Vilniaus miesto savivaldybės valdoma bendrovė „ID Vilnius“ tapo pirmąja įmone Lietuvoje, gavusia Lengvosios bepiločių orlaivių sistemos naudotojo sertifikatą (Light UAS Operator Certificate, LUC). Tai reikšmingas pasiekimas ne tik Vilniaus miestui, bet ir visai šalies bepiločių orlaivių ekosistemai, atveriantis naujas galimybes efektyvesniam ir savarankiškam dronų operacijų vykdymui.
Pagal Europos Sąjungos aviacijos saugos agentūros (EASA) nustatytus reglamentus veikiantis LUC sertifikatas „ID Vilnius“ leis savarankiškai įsivertinti rizikas ir vykdyti bepiločių orlaivių operacijas be papildomų valdžios institucijų leidimų. Tai suteikia didesnį lankstumą, leidžia greičiau reaguoti į poreikius, sumažina administracinę naštą ir atveria naujas plėtros galimybes.
„Vilnius tikslingai investuoja į duomenimis grįstą miesto valdymą. Galimybė savarankiškai vykdyti dronų operacijas ne tik supaprastins procesus, bet ir padės greičiau reaguoti į miesto poreikius. Tokie sprendimai atveria naujus horizontus efektyvumui, o kartu ir miestui teikiamų paslaugų kokybei ir įgalina Vilnių būti ne tik išmaniu, bet ir lanksčiu miestu, kur inovacijos tiesiogiai tarnauja miestiečiams“, – teigė Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Dronų technologijų taikymas Vilniaus mieste leidžia užtikrinti duomenimis grįstą, efektyvų ir tvarų miesto valdymą. Nuo 2021 metų „ID Vilnius“ bepiločiais orlaiviais renka ir analizuoja informaciją apie miesto infrastruktūrą – gatves, sniego dangą, želdynus, karščio salas, atliekų aikšteles, taip pat pastatų stogus, fasadus ir požeminę infrastruktūrą. Ši informacija leidžia savalaikiai identifikuoti nusidėvėjimą, planuoti prevencinius priežiūros darbus ir užtikrinti efektyvų miesto išteklių panaudojimą.
Dronų ir dirbtinio intelekto sinergija suteikia galimybę operatyviai nustatyti karščio salų susidarymo vietas, analizuoti jų poveikį miesto klimatui bei stebėti atliekų išvežimo paslaugų kokybę. Šių pažangių technologijų naudojimas Vilniaus mieste yra neatsiejama išmanaus miesto dalis.
LUC sertifikato gavimas buvo ilgas ir iššūkių kupinas procesas, trukęs daugiau nei dvejus metus. Vienas iš didžiausių iššūkių buvo nuolat besikeičianti reguliacinė aplinka, kuri Lietuvoje vis dar formuojasi. Taip pat reikėjo užtikrinti, kad „ID Vilnius“ veikla saugiai derėtų su pilotuojamosios aviacijos sistema.
„Tai tarptautinis dokumentas, kuriuo pripažįstama, jog esame pasirengę savarankiškai valdyti dronų operacijas visoje Lietuvoje, užtikrinant aukščiausius saugos ir reguliavimo standartus. Šis sertifikatas leidžia operatyviau reaguoti į besikeičiančius miesto poreikius, mažina administracinę naštą ir atveria naujas galimybes. Esame pasiryžę dar aktyviau prisidėti prie Vilniaus, kaip inovatyvaus ir išmanaus miesto, kūrimo“, – teigė „ID Vilnius“ bepiločių orlaivių operacijų vadovas Anton Novik.
Šis sertifikatas tarptautiniu mastu nėra dažnas – šiuo metu visoje Europoje yra išduoti vos 30 LUC sertifikatų. Tai reiškia, kad „ID Vilnius“ patenka tarp lyderiaujančių organizacijų, vykdančių dronų operacijas pagal aukščiausius standartus.
Gautas LUC sertifikatas atveria „ID Vilnius“ naujas veiklos galimybes. Dabar įmonė gali savarankiškai vykdyti sudėtingesnes ir inovatyvesnes dronų operacijas, optimizuoti procesus ir ieškoti naujų taikymo sričių. Tai svarbus žingsnis į ateitį, leidžiantis dar labiau prisidėti prie Vilniaus, kaip išmanaus miesto, vystymo.
Nuotraukos „ID Vilnius“