Rugpjūčio 2 d. prie Panerių memorialo pagerbta atmintis žmonių, kurių vardai mūsų nebepasiekė. Romų genocidas – dažnai pamiršta Antrojo Pasaulinio karo dalis, kurią Lietuvos Seimas įtraukė į atmintinų dienų sąrašą 2019 m.
„Romų genocidas yra skaudi mūsų istorijos dalis, apie kurią svarbu kalbėti ir prisiminti. Tai ne tik pagarba tiems, kurie neteko savo gyvybių, bet ir priminimas mums visiems apie žmogaus teisių ir orumo svarbą. Šiandien mes kartu prisimename šias aukas, išreikšdami solidarumą su romų bendruomene ir įsipareigodami kovoti prieš bet kokią diskriminaciją bei netoleranciją“, – kalbėjo Vilniaus rajono vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Žuvusių atmintį pagerbiančiame renginyje susirinko ne tik romų bendruomenės atstovai, bet ir ministerijų, savivaldybių ir kitų valstybinių įstaigų, tautinių mažumų bendruomenių atstovai, virtualiai prie renginio prisijungė romai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos bei Estijos.
Jautrią renginio temą pabrėžė itin jausmingas romų himno giedojimas, kurį atliko ansamblio „Sare Roma“ dainininkė Jelena Michaj.
Apie minėjimo svarbą ir diskriminaciją, kurią ir šiandien patiria romai, kalbėjo bendruomenės pirmininkas Ištvanas Kvik. Jis pabrėžė savo tautos meilę gyvenimui ir norą klestėti visuomenėje, kurioje kiekvienas yra branginamas nepriklausomai nuo kilmės.
„Džiaugiuosi, kad gyvenu šalyje, kurioje šviečia saulė. Džiaugiuosi, kad gyvenu šalyje, kurioje mūsų tragedija yra pripažįstama. Juk tie visi, kurie buvo nužudyti, nėra tik skaičiai – jie žmonės. Kiekvienas iš jų turėjo savo jausmus, savo baimes, talentus ir svajones. Tai buvo didžiulė nelaimė, kurią privalome prisiminti ir iš jos mokytis“, – kalbėjo Ištvanas Kvik.
Skaičiuojama, kad Europoje šio genocido aukomis tapo apie pusę milijono romų. Rugpjūčio 2 d. 1944 m. buvo likviduotas romų lageris Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje Lenkijoje. Stovykloje beveik trys tūkstančiai tuo metu ten esančių romų buvo nužudyti dujų kamerose. Būtent ši diena buvo pasirinkta simboline, žyminčia Romų genocido atminties dieną.
Manoma, kad iki nacistinės Vokietijos okupacijos Lietuvoje gyveno apie 1500 romų, iš kurių okupacijos metu nužudyta per 500. Deja, tikslaus aukų skaičiaus nežinome. Žinoma, kad daugiausiai romų buvo sušaudyta Pravieniškėse, taip pat netoli Švenčionių, Šalčininkų rajone. Žinoma taip pat, kad naciai ir vietos kolaborantai žudydavo klajojančias romų šeimas tiesiog sutiktas kelyje, tačiau jų mirtys oficialiai fiksuotos nebuvo.
Nacių okupacijos metais persekiojamų, žudomų, į koncentracijos ir priverstinio darbo stovyklas vežtų Lietuvos romų istorijos nėra plačiai žinomos, o romų genocidas dažnai yra vadinamas „pamirštu Holokaustu“.
Šiandien šią dieną romai vadina „Samudaripen“ atminimo diena. „Samudaripen“ romų kalba reiškia „masinės žudynės“.