės grupės pirmininkė Danutė Skiauterienė pasakojimą apie šios švietimo įstaigos planus „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje pradėjo emocionaliai, svarstydama, kad kiekvienas vaikas turi turėti galimybę dalyvauti bendrajame ugdyme. Muzikinių laukų erdvių įrengimas, aktų salės renovacija, lauko muzikos instrumentų įsigijimas, dviejų lauko klasių įrengimas – tokius infrastruktūros atnaujinimo planus turi ši gimnazija.
Eišiškių S. Rapolionio gimnazijoje numatytas aktų salės modernizavimas, lauko klasės įrengimas, kalbų ir fizikos laboratorijų įrengimas, informacinių technologijų, technologijų ir robotikos dirbtuvių įrengimas. Direktorės Danutės Zuzo teigimu, gimnazijos bendruomenė pasiruošusi naujovėms ir jų įgyvendinimui, kartu tobulėti ir keistis.
Jašiūnų M. Balinskio gimnazijos direktorius Miroslav Mickelevič kalbėjo jog, rengiant programą susidurta su didžiuliu iššūkiu parengti ją unikalią. Gimnazijoje planuojama įrengti robotikos dirbtuves, atviro tipo patalpą vidiniame kieme, 30 darbo vietų informacinių technologijų laboratoriją, kondicionavimo sistemą aktų salėje, o taip pat modernizuoti maisto technologijų ir tekstilės kabinetą. Anot M. Mickelevičiaus, gimnazija sieks diegti informatikos – inžinerijos ugdymą ir mokyti vaikus šioje srityje dirbti nuo idėjos iki galutinio projekto rezultato. Šios gimnazijos tikslas – stiprėti ir augti kartu su mokiniais.
Šalininkų J. Sniadeckio gimnazijos direktorės pavaduotojos Beatos Zarumnos teigimu, gimnazija, atsižvelgdama į šiuolaikinių mokinių ir mokytojų poreikius, numatė įrengti sensorinę ir atsipalaidavimo erdvę, suremontuoti švietimo pagalbos specialistų kabinetus, įsigyti reikalingos įrangos ir baldų, kurie būtų universalūs ir funkcionalūs, atlikti medžio dirbtuvių remontą, modernizuoti informacinių technologijų kabinetą ir šokių salę, įrengti lauko klasę. Gimnazijos koridorius numatyta paversti poilsio ir bendravimo erdvėmis. Beatos Zarumnos teigimu, prieš 25 metus šiai švietimo įstaigai suteiktas garsaus mokslininko Jano Sniadeckio vardas. Jan Sniadecki – pirmasis Lenkijoje sukonstravo oro balioną, todėl ir gimnazija siekia pirmauti.
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Regina Markevič, apibendrindama susitikimą, pabrėžė, kad „Tūkstantmečio mokyklų“ programa aktuali ne tik joje dalyvaujančioms gimnazijoms, bet ir kitoms švietimo įstaigoms.
– Minčių labai daug. Pirmiausia, džiaugiuosi, kad šioje salėje susitiko visi, kurie dalyvaus „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje Šalčininkų rajone. Iki šiol ši programa tebuvo vizija, šiandien ji tampa mūsų visų misija. Didžiausios rajono mokyklos, kurios pagal numatytus kriterijus galėjo būti įtrauktos į programą, pristatė savo pažangos planus. Dabar jos parodė mums kelrodį, o tuo keliu turėsime keliauti visi kartu, ir švietimo įstaigos, ir Savivaldybės administracija. Kitos ugdymo įstaigos mūsų misiją vykdys kartu, nes svarbu, kad viso rajono švietimo įstaigos būtų jaukios, modernios, prieinamos, tobulėjančios, – kalbėjo vedėja Regina Markevič.
Ką gi, Šalčininkų J. Sniadeckio, Jašiūnų M. Balinskio, Eišiškių ir Eišiškių S. Rapolionio gimnazijų laukia dideli pokyčiai ir naujovės, o kartu ir nemaži iššūkiai. Linkime joms sėkmės ir visų numatytų planų įgyvendinimo.