Nors snaigės iš dangaus byra dažniau nei pasirodo saulės spinduliai, visi gyvename pavasario džiaugsmu, kuris į mūsų širdis kviečia ir gražiausią pavasario šventę – šv. Velykas.
Liaudies išmintis sako: „roges ruošk vasarą“, tad ir šventėms pradėję ruoštis anksčiau, visada gausime didesnę naudą – išvengsime staiga užklumpančio streso, labiau mėgausimės pasiruošimo procesu ir sutaupysime – tiek savo, tiek gamtos sąskaita.
Puoselėdama ilgametes tradicijas šventes pasitikti tvariai, Trakų rajono savivaldybė kartu su pirmąja ir didžiausia licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje „Žaliasis taškas“ inicijavo nemokamas kūrybines dirbtuves „Tvarios Žalios Velykos“, kuriose dalyvauti kvietė priešmokyklinio amžiaus vaikus bei 1–4 klasių mokinius.
Šių dirbtuvių metu jaunieji Žemės draugai prisiminė rūšiavimo taisykles, susipažino su pakartotinio panaudojimo galimybėmis bei maisto švaistymo problematika, gavo patarimų, kaip jį efektyviai sumažinti ruošiantis didžiąjai pavasario šventei.
Jau šeštus metus organizuojami tvarumą skatinantys užsiėmimai dalyvių nestokoja – prie aplinkosauginių edukacijų aktyviai jungiasi Trakų rajono ugdymo įstaigų bendruomenės, drąsiai eksperimentuojančios su ugdymo procese bei ugdytinių buityje susidarančiomis atliekomis.
Šį kartą nuotolinėje edukacijoje dalyvavo 700 Trakų rajono ugdymo įstaigų bendruomenių narių, kurie savo rankomis gamino velykines dekoracijas ir tam rinkosi ne naujas medžiagas, o antrinėmis žaliavomis virtusias atliekas. Taip nebereikalingi kiaušinių dėklai, panaudotos suši lazdelės, seni žurnalai ir popieriaus atraižos virto šiltais namų papuošimais: viščiukais, morkytėmis bei spalvingomis gėlėmis.
Šių tvarumą skatinančių dirbtuvių populiarumo paslaptis – ne tik aktyviai įsitraukiančios mokytojos bei auklėtojos, bet ir sąmoningi tėvai, kurie supranta, kad vaikų kūrybiškumui ugdyti – nebūtinos naujos priemonės. Bendruomenių nariai įžvelgia vis daugiau galimybių, kaip aplinkoje susidarančias antrines žaliavas ar nereikalingus daiktus paversti mielomis smulkmenėlėmis ir taip, mažindami vartotojiškumą, prisideda prie gamtos gerovės ruošdamiesi šventėms.
Aktyvus dalyvių įsitraukimas į organizuojamas veiklas rodo, kad nuoseklaus darbo dėka Trakų rajono bendruomenės nariams tvarumo ir antrinio panaudojimo idėjos nėra svetimos, ir jie noriai naudoja antrines žaliavas suprasdami, kad tai – vienas paprasčiausių būdų pasirūpinti ne tik dovanėle savo šv. Velykų stalui, bet ir padovanoti nemažą dovaną gamtai!
Inutė Neverovskienė
Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė (ekologė)